Pajari Capital Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Tampere, rekisteröity vuonna 2006. Tilikaudella, joka päättyi 30.11.2025, liikevaihto oli 1,5 M€ ja liikevoitto 310 t€; omavaraisuusaste 87,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 264 t€ ja tuloverot 54 t€.
Tampere: 53 uutta yritystä 30 päivässä
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | 30.11.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 12,3 % | 8,0 % | -0,8 % | 13,1 % | – |
| Käyttökate | 254 t€ | 283 t€ | 64 t€ | 249 t€ | 94 t€ |
| Käyttökate-% | 17,1 % | 21,3 % | 5,2 % | 20,1 % | 8,6 % |
| Liikevoitto | 310 t€ | 238 t€ | 19 t€ | 204 t€ | 37 t€ |
| Liikevoitto-% | 20,8 % | 17,9 % | 1,5 % | 16,5 % | 3,3 % |
| Tilikauden tulos | 260 t€ | 211 t€ | 23 t€ | 171 t€ | 27 t€ |
| Henkilöstökulut | -447 t€ | 413 t€ | 440 t€ | 368 t€ | 355 t€ |
| Omavaraisuusaste | 87,5 % | 80,1 % | 85,6 % | 84,5 % | 54,9 % |
| Quick ratio | 3,35 | 3,33 | 3,85 | 3,81 | 1,47 |
| Current ratio | 3,37 | 3,37 | 3,89 | 3,83 | 1,48 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 7,5 % | 10,6 % | 5,4 % | 6,1 % | 20,4 % |
| Oman pääoman tuotto | 33,2 % | 37,2 % | 5,8 % | 41,4 % | 10,0 % |
| Taseen loppusumma | 901 t€ | 709 t€ | 463 t€ | 490 t€ | 496 t€ |
| Oma pääoma | 783 t€ | 568 t€ | 397 t€ | 414 t€ | 273 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 346 t€ | 425 t€ | 192 t€ | 239 t€ | 226 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | 30.11.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 4 096 € | 0 € | – | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | 289 t€ | -271 t€ | -252 t€ | -220 t€ | -240 t€ |
| Henkilöstökulut | 447 t€ | -413 t€ | -440 t€ | -368 t€ | -355 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 56 t€ | -45 t€ | -46 t€ | -45 t€ | -57 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 393 t€ | -361 t€ | -473 t€ | -402 t€ | -407 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 310 t€ | 238 t€ | 19 t€ | 204 t€ | 37 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -15 t€ | 26 t€ | 10 t€ | 9 812 € | -2 632 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 325 t€ | 264 t€ | 29 t€ | 214 t€ | 34 t€ |
| Tuloverot | 65 t€ | -53 t€ | -5 755 € | -43 t€ | -6 864 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 260 t€ | 211 t€ | 23 t€ | 171 t€ | 27 t€ |
Tase
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | 30.11.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 504 t€ | 234 t€ | 204 t€ | 199 t€ | 198 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 2 978 € | 4 819 € | 2 598 € | 1 291 € | 1 842 € |
| Saamiset | 48 t€ | 45 t€ | 65 t€ | 51 t€ | 70 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 346 t€ | 425 t€ | 192 t€ | 239 t€ | 226 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 397 t€ | 475 t€ | 260 t€ | 291 t€ | 298 t€ |
| Vastaavaa | 901 t€ | 709 t€ | 463 t€ | 490 t€ | 496 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 783 t€ | 568 t€ | 397 t€ | 414 t€ | 273 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | – | – | 0 € | 22 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 118 t€ | 141 t€ | 67 t€ | 76 t€ | 202 t€ |
| Vieras pääoma | 118 t€ | 141 t€ | 67 t€ | 76 t€ | 224 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (54)
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | 30.11.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 4 096 € | 0 € | – | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | 289 t€ | -271 t€ | -252 t€ | -220 t€ | -240 t€ |
| Henkilöstökulut | 447 t€ | -413 t€ | -440 t€ | -368 t€ | -355 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 56 t€ | -45 t€ | -46 t€ | -45 t€ | -57 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 393 t€ | -361 t€ | -473 t€ | -402 t€ | -407 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 310 t€ | 238 t€ | 19 t€ | 204 t€ | 37 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -15 t€ | 26 t€ | 10 t€ | 9 812 € | -2 632 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 325 t€ | 264 t€ | 29 t€ | 214 t€ | 34 t€ |
| Tuloverot | 65 t€ | -53 t€ | -5 755 € | -43 t€ | -6 864 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 260 t€ | 211 t€ | 23 t€ | 171 t€ | 27 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 504 t€ | 234 t€ | 204 t€ | 199 t€ | 198 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 2 978 € | 4 819 € | 2 598 € | 1 291 € | 1 842 € |
| Saamiset | 48 t€ | 45 t€ | 65 t€ | 51 t€ | 70 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 346 t€ | 425 t€ | 192 t€ | 239 t€ | 226 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 397 t€ | 475 t€ | 260 t€ | 291 t€ | 298 t€ |
| Vastaavaa | 901 t€ | 709 t€ | 463 t€ | 490 t€ | 496 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 783 t€ | 568 t€ | 397 t€ | 414 t€ | 273 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | – | – | 0 € | 22 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 118 t€ | 141 t€ | 67 t€ | 76 t€ | 202 t€ |
| Vieras pääoma | 118 t€ | 141 t€ | 67 t€ | 76 t€ | 224 t€ |
| Valmiit tuotteet | 2 978 € | 4 819 € | 2 598 € | 1 291 € | 1 842 € |
| Sijoitukset | 344 t€ | 98 t€ | 58 t€ | 46 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 5 311 € | 106 € | 103 € | 842 € | 3 631 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 29 t€ | 23 t€ | 13 t€ | 14 t€ | 17 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 18 t€ | 26 t€ | 35 t€ | 44 t€ | 53 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 520 t€ | 354 t€ | 371 t€ | 240 t€ | 243 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 29 t€ | 29 t€ | 29 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 3 836 € | 4 680 € | 21 t€ | 23 t€ | 32 t€ |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 29 t€ | 29 t€ | 29 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 31 t€ | 45 t€ | 7 040 € | 18 t€ | 69 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 9 666 € | 11 t€ | 15 t€ | 8 356 € | 17 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 257 t€ | -261 t€ | -232 t€ | -202 t€ | -229 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 260 t€ | 211 t€ | 23 t€ | 171 t€ | 27 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 19 t€ | 16 t€ | 36 t€ | 32 t€ | 52 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 280 € | -211 € | -493 € | -1 830 € | -2 632 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 142 t€ | 110 t€ | 110 t€ | 109 t€ | 145 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 377 t€ | -346 t€ | -372 t€ | -310 t€ | -299 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 53 t€ | 72 t€ | 47 t€ | 44 t€ | 65 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 18 t€ | 26 t€ | 35 t€ | 44 t€ | 53 t€ |
| Vastattavaa | 901 t€ | 709 t€ | 463 t€ | 490 t€ | 496 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 8 € | 15 € | 18 € | 12 t€ | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 10 t€ | -13 t€ | -12 t€ | -7 825 € | -8 196 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | – | – | 0 € | 22 t€ |
| Koneet ja kalusto | 142 t€ | 110 t€ | 110 t€ | 109 t€ | 145 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 56 t€ | -45 t€ | -46 t€ | -45 t€ | -57 t€ |
| Palvelujen ostot | 30 t€ | -12 t€ | -21 t€ | -18 t€ | -12 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | – | – | 0 € | 51 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 1 841 € | 2 221 € | 1 307 € | -551 € | 140 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 344 t€ | 98 t€ | 58 t€ | 46 t€ | 0 € |
| Eläkekulut | 60 t€ | -54 t€ | -56 t€ | -50 t€ | -49 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 15 t€ | 26 t€ | 11 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 6 020 € | 0 € | – | – | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Pajari Capital Oy kuuluu toimialaluokassa lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut ylimpään neljännekseen (2077 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 81 t€, 3,2-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.