Kotkan Merityö Oy är ett aktiebolag med hemort i Kotka, registrerat år 2007. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 3,1 M€ och rörelseresultatet 942 t€; soliditet 52,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 270 t€ och inkomstskatterna 55 t€. Offentliga köpare köpte för 30 t€ av företaget åren 2022–2026; den största köparen är Työllisyys, kehittämis- ja hallintokeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala). Det har vunnit 2 offentliga upphandlingar i EU:s upphandlingsannonser.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,1 M€ | 2,5 M€ | 2,2 M€ | 1,8 M€ | 1,1 M€ |
| Förändring i omsättning | 26,3 % | 12,8 % | 20,1 % | 62,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 781 t€ | 512 t€ | 651 t€ | 711 t€ | 364 t€ |
| Rörelsebidrag % | 25,2 % | 20,9 % | 29,9 % | 39,3 % | 32,7 % |
| Rörelseresultat | 942 t€ | 316 t€ | 462 t€ | 414 t€ | 114 t€ |
| Rörelsemarginal | 30,4 % | 12,8 % | 21,2 % | 22,9 % | 10,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 716 t€ | 213 t€ | 338 t€ | 314 t€ | 77 t€ |
| Personalkostnader | -646 t€ | 685 t€ | 572 t€ | 377 t€ | 243 t€ |
| Soliditet | 52,3 % | 51,8 % | 48,8 % | 51,9 % | 42,7 % |
| Kassalikviditet | 1,75 | 1,46 | 1,27 | 1,29 | 0,70 |
| Current ratio | 1,75 | 1,46 | 1,27 | 1,29 | 0,70 |
| Relativ skuldsättning | 52,3 % | 43,7 % | 49,2 % | 38,2 % | 56,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 40,3 % | 18,5 % | 33,1 % | 42,1 % | 16,3 % |
| Balansomslutning | 3,4 M€ | 2,2 M€ | 2,1 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ |
| Eget kapital | 1,8 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ | 746 t€ | 469 t€ |
| Kassa och bank | 648 t€ | 135 t€ | 114 t€ | 120 t€ | 142 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,1 M€ | 2,5 M€ | 2,2 M€ | 1,8 M€ | 1,1 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 15 t€ | 0 € | 2 787 € | 1 632 € | 0 € |
| Material och tjänster | 970 t€ | -842 t€ | -676 t€ | -579 t€ | -343 t€ |
| Personalkostnader | 646 t€ | -685 t€ | -572 t€ | -377 t€ | -243 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 161 t€ | -197 t€ | -189 t€ | -297 t€ | -250 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 398 t€ | -417 t€ | -281 t€ | -147 t€ | -165 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 942 t€ | 316 t€ | 462 t€ | 414 t€ | 114 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 56 t€ | -47 t€ | -37 t€ | -19 t€ | -16 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 886 t€ | 269 t€ | 425 t€ | 395 t€ | 98 t€ |
| Inkomstskatt | 171 t€ | -56 t€ | -87 t€ | -81 t€ | -21 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 716 t€ | 213 t€ | 338 t€ | 314 t€ | 77 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 2,2 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 950 t€ | 823 t€ |
| Fordringar | 579 t€ | 593 t€ | 564 t€ | 368 t€ | 134 t€ |
| Kassa och bank | 648 t€ | 135 t€ | 114 t€ | 120 t€ | 142 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,2 M€ | 728 t€ | 678 t€ | 488 t€ | 276 t€ |
| Aktiva | 3,4 M€ | 2,2 M€ | 2,1 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 1,8 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ | 746 t€ | 469 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 920 t€ | 575 t€ | 537 t€ | 313 t€ | 234 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 702 t€ | 497 t€ | 533 t€ | 379 t€ | 396 t€ |
| Främmande kapital | 1,6 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 692 t€ | 630 t€ |
Alla poster i bokslutet (53)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,1 M€ | 2,5 M€ | 2,2 M€ | 1,8 M€ | 1,1 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 15 t€ | 0 € | 2 787 € | 1 632 € | 0 € |
| Material och tjänster | 970 t€ | -842 t€ | -676 t€ | -579 t€ | -343 t€ |
| Personalkostnader | 646 t€ | -685 t€ | -572 t€ | -377 t€ | -243 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 161 t€ | -197 t€ | -189 t€ | -297 t€ | -250 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 398 t€ | -417 t€ | -281 t€ | -147 t€ | -165 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 942 t€ | 316 t€ | 462 t€ | 414 t€ | 114 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 56 t€ | -47 t€ | -37 t€ | -19 t€ | -16 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 886 t€ | 269 t€ | 425 t€ | 395 t€ | 98 t€ |
| Inkomstskatt | 171 t€ | -56 t€ | -87 t€ | -81 t€ | -21 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 716 t€ | 213 t€ | 338 t€ | 314 t€ | 77 t€ |
| Bestående aktiva | 2,2 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 950 t€ | 823 t€ |
| Fordringar | 579 t€ | 593 t€ | 564 t€ | 368 t€ | 134 t€ |
| Kassa och bank | 648 t€ | 135 t€ | 114 t€ | 120 t€ | 142 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,2 M€ | 728 t€ | 678 t€ | 488 t€ | 276 t€ |
| Aktiva | 3,4 M€ | 2,2 M€ | 2,1 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 1,8 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ | 746 t€ | 469 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 920 t€ | 575 t€ | 537 t€ | 313 t€ | 234 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 702 t€ | 497 t€ | 533 t€ | 379 t€ | 396 t€ |
| Främmande kapital | 1,6 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 692 t€ | 630 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 20 t€ | 94 t€ | 96 t€ | 58 t€ | 65 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 211 € | 211 € | 211 € | 211 € | 0 € |
| Passiva | 3,4 M€ | 2,2 M€ | 2,1 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 920 t€ | 784 t€ | 741 t€ | 451 t€ | 359 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | – | – | 0 € | 3 852 € | 3 852 € |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | – | – | 0 € | -5 € | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 579 t€ | 593 t€ | 564 t€ | 368 t€ | 134 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 196 t€ | 0 € | 2 157 € | 198 € | 11 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 194 € | 51 € | 20 € | 12 € | 12 € |
| Maskiner och inventarier | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 865 t€ | 729 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,1 M€ | 937 t€ | 680 t€ | 425 t€ | 386 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 115 t€ | 87 t€ | 77 t€ | 62 t€ | 71 t€ |
| Mark- och vattenområden, Arrenderättigheter | 11 t€ | 13 t€ | 15 t€ | 16 t€ | 18 t€ |
| Löner och arvoden | 527 t€ | -555 t€ | -455 t€ | -302 t€ | -202 t€ |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | 919 t€ | 267 t€ | 260 t€ | 0 € | – |
| Övriga aktier och andelar | 6 000 € | 6 000 € | 6 000 € | 6 000 € | 6 000 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 367 t€ | 573 t€ | 534 t€ | 355 t€ | 74 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 716 t€ | 213 t€ | 338 t€ | 314 t€ | 77 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 56 t€ | -47 t€ | -37 t€ | -19 t€ | -16 t€ |
| Pensionskostnader | 103 t€ | -106 t€ | -88 t€ | -62 t€ | -34 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 8 911 € | 12 t€ | 20 t€ | 13 t€ | 49 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 58 t€ | 57 t€ | 57 t€ | 63 t€ | 70 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 17 t€ | -24 t€ | -28 t€ | -13 t€ | -7 011 € |
| Köp av tjänster | 424 t€ | -215 t€ | -104 t€ | -66 t€ | -139 t€ |
| Materiella tillgångar | 2,2 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 944 t€ | 817 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 545 t€ | -627 t€ | -572 t€ | -513 t€ | -204 t€ |
| Långfristig återlåning från arbetspensionsförsäkringsanstalter | – | -209 t€ | -204 t€ | -138 t€ | -125 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 305 t€ | 209 t€ | 204 t€ | 138 t€ | 224 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 161 t€ | -197 t€ | -189 t€ | -297 t€ | -250 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 263 t€ | 107 t€ | 156 t€ | 120 t€ | 35 t€ |
| Placeringar | 6 000 € | 6 000 € | 6 000 € | 6 000 € | 6 000 € |
| Kortfristiga lånefordringar | 7 004 € | 8 154 € | 7 846 € | 0 € | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kotkan Merityö Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen övrig diverse specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet som inte klassificerats på annat håll (1420 företag med beskattningsbar inkomst; median 19 t€, 14 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Vunna offentliga upphandlingar
- Puolustuskiinteistöjen Itä-Suomen, Etelä-Suomen ja Länsi-Suomen palvelualueiden merikuljetuksetSenaatti-kiinteistöt, Puolustuskiinteistöt165 t€
- Kiinteistöjen talvikunnossapitopalvelutKotkan kaupunki2,8 M€
Gratis månadslista: Kotka
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis