Myllymuksut Oy är ett aktiebolag med hemort i Juupajoki, registrerat år 2007. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2022 var omsättningen 837 t€ och rörelseresultatet 56 t€; soliditet 80,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 106 t€ och inkomstskatterna 21 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | 31.12.2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 837 t€ | 907 t€ | 821 t€ | 580 t€ | 445 t€ |
| Förändring i omsättning | -7,7 % | 10,5 % | 41,6 % | 30,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 59 t€ | 92 t€ | 95 t€ | 38 t€ | 19 t€ |
| Rörelsebidrag % | 7,0 % | 10,1 % | 11,6 % | 6,6 % | 4,4 % |
| Rörelseresultat | 56 t€ | 89 t€ | 89 t€ | 37 t€ | 18 t€ |
| Rörelsemarginal | 6,7 % | 9,8 % | 10,8 % | 6,4 % | 3,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 45 t€ | 70 t€ | 71 t€ | 29 t€ | 13 t€ |
| Personalkostnader | 244 t€ | 262 t€ | 142 t€ | 116 t€ | 115 t€ |
| Soliditet | 80,1 % | 76,9 % | 82,0 % | 75,0 % | 71,3 % |
| Kassalikviditet | 1,47 | 1,74 | 2,97 | 1,08 | 0,53 |
| Current ratio | 4,24 | 3,76 | 5,40 | 3,92 | 3,40 |
| Relativ skuldsättning | 9,2 % | 9,5 % | 6,3 % | 10,2 % | 14,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 14,6 % | 24,5 % | 30,2 % | 16,3 % | 8,0 % |
| Balansomslutning | 387 t€ | 373 t€ | 286 t€ | 237 t€ | 226 t€ |
| Eget kapital | 310 t€ | 287 t€ | 235 t€ | 178 t€ | 161 t€ |
| Kassa och bank | 87 t€ | 146 t€ | 149 t€ | 54 t€ | 20 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | 31.12.2018 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 837 t€ | 907 t€ | 821 t€ | 580 t€ | 445 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 4 463 € | 5 767 € | 12 t€ | 873 € | 16 t€ |
| Material och tjänster | -425 t€ | -452 t€ | -478 t€ | -351 t€ | -256 t€ |
| Personalkostnader | -244 t€ | -262 t€ | -142 t€ | -116 t€ | -115 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -2 405 € | -3 397 € | -5 891 € | -1 439 € | -1 918 € |
| Övriga rörelsekostnader | -114 t€ | -106 t€ | -118 t€ | -75 t€ | -71 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 56 t€ | 89 t€ | 89 t€ | 37 t€ | 18 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 411 € | 30 € | -84 € | -801 € | -1 306 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 57 t€ | 89 t€ | 89 t€ | 36 t€ | 16 t€ |
| Inkomstskatt | -11 t€ | -18 t€ | -18 t€ | -7 231 € | -3 274 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 45 t€ | 70 t€ | 71 t€ | 29 t€ | 13 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | 31.12.2018 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 61 t€ | 49 t€ | 8 049 € | 4 316 € | 5 755 € |
| Omsättningstillgångar | 213 t€ | 174 t€ | 125 t€ | 169 t€ | 186 t€ |
| Fordringar | 26 t€ | 3 868 € | 4 484 € | 9 943 € | 14 t€ |
| Kassa och bank | 87 t€ | 146 t€ | 149 t€ | 54 t€ | 20 t€ |
| Rörliga aktiva | 326 t€ | 324 t€ | 278 t€ | 233 t€ | 220 t€ |
| Aktiva | 387 t€ | 373 t€ | 286 t€ | 237 t€ | 226 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | – |
| Eget kapital | 310 t€ | 287 t€ | 235 t€ | 178 t€ | 161 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 77 t€ | 86 t€ | 52 t€ | 59 t€ | 65 t€ |
| Främmande kapital | 77 t€ | 86 t€ | 52 t€ | 59 t€ | 65 t€ |
Alla poster i bokslutet (46)
| 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | 31.12.2018 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 837 t€ | 907 t€ | 821 t€ | 580 t€ | 445 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 4 463 € | 5 767 € | 12 t€ | 873 € | 16 t€ |
| Material och tjänster | -425 t€ | -452 t€ | -478 t€ | -351 t€ | -256 t€ |
| Personalkostnader | -244 t€ | -262 t€ | -142 t€ | -116 t€ | -115 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -2 405 € | -3 397 € | -5 891 € | -1 439 € | -1 918 € |
| Övriga rörelsekostnader | -114 t€ | -106 t€ | -118 t€ | -75 t€ | -71 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 56 t€ | 89 t€ | 89 t€ | 37 t€ | 18 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 411 € | 30 € | -84 € | -801 € | -1 306 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 57 t€ | 89 t€ | 89 t€ | 36 t€ | 16 t€ |
| Inkomstskatt | -11 t€ | -18 t€ | -18 t€ | -7 231 € | -3 274 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 45 t€ | 70 t€ | 71 t€ | 29 t€ | 13 t€ |
| Bestående aktiva | 61 t€ | 49 t€ | 8 049 € | 4 316 € | 5 755 € |
| Omsättningstillgångar | 213 t€ | 174 t€ | 125 t€ | 169 t€ | 186 t€ |
| Fordringar | 26 t€ | 3 868 € | 4 484 € | 9 943 € | 14 t€ |
| Kassa och bank | 87 t€ | 146 t€ | 149 t€ | 54 t€ | 20 t€ |
| Rörliga aktiva | 326 t€ | 324 t€ | 278 t€ | 233 t€ | 220 t€ |
| Aktiva | 387 t€ | 373 t€ | 286 t€ | 237 t€ | 226 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | – |
| Eget kapital | 310 t€ | 287 t€ | 235 t€ | 178 t€ | 161 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 77 t€ | 86 t€ | 52 t€ | 59 t€ | 65 t€ |
| Främmande kapital | 77 t€ | 86 t€ | 52 t€ | 59 t€ | 65 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 15 t€ | 1 443 € | 5 490 € | 21 t€ | 24 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 260 t€ | 212 t€ | 159 t€ | 144 t€ | 143 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 13 t€ | 3 069 € | 714 € | 73 € | 4 937 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 49 t€ | 76 t€ | 39 t€ | 32 t€ | 31 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 13 t€ | 787 € | 3 770 € | 9 869 € | 9 112 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | -452 t€ | -490 t€ | -374 t€ | -298 t€ | -220 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 45 t€ | 70 t€ | 71 t€ | 29 t€ | 13 t€ |
| Immateriella rättigheter | 54 t€ | 42 t€ | 0 € | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 26 t€ | 3 868 € | 4 484 € | 9 943 € | 14 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -28 € | -57 € | -565 € | -1 050 € | -1 312 € |
| Materiella tillgångar | 7 216 € | 7 422 € | 8 049 € | 4 316 € | 5 755 € |
| Material och förnödenheter | 201 t€ | 171 t€ | 119 t€ | 169 t€ | 186 t€ |
| Löner och arvoden | -202 t€ | -221 t€ | -120 t€ | -98 t€ | -94 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 13 t€ | 8 793 € | 6 962 € | 7 136 € | 11 t€ |
| Immateriella tillgångar | 54 t€ | 42 t€ | 0 € | – | – |
| Passiva | 387 t€ | 373 t€ | 286 t€ | 237 t€ | 226 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 0 € | 12 € | 0 € | – | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 440 € | 87 € | 481 € | 249 € | 7 € |
| Övriga lönebikostnader | -7 823 € | -8 212 € | -5 780 € | -4 064 € | -4 449 € |
| Maskiner och inventarier | 7 216 € | 7 422 € | 8 049 € | 4 316 € | 5 755 € |
| Avskrivningar enligt plan | -2 405 € | -3 397 € | -5 891 € | -1 439 € | -1 918 € |
| Köp av tjänster | -2 553 € | -15 t€ | -54 t€ | -37 t€ | -40 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 29 t€ | 53 t€ | -50 t€ | -17 t€ | 4 788 € |
| Pensionskostnader | -34 t€ | -33 t€ | -16 t€ | -15 t€ | -17 t€ |
| Förskottsbetalningar | 12 t€ | 2 895 € | 6 026 € | 0 € | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Myllymuksut Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen detaljhandel med kläder utan specialisering på en viss produktgrupp (252 företag med beskattningsbar inkomst; median 12 t€, 8,7 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.