Monetari-Invest Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Espoo, rekisteröity vuonna 2006. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 1,0 M€ ja liikevoitto 146 t€; omavaraisuusaste 99,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 1,2 M€ ja tuloverot 231 t€.
Espoo: 106 uutta yritystä 30 päivässä
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,0 M€ | 826 t€ | 983 t€ | 1,6 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 23,5 % | -16,0 % | -38,8 % | – |
| Käyttökate | 144 t€ | 528 t€ | 219 t€ | 305 t€ |
| Käyttökate-% | 14,1 % | 63,9 % | 22,2 % | 19,0 % |
| Liikevoitto | 146 t€ | 523 t€ | 213 t€ | 301 t€ |
| Liikevoitto-% | 14,3 % | 63,3 % | 21,6 % | 18,8 % |
| Tilikauden tulos | 1,2 M€ | 1,8 M€ | 475 t€ | 1,6 M€ |
| Henkilöstökulut | -141 t€ | 77 t€ | 52 t€ | 12 t€ |
| Omavaraisuusaste | 99,7 % | 97,3 % | 99,7 % | 99,8 % |
| Quick ratio | 50,91 | 5,28 | 9,20 | 273,61 |
| Current ratio | 222,10 | 19,52 | 140,55 | 549,73 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 2,4 % | 24,5 % | 1,7 % | 0,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 14,9 % | 24,4 % | 7,8 % | 26,2 % |
| Taseen loppusumma | 8,0 M€ | 7,6 M€ | 6,1 M€ | 6,1 M€ |
| Oma pääoma | 8,0 M€ | 7,4 M€ | 6,1 M€ | 6,1 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1,2 M€ | 1,0 M€ | 147 t€ | 678 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,0 M€ | 826 t€ | 983 t€ | 1,6 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | 0 € | 1 958 € |
| Materiaalit ja palvelut | 704 t€ | -191 t€ | -690 t€ | -1,2 M€ |
| Henkilöstökulut | 141 t€ | -77 t€ | -52 t€ | -12 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 062 € | -5 003 € | -5 919 € | -3 591 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 26 t€ | -30 t€ | -23 t€ | -82 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 146 t€ | 523 t€ | 213 t€ | 301 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1,1 M€ | 1,5 M€ | 315 t€ | 1,4 M€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1,3 M€ | 2,0 M€ | 528 t€ | 1,7 M€ |
| Tuloverot | 107 t€ | -230 t€ | -53 t€ | -70 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 1,2 M€ | 1,8 M€ | 475 t€ | 1,6 M€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 2,6 M€ | 3,6 M€ | 3,7 M€ | 859 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 4,2 M€ | 2,9 M€ | 2,2 M€ | 2,6 M€ |
| Saamiset | 38 t€ | 29 t€ | 9 085 € | 1,1 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1,2 M€ | 1,0 M€ | 147 t€ | 678 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 5,4 M€ | 4,0 M€ | 2,4 M€ | 5,2 M€ |
| Vastaavaa | 8,0 M€ | 7,6 M€ | 6,1 M€ | 6,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 8,0 M€ | 7,4 M€ | 6,1 M€ | 6,1 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 24 t€ | 202 t€ | 17 t€ | 9 488 € |
| Vieras pääoma | 24 t€ | 202 t€ | 17 t€ | 9 488 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (50)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,0 M€ | 826 t€ | 983 t€ | 1,6 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | 0 € | 1 958 € |
| Materiaalit ja palvelut | 704 t€ | -191 t€ | -690 t€ | -1,2 M€ |
| Henkilöstökulut | 141 t€ | -77 t€ | -52 t€ | -12 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 062 € | -5 003 € | -5 919 € | -3 591 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 26 t€ | -30 t€ | -23 t€ | -82 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 146 t€ | 523 t€ | 213 t€ | 301 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1,1 M€ | 1,5 M€ | 315 t€ | 1,4 M€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1,3 M€ | 2,0 M€ | 528 t€ | 1,7 M€ |
| Tuloverot | 107 t€ | -230 t€ | -53 t€ | -70 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 1,2 M€ | 1,8 M€ | 475 t€ | 1,6 M€ |
| Pysyvät vastaavat | 2,6 M€ | 3,6 M€ | 3,7 M€ | 859 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 4,2 M€ | 2,9 M€ | 2,2 M€ | 2,6 M€ |
| Saamiset | 38 t€ | 29 t€ | 9 085 € | 1,1 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1,2 M€ | 1,0 M€ | 147 t€ | 678 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 5,4 M€ | 4,0 M€ | 2,4 M€ | 5,2 M€ |
| Vastaavaa | 8,0 M€ | 7,6 M€ | 6,1 M€ | 6,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 8,0 M€ | 7,4 M€ | 6,1 M€ | 6,1 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 24 t€ | 202 t€ | 17 t€ | 9 488 € |
| Vieras pääoma | 24 t€ | 202 t€ | 17 t€ | 9 488 € |
| Muu vaihto-omaisuus | 4,2 M€ | 2,9 M€ | 2,2 M€ | 2,6 M€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 0 € | 4 507 € | 6 761 € | 9 014 € |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | – | – | 0 € | 800 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 1,2 M€ | 1,8 M€ | 475 t€ | 1,6 M€ |
| Rahoitusarvopaperit | – | – | 0 € | 800 t€ |
| Koneet ja kalusto | 6 186 € | 8 248 € | 11 t€ | 15 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 575 t€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 835 t€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 170 t€ | 0 € | – | – |
| Eläkekulut | 15 t€ | -5 571 € | -2 198 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | – | – | 0 € | 1,1 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 38 t€ | 27 t€ | 9 085 € | 4 616 € |
| Vastattavaa | 8,0 M€ | 7,6 M€ | 6,1 M€ | 6,1 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 10 t€ | 199 t€ | 14 t€ | 6 667 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 33 € | -54 € | -79 € | -1 407 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 14 t€ | 3 305 € | 2 916 € | 2 821 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 38 t€ | 29 t€ | 9 085 € | 1,1 M€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 6,8 M€ | 5,6 M€ | 5,6 M€ | 4,5 M€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 1,3 M€ | 1,5 M€ | 275 t€ | 1,4 M€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 1 606 € | 0 € | – |
| Sijoitukset | 2,6 M€ | 3,6 M€ | 3,7 M€ | 835 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -1,3 M€ | 647 t€ | 400 t€ | 319 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 2 062 € | -5 003 € | -5 919 € | -3 591 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 6 186 € | 8 248 € | 11 t€ | 15 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 2,0 M€ | -838 t€ | -1,1 M€ | -1,5 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 15 t€ | 45 t€ | 40 t€ | 1 137 € |
| Muut henkilösivukulut | 6 110 € | -3 965 € | -1 344 € | -487 € |
| Palkat ja palkkiot | 120 t€ | -67 t€ | -48 t€ | -12 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 0 € | 4 507 € | 6 761 € | 9 014 € |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 2,0 M€ | 2,1 M€ | 2,1 M€ | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Monetari-Invest Oy kuuluu toimialaluokassa muu rahoitusta palveleva toiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta ylimpään 10 %:iin (934 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 28 t€, 41-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.