Myllymuksut Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Juupajoki, rekisteröity vuonna 2007. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2022, liikevaihto oli 837 t€ ja liikevoitto 56 t€; omavaraisuusaste 80,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 106 t€ ja tuloverot 21 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | 31.12.2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 837 t€ | 907 t€ | 821 t€ | 580 t€ | 445 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -7,7 % | 10,5 % | 41,6 % | 30,3 % | – |
| Käyttökate | 59 t€ | 92 t€ | 95 t€ | 38 t€ | 19 t€ |
| Käyttökate-% | 7,0 % | 10,1 % | 11,6 % | 6,6 % | 4,4 % |
| Liikevoitto | 56 t€ | 89 t€ | 89 t€ | 37 t€ | 18 t€ |
| Liikevoitto-% | 6,7 % | 9,8 % | 10,8 % | 6,4 % | 3,9 % |
| Tilikauden tulos | 45 t€ | 70 t€ | 71 t€ | 29 t€ | 13 t€ |
| Henkilöstökulut | 244 t€ | 262 t€ | 142 t€ | 116 t€ | 115 t€ |
| Omavaraisuusaste | 80,1 % | 76,9 % | 82,0 % | 75,0 % | 71,3 % |
| Quick ratio | 1,47 | 1,74 | 2,97 | 1,08 | 0,53 |
| Current ratio | 4,24 | 3,76 | 5,40 | 3,92 | 3,40 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 9,2 % | 9,5 % | 6,3 % | 10,2 % | 14,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 14,6 % | 24,5 % | 30,2 % | 16,3 % | 8,0 % |
| Taseen loppusumma | 387 t€ | 373 t€ | 286 t€ | 237 t€ | 226 t€ |
| Oma pääoma | 310 t€ | 287 t€ | 235 t€ | 178 t€ | 161 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 87 t€ | 146 t€ | 149 t€ | 54 t€ | 20 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | 31.12.2018 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 837 t€ | 907 t€ | 821 t€ | 580 t€ | 445 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 4 463 € | 5 767 € | 12 t€ | 873 € | 16 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -425 t€ | -452 t€ | -478 t€ | -351 t€ | -256 t€ |
| Henkilöstökulut | -244 t€ | -262 t€ | -142 t€ | -116 t€ | -115 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -2 405 € | -3 397 € | -5 891 € | -1 439 € | -1 918 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -114 t€ | -106 t€ | -118 t€ | -75 t€ | -71 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 56 t€ | 89 t€ | 89 t€ | 37 t€ | 18 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 411 € | 30 € | -84 € | -801 € | -1 306 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 57 t€ | 89 t€ | 89 t€ | 36 t€ | 16 t€ |
| Tuloverot | -11 t€ | -18 t€ | -18 t€ | -7 231 € | -3 274 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 45 t€ | 70 t€ | 71 t€ | 29 t€ | 13 t€ |
Tase
| 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | 31.12.2018 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 61 t€ | 49 t€ | 8 049 € | 4 316 € | 5 755 € |
| Vaihto-omaisuus | 213 t€ | 174 t€ | 125 t€ | 169 t€ | 186 t€ |
| Saamiset | 26 t€ | 3 868 € | 4 484 € | 9 943 € | 14 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 87 t€ | 146 t€ | 149 t€ | 54 t€ | 20 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 326 t€ | 324 t€ | 278 t€ | 233 t€ | 220 t€ |
| Vastaavaa | 387 t€ | 373 t€ | 286 t€ | 237 t€ | 226 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | – |
| Oma pääoma | 310 t€ | 287 t€ | 235 t€ | 178 t€ | 161 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 77 t€ | 86 t€ | 52 t€ | 59 t€ | 65 t€ |
| Vieras pääoma | 77 t€ | 86 t€ | 52 t€ | 59 t€ | 65 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (46)
| 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | 31.12.2018 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 837 t€ | 907 t€ | 821 t€ | 580 t€ | 445 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 4 463 € | 5 767 € | 12 t€ | 873 € | 16 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -425 t€ | -452 t€ | -478 t€ | -351 t€ | -256 t€ |
| Henkilöstökulut | -244 t€ | -262 t€ | -142 t€ | -116 t€ | -115 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -2 405 € | -3 397 € | -5 891 € | -1 439 € | -1 918 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -114 t€ | -106 t€ | -118 t€ | -75 t€ | -71 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 56 t€ | 89 t€ | 89 t€ | 37 t€ | 18 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 411 € | 30 € | -84 € | -801 € | -1 306 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 57 t€ | 89 t€ | 89 t€ | 36 t€ | 16 t€ |
| Tuloverot | -11 t€ | -18 t€ | -18 t€ | -7 231 € | -3 274 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 45 t€ | 70 t€ | 71 t€ | 29 t€ | 13 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 61 t€ | 49 t€ | 8 049 € | 4 316 € | 5 755 € |
| Vaihto-omaisuus | 213 t€ | 174 t€ | 125 t€ | 169 t€ | 186 t€ |
| Saamiset | 26 t€ | 3 868 € | 4 484 € | 9 943 € | 14 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 87 t€ | 146 t€ | 149 t€ | 54 t€ | 20 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 326 t€ | 324 t€ | 278 t€ | 233 t€ | 220 t€ |
| Vastaavaa | 387 t€ | 373 t€ | 286 t€ | 237 t€ | 226 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | – |
| Oma pääoma | 310 t€ | 287 t€ | 235 t€ | 178 t€ | 161 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 77 t€ | 86 t€ | 52 t€ | 59 t€ | 65 t€ |
| Vieras pääoma | 77 t€ | 86 t€ | 52 t€ | 59 t€ | 65 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 15 t€ | 1 443 € | 5 490 € | 21 t€ | 24 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 260 t€ | 212 t€ | 159 t€ | 144 t€ | 143 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 13 t€ | 3 069 € | 714 € | 73 € | 4 937 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 49 t€ | 76 t€ | 39 t€ | 32 t€ | 31 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 13 t€ | 787 € | 3 770 € | 9 869 € | 9 112 € |
| Ostot tilikauden aikana | -452 t€ | -490 t€ | -374 t€ | -298 t€ | -220 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 45 t€ | 70 t€ | 71 t€ | 29 t€ | 13 t€ |
| Aineettomat oikeudet | 54 t€ | 42 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset saamiset | 26 t€ | 3 868 € | 4 484 € | 9 943 € | 14 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -28 € | -57 € | -565 € | -1 050 € | -1 312 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 7 216 € | 7 422 € | 8 049 € | 4 316 € | 5 755 € |
| Aineet ja tarvikkeet | 201 t€ | 171 t€ | 119 t€ | 169 t€ | 186 t€ |
| Palkat ja palkkiot | -202 t€ | -221 t€ | -120 t€ | -98 t€ | -94 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 13 t€ | 8 793 € | 6 962 € | 7 136 € | 11 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 54 t€ | 42 t€ | 0 € | – | – |
| Vastattavaa | 387 t€ | 373 t€ | 286 t€ | 237 t€ | 226 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 0 € | 12 € | 0 € | – | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 440 € | 87 € | 481 € | 249 € | 7 € |
| Muut henkilösivukulut | -7 823 € | -8 212 € | -5 780 € | -4 064 € | -4 449 € |
| Koneet ja kalusto | 7 216 € | 7 422 € | 8 049 € | 4 316 € | 5 755 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -2 405 € | -3 397 € | -5 891 € | -1 439 € | -1 918 € |
| Palvelujen ostot | -2 553 € | -15 t€ | -54 t€ | -37 t€ | -40 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 29 t€ | 53 t€ | -50 t€ | -17 t€ | 4 788 € |
| Eläkekulut | -34 t€ | -33 t€ | -16 t€ | -15 t€ | -17 t€ |
| Ennakkomaksut | 12 t€ | 2 895 € | 6 026 € | 0 € | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Myllymuksut Oy kuuluu toimialaluokassa vaatteiden vähittäiskauppa ilman erikoistumista tiettyyn tuoteryhmään ylimpään neljännekseen (252 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 12 t€, 8,7-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.