Lääkäripalvelut Maritta Metso Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2006. Tilikaudella, joka päättyi 31.8.2025, liikevaihto oli 251 t€ ja liikevoitto 149 t€; omavaraisuusaste 97,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 112 t€ ja tuloverot 23 t€.
Helsinki: 329 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 251 t€ | 222 t€ | 214 t€ | 208 t€ | 229 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 13,0 % | 3,9 % | 2,8 % | -9,1 % | – |
| Käyttökate | 149 t€ | 112 t€ | 118 t€ | 82 t€ | 134 t€ |
| Käyttökate-% | 59,3 % | 50,2 % | 55,4 % | 39,4 % | 58,7 % |
| Liikevoitto | 149 t€ | 111 t€ | 118 t€ | 82 t€ | 134 t€ |
| Liikevoitto-% | 59,4 % | 50,1 % | 55,3 % | 39,2 % | 58,4 % |
| Tilikauden tulos | 116 t€ | 89 t€ | 95 t€ | 64 t€ | 106 t€ |
| Henkilöstökulut | -2 804 € | 2 640 € | 2 599 € | 1 922 € | 2 744 € |
| Omavaraisuusaste | 97,6 % | 98,7 % | 99,6 % | 98,9 % | 92,1 % |
| Quick ratio | 32,62 | 59,04 | 184,62 | 92,98 | 12,44 |
| Current ratio | 40,71 | 73,77 | 234,44 | 92,98 | 12,44 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 5,1 % | 2,6 % | 0,7 % | 1,5 % | 9,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 22,9 % | 20,9 % | 25,9 % | 21,6 % | 42,2 % |
| Taseen loppusumma | 521 t€ | 431 t€ | 367 t€ | 298 t€ | 273 t€ |
| Oma pääoma | 508 t€ | 425 t€ | 366 t€ | 295 t€ | 252 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 342 t€ | 277 t€ | 218 t€ | 133 t€ | 74 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 251 t€ | 222 t€ | 214 t€ | 208 t€ | 229 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 15 t€ | -30 t€ | -42 t€ | -41 t€ | -17 t€ |
| Henkilöstökulut | 2 804 € | -2 640 € | -2 599 € | -1 922 € | -2 744 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 177 € | -236 € | -314 € | -419 € | -558 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 84 t€ | -78 t€ | -51 t€ | -83 t€ | -75 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 149 t€ | 111 t€ | 118 t€ | 82 t€ | 134 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 529 € | -125 € | -80 € | -382 € | -155 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 147 t€ | 111 t€ | 118 t€ | 81 t€ | 134 t€ |
| Tuloverot | 31 t€ | -22 t€ | -23 t€ | -18 t€ | -27 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 116 t€ | 89 t€ | 95 t€ | 64 t€ | 106 t€ |
Tase
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 2 530 € | 2 707 € | 2 942 € | 3 257 € | 3 676 € |
| Vaihto-omaisuus | 103 t€ | 86 t€ | 77 t€ | 0 € | – |
| Saamiset | 73 t€ | 66 t€ | 69 t€ | 65 t€ | 72 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 342 t€ | 277 t€ | 218 t€ | 133 t€ | 74 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 518 t€ | 428 t€ | 364 t€ | 295 t€ | 270 t€ |
| Vastaavaa | 521 t€ | 431 t€ | 367 t€ | 298 t€ | 273 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 508 t€ | 425 t€ | 366 t€ | 295 t€ | 252 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 13 t€ | 5 809 € | 1 555 € | 3 173 € | 22 t€ |
| Vieras pääoma | 13 t€ | 5 809 € | 1 555 € | 3 173 € | 22 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (47)
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 251 t€ | 222 t€ | 214 t€ | 208 t€ | 229 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 15 t€ | -30 t€ | -42 t€ | -41 t€ | -17 t€ |
| Henkilöstökulut | 2 804 € | -2 640 € | -2 599 € | -1 922 € | -2 744 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 177 € | -236 € | -314 € | -419 € | -558 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 84 t€ | -78 t€ | -51 t€ | -83 t€ | -75 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 149 t€ | 111 t€ | 118 t€ | 82 t€ | 134 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 529 € | -125 € | -80 € | -382 € | -155 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 147 t€ | 111 t€ | 118 t€ | 81 t€ | 134 t€ |
| Tuloverot | 31 t€ | -22 t€ | -23 t€ | -18 t€ | -27 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 116 t€ | 89 t€ | 95 t€ | 64 t€ | 106 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 2 530 € | 2 707 € | 2 942 € | 3 257 € | 3 676 € |
| Vaihto-omaisuus | 103 t€ | 86 t€ | 77 t€ | 0 € | – |
| Saamiset | 73 t€ | 66 t€ | 69 t€ | 65 t€ | 72 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 342 t€ | 277 t€ | 218 t€ | 133 t€ | 74 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 518 t€ | 428 t€ | 364 t€ | 295 t€ | 270 t€ |
| Vastaavaa | 521 t€ | 431 t€ | 367 t€ | 298 t€ | 273 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 508 t€ | 425 t€ | 366 t€ | 295 t€ | 252 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 13 t€ | 5 809 € | 1 555 € | 3 173 € | 22 t€ |
| Vieras pääoma | 13 t€ | 5 809 € | 1 555 € | 3 173 € | 22 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 4 658 € | 0 € | 0 € | 1 765 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 505 € | 3 218 € | 3 588 € | 1 514 € | 5 912 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 177 € | -236 € | -314 € | -419 € | -558 € |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 2 000 € | 2 000 € | 2 000 € | 2 000 € | 2 000 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | – | 0 € | 3 376 € | 3 376 € | 6 116 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 389 t€ | 334 t€ | 269 t€ | 229 t€ | 143 t€ |
| Vastattavaa | 521 t€ | 431 t€ | 367 t€ | 298 t€ | 273 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 € | 26 € | 0 € | 0 € | 75 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 73 t€ | 66 t€ | 65 t€ | 62 t€ | 66 t€ |
| Muut arvopaperit | – | – | 0 € | 97 t€ | 124 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 5 842 € | 5 792 € | 0 € | 0 € | 22 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 60 t€ | 60 t€ | 61 t€ | 60 t€ | 60 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 33 t€ | -38 t€ | -22 t€ | -14 t€ | -88 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 10 t€ | 0 € | – | – | – |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -17 t€ | 8 100 € | -20 t€ | -27 t€ | 71 t€ |
| Eläkekulut | – | – | – | 0 € | -1 004 € |
| Palvelujen ostot | 0 € | -104 € | 0 € | – | – |
| Koneet ja kalusto | 530 € | 707 € | 942 € | 1 257 € | 1 676 € |
| Rahoitusarvopaperit | – | – | 0 € | 97 t€ | 124 t€ |
| Muu vaihto-omaisuus | 103 t€ | 86 t€ | 77 t€ | 0 € | – |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | – | 0 € | 3 376 € | 3 376 € | 6 116 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 2 224 € | 17 € | 1 555 € | 1 408 € | 14 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 2 530 € | 2 707 € | 2 942 € | 3 257 € | 3 676 € |
| Muut henkilösivukulut | 2 804 € | -2 640 € | -2 599 € | -1 922 € | -1 740 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 116 t€ | 89 t€ | 95 t€ | 64 t€ | 106 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 2 490 € | 2 490 € | 859 € | 0 € | – |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 531 € | -150 € | -80 € | -382 € | -230 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Lääkäripalvelut Maritta Metso Oy kuuluu toimialaluokassa muualla luokittelematon muu terveyspalvelutoiminta ylimpään neljännekseen (1445 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 18 t€, 6,2-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.