Monetari-Invest Oy är ett aktiebolag med hemort i Esbo, registrerat år 2006. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,0 M€ och rörelseresultatet 146 t€; soliditet 99,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 1,2 M€ och inkomstskatterna 231 t€.
Esbo: 106 nya företag på 30 dagar
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,0 M€ | 826 t€ | 983 t€ | 1,6 M€ |
| Förändring i omsättning | 23,5 % | -16,0 % | -38,8 % | – |
| Rörelsebidrag | 144 t€ | 528 t€ | 219 t€ | 305 t€ |
| Rörelsebidrag % | 14,1 % | 63,9 % | 22,2 % | 19,0 % |
| Rörelseresultat | 146 t€ | 523 t€ | 213 t€ | 301 t€ |
| Rörelsemarginal | 14,3 % | 63,3 % | 21,6 % | 18,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 1,2 M€ | 1,8 M€ | 475 t€ | 1,6 M€ |
| Personalkostnader | -141 t€ | 77 t€ | 52 t€ | 12 t€ |
| Soliditet | 99,7 % | 97,3 % | 99,7 % | 99,8 % |
| Kassalikviditet | 50,91 | 5,28 | 9,20 | 273,61 |
| Current ratio | 222,10 | 19,52 | 140,55 | 549,73 |
| Relativ skuldsättning | 2,4 % | 24,5 % | 1,7 % | 0,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 14,9 % | 24,4 % | 7,8 % | 26,2 % |
| Balansomslutning | 8,0 M€ | 7,6 M€ | 6,1 M€ | 6,1 M€ |
| Eget kapital | 8,0 M€ | 7,4 M€ | 6,1 M€ | 6,1 M€ |
| Kassa och bank | 1,2 M€ | 1,0 M€ | 147 t€ | 678 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,0 M€ | 826 t€ | 983 t€ | 1,6 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 1 958 € |
| Material och tjänster | 704 t€ | -191 t€ | -690 t€ | -1,2 M€ |
| Personalkostnader | 141 t€ | -77 t€ | -52 t€ | -12 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 062 € | -5 003 € | -5 919 € | -3 591 € |
| Övriga rörelsekostnader | 26 t€ | -30 t€ | -23 t€ | -82 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 146 t€ | 523 t€ | 213 t€ | 301 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1,1 M€ | 1,5 M€ | 315 t€ | 1,4 M€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1,3 M€ | 2,0 M€ | 528 t€ | 1,7 M€ |
| Inkomstskatt | 107 t€ | -230 t€ | -53 t€ | -70 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 1,2 M€ | 1,8 M€ | 475 t€ | 1,6 M€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 2,6 M€ | 3,6 M€ | 3,7 M€ | 859 t€ |
| Omsättningstillgångar | 4,2 M€ | 2,9 M€ | 2,2 M€ | 2,6 M€ |
| Fordringar | 38 t€ | 29 t€ | 9 085 € | 1,1 M€ |
| Kassa och bank | 1,2 M€ | 1,0 M€ | 147 t€ | 678 t€ |
| Rörliga aktiva | 5,4 M€ | 4,0 M€ | 2,4 M€ | 5,2 M€ |
| Aktiva | 8,0 M€ | 7,6 M€ | 6,1 M€ | 6,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 8,0 M€ | 7,4 M€ | 6,1 M€ | 6,1 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 24 t€ | 202 t€ | 17 t€ | 9 488 € |
| Främmande kapital | 24 t€ | 202 t€ | 17 t€ | 9 488 € |
Alla poster i bokslutet (50)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,0 M€ | 826 t€ | 983 t€ | 1,6 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 1 958 € |
| Material och tjänster | 704 t€ | -191 t€ | -690 t€ | -1,2 M€ |
| Personalkostnader | 141 t€ | -77 t€ | -52 t€ | -12 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 062 € | -5 003 € | -5 919 € | -3 591 € |
| Övriga rörelsekostnader | 26 t€ | -30 t€ | -23 t€ | -82 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 146 t€ | 523 t€ | 213 t€ | 301 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1,1 M€ | 1,5 M€ | 315 t€ | 1,4 M€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1,3 M€ | 2,0 M€ | 528 t€ | 1,7 M€ |
| Inkomstskatt | 107 t€ | -230 t€ | -53 t€ | -70 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 1,2 M€ | 1,8 M€ | 475 t€ | 1,6 M€ |
| Bestående aktiva | 2,6 M€ | 3,6 M€ | 3,7 M€ | 859 t€ |
| Omsättningstillgångar | 4,2 M€ | 2,9 M€ | 2,2 M€ | 2,6 M€ |
| Fordringar | 38 t€ | 29 t€ | 9 085 € | 1,1 M€ |
| Kassa och bank | 1,2 M€ | 1,0 M€ | 147 t€ | 678 t€ |
| Rörliga aktiva | 5,4 M€ | 4,0 M€ | 2,4 M€ | 5,2 M€ |
| Aktiva | 8,0 M€ | 7,6 M€ | 6,1 M€ | 6,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 8,0 M€ | 7,4 M€ | 6,1 M€ | 6,1 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 24 t€ | 202 t€ | 17 t€ | 9 488 € |
| Främmande kapital | 24 t€ | 202 t€ | 17 t€ | 9 488 € |
| Övriga omsättningstillgångar | 4,2 M€ | 2,9 M€ | 2,2 M€ | 2,6 M€ |
| Immateriella tillgångar | 0 € | 4 507 € | 6 761 € | 9 014 € |
| Övriga aktier och andelar, finansiella värdepapper | – | – | 0 € | 800 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 1,2 M€ | 1,8 M€ | 475 t€ | 1,6 M€ |
| Finansiella värdepapper | – | – | 0 € | 800 t€ |
| Maskiner och inventarier | 6 186 € | 8 248 € | 11 t€ | 15 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 575 t€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 835 t€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 170 t€ | 0 € | – | – |
| Pensionskostnader | 15 t€ | -5 571 € | -2 198 € | 0 € |
| Kortfristiga lånefordringar | – | – | 0 € | 1,1 M€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 38 t€ | 27 t€ | 9 085 € | 4 616 € |
| Passiva | 8,0 M€ | 7,6 M€ | 6,1 M€ | 6,1 M€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 10 t€ | 199 t€ | 14 t€ | 6 667 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 33 € | -54 € | -79 € | -1 407 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 14 t€ | 3 305 € | 2 916 € | 2 821 € |
| Kortfristiga fordringar | 38 t€ | 29 t€ | 9 085 € | 1,1 M€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 6,8 M€ | 5,6 M€ | 5,6 M€ | 4,5 M€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 1,3 M€ | 1,5 M€ | 275 t€ | 1,4 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 1 606 € | 0 € | – |
| Placeringar | 2,6 M€ | 3,6 M€ | 3,7 M€ | 835 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -1,3 M€ | 647 t€ | 400 t€ | 319 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 2 062 € | -5 003 € | -5 919 € | -3 591 € |
| Materiella tillgångar | 6 186 € | 8 248 € | 11 t€ | 15 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 2,0 M€ | -838 t€ | -1,1 M€ | -1,5 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 15 t€ | 45 t€ | 40 t€ | 1 137 € |
| Övriga lönebikostnader | 6 110 € | -3 965 € | -1 344 € | -487 € |
| Löner och arvoden | 120 t€ | -67 t€ | -48 t€ | -12 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 0 € | 4 507 € | 6 761 € | 9 014 € |
| Övriga fordringar (investeringar) | 2,0 M€ | 2,1 M€ | 2,1 M€ | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Monetari-Invest Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet (934 företag med beskattningsbar inkomst; median 28 t€, 41 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.