HH Jalasto Oy är ett aktiebolag med hemort i Kauhava, registrerat år 2007. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2024 var omsättningen 2,4 M€ och rörelseresultatet 713 t€; soliditet 41,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 852 t€ och inkomstskatterna 173 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,4 M€ | 1,4 M€ | 2,2 M€ |
| Förändring i omsättning | 68,9 % | -34,4 % | – |
| Rörelsebidrag | 1,2 M€ | 186 t€ | 1,7 M€ |
| Rörelsebidrag % | 49,2 % | 13,1 % | 78,0 % |
| Rörelseresultat | 713 t€ | -484 t€ | 899 t€ |
| Rörelsemarginal | 29,6 % | -34,0 % | 41,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 212 t€ | -839 t€ | 608 t€ |
| Personalkostnader | 225 t€ | 179 t€ | 224 t€ |
| Soliditet | 41,3 % | 37,4 % | 40,5 % |
| Kassalikviditet | 0,14 | 0,15 | 0,38 |
| Current ratio | 0,42 | 0,68 | 1,83 |
| Relativ skuldsättning | 258,0 % | 488,7 % | 338,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 4,9 % | -20,2 % | 12,2 % |
| Balansomslutning | 10,6 M€ | 11,1 M€ | 12,4 M€ |
| Eget kapital | 4,4 M€ | 4,2 M€ | 5,0 M€ |
| Kassa och bank | 4 681 € | 21 t€ | 86 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,4 M€ | 1,4 M€ | 2,2 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,5 M€ |
| Material och tjänster | -1,4 M€ | -1,7 M€ | -971 t€ |
| Personalkostnader | -225 t€ | -179 t€ | -224 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -471 t€ | -671 t€ | -795 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -790 t€ | -617 t€ | -738 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 713 t€ | -484 t€ | 899 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -389 t€ | -317 t€ | -174 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 324 t€ | -801 t€ | 725 t€ |
| Inkomstskatt | -112 t€ | -38 t€ | -117 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 212 t€ | -839 t€ | 608 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 9,4 M€ | 9,4 M€ | 9,6 M€ |
| Omsättningstillgångar | 782 t€ | 1,3 M€ | 2,2 M€ |
| Fordringar | 389 t€ | 360 t€ | 491 t€ |
| Kassa och bank | 4 681 € | 21 t€ | 86 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,2 M€ | 1,7 M€ | 2,7 M€ |
| Aktiva | 10,6 M€ | 11,1 M€ | 12,4 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 4,4 M€ | 4,2 M€ | 5,0 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 3,4 M€ | 4,4 M€ | 5,9 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 2,8 M€ | 2,5 M€ | 1,5 M€ |
| Främmande kapital | 6,2 M€ | 7,0 M€ | 7,4 M€ |
Alla poster i bokslutet (56)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,4 M€ | 1,4 M€ | 2,2 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,5 M€ |
| Material och tjänster | -1,4 M€ | -1,7 M€ | -971 t€ |
| Personalkostnader | -225 t€ | -179 t€ | -224 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -471 t€ | -671 t€ | -795 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -790 t€ | -617 t€ | -738 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 713 t€ | -484 t€ | 899 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -389 t€ | -317 t€ | -174 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 324 t€ | -801 t€ | 725 t€ |
| Inkomstskatt | -112 t€ | -38 t€ | -117 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 212 t€ | -839 t€ | 608 t€ |
| Bestående aktiva | 9,4 M€ | 9,4 M€ | 9,6 M€ |
| Omsättningstillgångar | 782 t€ | 1,3 M€ | 2,2 M€ |
| Fordringar | 389 t€ | 360 t€ | 491 t€ |
| Kassa och bank | 4 681 € | 21 t€ | 86 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,2 M€ | 1,7 M€ | 2,7 M€ |
| Aktiva | 10,6 M€ | 11,1 M€ | 12,4 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 4,4 M€ | 4,2 M€ | 5,0 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 3,4 M€ | 4,4 M€ | 5,9 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 2,8 M€ | 2,5 M€ | 1,5 M€ |
| Främmande kapital | 6,2 M€ | 7,0 M€ | 7,4 M€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 196 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 159 t€ | 190 t€ | 206 t€ |
| Passiva | 10,6 M€ | 11,1 M€ | 12,4 M€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 2,9 M€ | 3,6 M€ | 4,7 M€ |
| Övriga omsättningstillgångar | 329 t€ | 387 t€ | 415 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 389 t€ | 360 t€ | 491 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 181 t€ | 227 t€ | 309 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 106 t€ | 1 306 € | 0 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 5,0 M€ | 4,9 M€ | 4,8 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 14 t€ | 15 t€ | 58 € |
| Långfristiga leverantörsskulder | 407 t€ | 836 t€ | 1,1 M€ |
| Maskiner och inventarier | 663 t€ | 1,2 M€ | 1,5 M€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 4,2 M€ | 5,0 M€ | 4,4 M€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 809 t€ | 1,0 M€ | 1,3 M€ |
| Löner och arvoden | -187 t€ | -134 t€ | -168 t€ |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | 720 t€ | 105 t€ | 0 € |
| Övriga aktier och andelar | 19 t€ | 19 t€ | 19 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 196 t€ | 130 t€ | 176 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 212 t€ | -839 t€ | 608 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -403 t€ | -332 t€ | -175 t€ |
| Pensionskostnader | -31 t€ | -34 t€ | -47 t€ |
| Övriga lönebikostnader | -7 222 € | -12 t€ | -9 379 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 2,8 M€ | 3,0 M€ | 3,1 M€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 12 t€ | 0 € | – |
| Köp av tjänster | -129 t€ | -132 t€ | -201 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | – | 0 € | 710 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | -739 t€ | -722 t€ | -1,1 M€ |
| Materiella tillgångar | 9,4 M€ | 9,4 M€ | 9,6 M€ |
| Material och förnödenheter | 453 t€ | 955 t€ | 1,7 M€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 0 € | 3 000 € | 6 894 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 158 t€ | 3 619 € | 17 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -471 t€ | -671 t€ | -795 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -560 t€ | -821 t€ | 346 t€ |
| Placeringar | 19 t€ | 19 t€ | 19 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör HH Jalasto Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen blandat jordbruk (390 företag med beskattningsbar inkomst; median 86 t€, 10 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Kauhava
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis