Lääkäripalvelut Maritta Metso Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2006. Under räkenskapsperioden som slutade 31.8.2025 var omsättningen 251 t€ och rörelseresultatet 149 t€; soliditet 97,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 112 t€ och inkomstskatterna 23 t€.
Helsingfors: 329 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 251 t€ | 222 t€ | 214 t€ | 208 t€ | 229 t€ |
| Förändring i omsättning | 13,0 % | 3,9 % | 2,8 % | -9,1 % | – |
| Rörelsebidrag | 149 t€ | 112 t€ | 118 t€ | 82 t€ | 134 t€ |
| Rörelsebidrag % | 59,3 % | 50,2 % | 55,4 % | 39,4 % | 58,7 % |
| Rörelseresultat | 149 t€ | 111 t€ | 118 t€ | 82 t€ | 134 t€ |
| Rörelsemarginal | 59,4 % | 50,1 % | 55,3 % | 39,2 % | 58,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 116 t€ | 89 t€ | 95 t€ | 64 t€ | 106 t€ |
| Personalkostnader | -2 804 € | 2 640 € | 2 599 € | 1 922 € | 2 744 € |
| Soliditet | 97,6 % | 98,7 % | 99,6 % | 98,9 % | 92,1 % |
| Kassalikviditet | 32,62 | 59,04 | 184,62 | 92,98 | 12,44 |
| Current ratio | 40,71 | 73,77 | 234,44 | 92,98 | 12,44 |
| Relativ skuldsättning | 5,1 % | 2,6 % | 0,7 % | 1,5 % | 9,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 22,9 % | 20,9 % | 25,9 % | 21,6 % | 42,2 % |
| Balansomslutning | 521 t€ | 431 t€ | 367 t€ | 298 t€ | 273 t€ |
| Eget kapital | 508 t€ | 425 t€ | 366 t€ | 295 t€ | 252 t€ |
| Kassa och bank | 342 t€ | 277 t€ | 218 t€ | 133 t€ | 74 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 251 t€ | 222 t€ | 214 t€ | 208 t€ | 229 t€ |
| Material och tjänster | 15 t€ | -30 t€ | -42 t€ | -41 t€ | -17 t€ |
| Personalkostnader | 2 804 € | -2 640 € | -2 599 € | -1 922 € | -2 744 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 177 € | -236 € | -314 € | -419 € | -558 € |
| Övriga rörelsekostnader | 84 t€ | -78 t€ | -51 t€ | -83 t€ | -75 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 149 t€ | 111 t€ | 118 t€ | 82 t€ | 134 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 529 € | -125 € | -80 € | -382 € | -155 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 147 t€ | 111 t€ | 118 t€ | 81 t€ | 134 t€ |
| Inkomstskatt | 31 t€ | -22 t€ | -23 t€ | -18 t€ | -27 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 116 t€ | 89 t€ | 95 t€ | 64 t€ | 106 t€ |
Balansräkning
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 2 530 € | 2 707 € | 2 942 € | 3 257 € | 3 676 € |
| Omsättningstillgångar | 103 t€ | 86 t€ | 77 t€ | 0 € | – |
| Fordringar | 73 t€ | 66 t€ | 69 t€ | 65 t€ | 72 t€ |
| Kassa och bank | 342 t€ | 277 t€ | 218 t€ | 133 t€ | 74 t€ |
| Rörliga aktiva | 518 t€ | 428 t€ | 364 t€ | 295 t€ | 270 t€ |
| Aktiva | 521 t€ | 431 t€ | 367 t€ | 298 t€ | 273 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 508 t€ | 425 t€ | 366 t€ | 295 t€ | 252 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 13 t€ | 5 809 € | 1 555 € | 3 173 € | 22 t€ |
| Främmande kapital | 13 t€ | 5 809 € | 1 555 € | 3 173 € | 22 t€ |
Alla poster i bokslutet (47)
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 251 t€ | 222 t€ | 214 t€ | 208 t€ | 229 t€ |
| Material och tjänster | 15 t€ | -30 t€ | -42 t€ | -41 t€ | -17 t€ |
| Personalkostnader | 2 804 € | -2 640 € | -2 599 € | -1 922 € | -2 744 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 177 € | -236 € | -314 € | -419 € | -558 € |
| Övriga rörelsekostnader | 84 t€ | -78 t€ | -51 t€ | -83 t€ | -75 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 149 t€ | 111 t€ | 118 t€ | 82 t€ | 134 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 529 € | -125 € | -80 € | -382 € | -155 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 147 t€ | 111 t€ | 118 t€ | 81 t€ | 134 t€ |
| Inkomstskatt | 31 t€ | -22 t€ | -23 t€ | -18 t€ | -27 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 116 t€ | 89 t€ | 95 t€ | 64 t€ | 106 t€ |
| Bestående aktiva | 2 530 € | 2 707 € | 2 942 € | 3 257 € | 3 676 € |
| Omsättningstillgångar | 103 t€ | 86 t€ | 77 t€ | 0 € | – |
| Fordringar | 73 t€ | 66 t€ | 69 t€ | 65 t€ | 72 t€ |
| Kassa och bank | 342 t€ | 277 t€ | 218 t€ | 133 t€ | 74 t€ |
| Rörliga aktiva | 518 t€ | 428 t€ | 364 t€ | 295 t€ | 270 t€ |
| Aktiva | 521 t€ | 431 t€ | 367 t€ | 298 t€ | 273 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 508 t€ | 425 t€ | 366 t€ | 295 t€ | 252 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 13 t€ | 5 809 € | 1 555 € | 3 173 € | 22 t€ |
| Främmande kapital | 13 t€ | 5 809 € | 1 555 € | 3 173 € | 22 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 4 658 € | 0 € | 0 € | 1 765 € | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 505 € | 3 218 € | 3 588 € | 1 514 € | 5 912 € |
| Avskrivningar enligt plan | 177 € | -236 € | -314 € | -419 € | -558 € |
| Övriga materiella tillgångar | 2 000 € | 2 000 € | 2 000 € | 2 000 € | 2 000 € |
| Långfristiga fordringar | – | 0 € | 3 376 € | 3 376 € | 6 116 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 389 t€ | 334 t€ | 269 t€ | 229 t€ | 143 t€ |
| Passiva | 521 t€ | 431 t€ | 367 t€ | 298 t€ | 273 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 1 € | 26 € | 0 € | 0 € | 75 € |
| Kortfristiga fordringar | 73 t€ | 66 t€ | 65 t€ | 62 t€ | 66 t€ |
| Övriga värdepapper | – | – | 0 € | 97 t€ | 124 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 5 842 € | 5 792 € | 0 € | 0 € | 22 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 60 t€ | 60 t€ | 61 t€ | 60 t€ | 60 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 33 t€ | -38 t€ | -22 t€ | -14 t€ | -88 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 10 t€ | 0 € | – | – | – |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -17 t€ | 8 100 € | -20 t€ | -27 t€ | 71 t€ |
| Pensionskostnader | – | – | – | 0 € | -1 004 € |
| Köp av tjänster | 0 € | -104 € | 0 € | – | – |
| Maskiner och inventarier | 530 € | 707 € | 942 € | 1 257 € | 1 676 € |
| Finansiella värdepapper | – | – | 0 € | 97 t€ | 124 t€ |
| Övriga omsättningstillgångar | 103 t€ | 86 t€ | 77 t€ | 0 € | – |
| Långfristiga övriga fordringar | – | 0 € | 3 376 € | 3 376 € | 6 116 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 2 224 € | 17 € | 1 555 € | 1 408 € | 14 € |
| Materiella tillgångar | 2 530 € | 2 707 € | 2 942 € | 3 257 € | 3 676 € |
| Övriga lönebikostnader | 2 804 € | -2 640 € | -2 599 € | -1 922 € | -1 740 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 116 t€ | 89 t€ | 95 t€ | 64 t€ | 106 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 2 490 € | 2 490 € | 859 € | 0 € | – |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 531 € | -150 € | -80 € | -382 € | -230 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Lääkäripalvelut Maritta Metso Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen diverse övrig hälso- och sjukvård (1445 företag med beskattningsbar inkomst; median 18 t€, 6,2 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.