HH Jalasto Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kauhava, rekisteröity vuonna 2007. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2024, liikevaihto oli 2,4 M€ ja liikevoitto 713 t€; omavaraisuusaste 41,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 852 t€ ja tuloverot 173 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,4 M€ | 1,4 M€ | 2,2 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 68,9 % | -34,4 % | – |
| Käyttökate | 1,2 M€ | 186 t€ | 1,7 M€ |
| Käyttökate-% | 49,2 % | 13,1 % | 78,0 % |
| Liikevoitto | 713 t€ | -484 t€ | 899 t€ |
| Liikevoitto-% | 29,6 % | -34,0 % | 41,4 % |
| Tilikauden tulos | 212 t€ | -839 t€ | 608 t€ |
| Henkilöstökulut | 225 t€ | 179 t€ | 224 t€ |
| Omavaraisuusaste | 41,3 % | 37,4 % | 40,5 % |
| Quick ratio | 0,14 | 0,15 | 0,38 |
| Current ratio | 0,42 | 0,68 | 1,83 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 258,0 % | 488,7 % | 338,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 4,9 % | -20,2 % | 12,2 % |
| Taseen loppusumma | 10,6 M€ | 11,1 M€ | 12,4 M€ |
| Oma pääoma | 4,4 M€ | 4,2 M€ | 5,0 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 681 € | 21 t€ | 86 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,4 M€ | 1,4 M€ | 2,2 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,5 M€ |
| Materiaalit ja palvelut | -1,4 M€ | -1,7 M€ | -971 t€ |
| Henkilöstökulut | -225 t€ | -179 t€ | -224 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -471 t€ | -671 t€ | -795 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -790 t€ | -617 t€ | -738 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 713 t€ | -484 t€ | 899 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -389 t€ | -317 t€ | -174 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 324 t€ | -801 t€ | 725 t€ |
| Tuloverot | -112 t€ | -38 t€ | -117 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 212 t€ | -839 t€ | 608 t€ |
Tase
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 9,4 M€ | 9,4 M€ | 9,6 M€ |
| Vaihto-omaisuus | 782 t€ | 1,3 M€ | 2,2 M€ |
| Saamiset | 389 t€ | 360 t€ | 491 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 681 € | 21 t€ | 86 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,2 M€ | 1,7 M€ | 2,7 M€ |
| Vastaavaa | 10,6 M€ | 11,1 M€ | 12,4 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 4,4 M€ | 4,2 M€ | 5,0 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 3,4 M€ | 4,4 M€ | 5,9 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 2,8 M€ | 2,5 M€ | 1,5 M€ |
| Vieras pääoma | 6,2 M€ | 7,0 M€ | 7,4 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (56)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,4 M€ | 1,4 M€ | 2,2 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,5 M€ |
| Materiaalit ja palvelut | -1,4 M€ | -1,7 M€ | -971 t€ |
| Henkilöstökulut | -225 t€ | -179 t€ | -224 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -471 t€ | -671 t€ | -795 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -790 t€ | -617 t€ | -738 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 713 t€ | -484 t€ | 899 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -389 t€ | -317 t€ | -174 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 324 t€ | -801 t€ | 725 t€ |
| Tuloverot | -112 t€ | -38 t€ | -117 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 212 t€ | -839 t€ | 608 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 9,4 M€ | 9,4 M€ | 9,6 M€ |
| Vaihto-omaisuus | 782 t€ | 1,3 M€ | 2,2 M€ |
| Saamiset | 389 t€ | 360 t€ | 491 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 681 € | 21 t€ | 86 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,2 M€ | 1,7 M€ | 2,7 M€ |
| Vastaavaa | 10,6 M€ | 11,1 M€ | 12,4 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 4,4 M€ | 4,2 M€ | 5,0 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 3,4 M€ | 4,4 M€ | 5,9 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 2,8 M€ | 2,5 M€ | 1,5 M€ |
| Vieras pääoma | 6,2 M€ | 7,0 M€ | 7,4 M€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 196 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 159 t€ | 190 t€ | 206 t€ |
| Vastattavaa | 10,6 M€ | 11,1 M€ | 12,4 M€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 2,9 M€ | 3,6 M€ | 4,7 M€ |
| Muu vaihto-omaisuus | 329 t€ | 387 t€ | 415 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 389 t€ | 360 t€ | 491 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 181 t€ | 227 t€ | 309 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 106 t€ | 1 306 € | 0 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 5,0 M€ | 4,9 M€ | 4,8 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 14 t€ | 15 t€ | 58 € |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 407 t€ | 836 t€ | 1,1 M€ |
| Koneet ja kalusto | 663 t€ | 1,2 M€ | 1,5 M€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 4,2 M€ | 5,0 M€ | 4,4 M€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 809 t€ | 1,0 M€ | 1,3 M€ |
| Palkat ja palkkiot | -187 t€ | -134 t€ | -168 t€ |
| Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | 720 t€ | 105 t€ | 0 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 19 t€ | 19 t€ | 19 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 196 t€ | 130 t€ | 176 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 212 t€ | -839 t€ | 608 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -403 t€ | -332 t€ | -175 t€ |
| Eläkekulut | -31 t€ | -34 t€ | -47 t€ |
| Muut henkilösivukulut | -7 222 € | -12 t€ | -9 379 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 2,8 M€ | 3,0 M€ | 3,1 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 12 t€ | 0 € | – |
| Palvelujen ostot | -129 t€ | -132 t€ | -201 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | – | 0 € | 710 € |
| Ostot tilikauden aikana | -739 t€ | -722 t€ | -1,1 M€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 9,4 M€ | 9,4 M€ | 9,6 M€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 453 t€ | 955 t€ | 1,7 M€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 0 € | 3 000 € | 6 894 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 158 t€ | 3 619 € | 17 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -471 t€ | -671 t€ | -795 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -560 t€ | -821 t€ | 346 t€ |
| Sijoitukset | 19 t€ | 19 t€ | 19 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna HH Jalasto Oy kuuluu toimialaluokassa yhdistetty kasvinviljely ja kotieläintalous ylimpään 10 %:iin (390 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 86 t€, 10-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Kauhava
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta