Kotkan Merityö Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kotka, rekisteröity vuonna 2007. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 3,1 M€ ja liikevoitto 942 t€; omavaraisuusaste 52,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 270 t€ ja tuloverot 55 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 30 t€ vuosina 2022–2026; suurin ostaja on Työllisyys, kehittämis- ja hallintokeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala). Se on voittanut 2 julkista hankintaa EU:n hankintailmoituksissa.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,1 M€ | 2,5 M€ | 2,2 M€ | 1,8 M€ | 1,1 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 26,3 % | 12,8 % | 20,1 % | 62,6 % | – |
| Käyttökate | 781 t€ | 512 t€ | 651 t€ | 711 t€ | 364 t€ |
| Käyttökate-% | 25,2 % | 20,9 % | 29,9 % | 39,3 % | 32,7 % |
| Liikevoitto | 942 t€ | 316 t€ | 462 t€ | 414 t€ | 114 t€ |
| Liikevoitto-% | 30,4 % | 12,8 % | 21,2 % | 22,9 % | 10,2 % |
| Tilikauden tulos | 716 t€ | 213 t€ | 338 t€ | 314 t€ | 77 t€ |
| Henkilöstökulut | -646 t€ | 685 t€ | 572 t€ | 377 t€ | 243 t€ |
| Omavaraisuusaste | 52,3 % | 51,8 % | 48,8 % | 51,9 % | 42,7 % |
| Quick ratio | 1,75 | 1,46 | 1,27 | 1,29 | 0,70 |
| Current ratio | 1,75 | 1,46 | 1,27 | 1,29 | 0,70 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 52,3 % | 43,7 % | 49,2 % | 38,2 % | 56,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 40,3 % | 18,5 % | 33,1 % | 42,1 % | 16,3 % |
| Taseen loppusumma | 3,4 M€ | 2,2 M€ | 2,1 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ |
| Oma pääoma | 1,8 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ | 746 t€ | 469 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 648 t€ | 135 t€ | 114 t€ | 120 t€ | 142 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,1 M€ | 2,5 M€ | 2,2 M€ | 1,8 M€ | 1,1 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 15 t€ | 0 € | 2 787 € | 1 632 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 970 t€ | -842 t€ | -676 t€ | -579 t€ | -343 t€ |
| Henkilöstökulut | 646 t€ | -685 t€ | -572 t€ | -377 t€ | -243 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 161 t€ | -197 t€ | -189 t€ | -297 t€ | -250 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 398 t€ | -417 t€ | -281 t€ | -147 t€ | -165 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 942 t€ | 316 t€ | 462 t€ | 414 t€ | 114 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 56 t€ | -47 t€ | -37 t€ | -19 t€ | -16 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 886 t€ | 269 t€ | 425 t€ | 395 t€ | 98 t€ |
| Tuloverot | 171 t€ | -56 t€ | -87 t€ | -81 t€ | -21 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 716 t€ | 213 t€ | 338 t€ | 314 t€ | 77 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 2,2 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 950 t€ | 823 t€ |
| Saamiset | 579 t€ | 593 t€ | 564 t€ | 368 t€ | 134 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 648 t€ | 135 t€ | 114 t€ | 120 t€ | 142 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,2 M€ | 728 t€ | 678 t€ | 488 t€ | 276 t€ |
| Vastaavaa | 3,4 M€ | 2,2 M€ | 2,1 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 1,8 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ | 746 t€ | 469 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 920 t€ | 575 t€ | 537 t€ | 313 t€ | 234 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 702 t€ | 497 t€ | 533 t€ | 379 t€ | 396 t€ |
| Vieras pääoma | 1,6 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 692 t€ | 630 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (53)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,1 M€ | 2,5 M€ | 2,2 M€ | 1,8 M€ | 1,1 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 15 t€ | 0 € | 2 787 € | 1 632 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 970 t€ | -842 t€ | -676 t€ | -579 t€ | -343 t€ |
| Henkilöstökulut | 646 t€ | -685 t€ | -572 t€ | -377 t€ | -243 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 161 t€ | -197 t€ | -189 t€ | -297 t€ | -250 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 398 t€ | -417 t€ | -281 t€ | -147 t€ | -165 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 942 t€ | 316 t€ | 462 t€ | 414 t€ | 114 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 56 t€ | -47 t€ | -37 t€ | -19 t€ | -16 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 886 t€ | 269 t€ | 425 t€ | 395 t€ | 98 t€ |
| Tuloverot | 171 t€ | -56 t€ | -87 t€ | -81 t€ | -21 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 716 t€ | 213 t€ | 338 t€ | 314 t€ | 77 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 2,2 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 950 t€ | 823 t€ |
| Saamiset | 579 t€ | 593 t€ | 564 t€ | 368 t€ | 134 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 648 t€ | 135 t€ | 114 t€ | 120 t€ | 142 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,2 M€ | 728 t€ | 678 t€ | 488 t€ | 276 t€ |
| Vastaavaa | 3,4 M€ | 2,2 M€ | 2,1 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 1,8 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ | 746 t€ | 469 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 920 t€ | 575 t€ | 537 t€ | 313 t€ | 234 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 702 t€ | 497 t€ | 533 t€ | 379 t€ | 396 t€ |
| Vieras pääoma | 1,6 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 692 t€ | 630 t€ |
| Eläkekulut | 103 t€ | -106 t€ | -88 t€ | -62 t€ | -34 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 161 t€ | -197 t€ | -189 t€ | -297 t€ | -250 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 2,2 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 944 t€ | 817 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,1 M€ | 937 t€ | 680 t€ | 425 t€ | 386 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 579 t€ | 593 t€ | 564 t€ | 368 t€ | 134 t€ |
| Pitkäaikaiset takaisinlainat työeläkevakuutuslaitoksilta | – | -209 t€ | -204 t€ | -138 t€ | -125 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Vuokraoikeudet | 11 t€ | 13 t€ | 15 t€ | 16 t€ | 18 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 20 t€ | 94 t€ | 96 t€ | 58 t€ | 65 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 367 t€ | 573 t€ | 534 t€ | 355 t€ | 74 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 8 911 € | 12 t€ | 20 t€ | 13 t€ | 49 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 194 € | 51 € | 20 € | 12 € | 12 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 56 t€ | -47 t€ | -37 t€ | -19 t€ | -16 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 115 t€ | 87 t€ | 77 t€ | 62 t€ | 71 t€ |
| Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | 919 t€ | 267 t€ | 260 t€ | 0 € | – |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | – | – | 0 € | -5 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 263 t€ | 107 t€ | 156 t€ | 120 t€ | 35 t€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | – | – | 0 € | 3 852 € | 3 852 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 716 t€ | 213 t€ | 338 t€ | 314 t€ | 77 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 7 004 € | 8 154 € | 7 846 € | 0 € | – |
| Sijoitukset | 6 000 € | 6 000 € | 6 000 € | 6 000 € | 6 000 € |
| Muut henkilösivukulut | 17 t€ | -24 t€ | -28 t€ | -13 t€ | -7 011 € |
| Ostot tilikauden aikana | 545 t€ | -627 t€ | -572 t€ | -513 t€ | -204 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 196 t€ | 0 € | 2 157 € | 198 € | 11 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 920 t€ | 784 t€ | 741 t€ | 451 t€ | 359 t€ |
| Palvelujen ostot | 424 t€ | -215 t€ | -104 t€ | -66 t€ | -139 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 58 t€ | 57 t€ | 57 t€ | 63 t€ | 70 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 527 t€ | -555 t€ | -455 t€ | -302 t€ | -202 t€ |
| Vastattavaa | 3,4 M€ | 2,2 M€ | 2,1 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 211 € | 211 € | 211 € | 211 € | 0 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 6 000 € | 6 000 € | 6 000 € | 6 000 € | 6 000 € |
| Koneet ja kalusto | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 865 t€ | 729 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 305 t€ | 209 t€ | 204 t€ | 138 t€ | 224 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kotkan Merityö Oy kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta ylimpään 10 %:iin (1420 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 19 t€, 14-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Voitetut julkiset hankinnat
- Puolustuskiinteistöjen Itä-Suomen, Etelä-Suomen ja Länsi-Suomen palvelualueiden merikuljetuksetSenaatti-kiinteistöt, Puolustuskiinteistöt165 t€
- Kiinteistöjen talvikunnossapitopalvelutKotkan kaupunki2,8 M€
Ilmainen kuukausilista: Kotka
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta