Pajari Capital Oy är ett aktiebolag med hemort i Tammerfors, registrerat år 2006. Under räkenskapsperioden som slutade 30.11.2025 var omsättningen 1,5 M€ och rörelseresultatet 310 t€; soliditet 87,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 264 t€ och inkomstskatterna 54 t€.
Tammerfors: 53 nya företag på 30 dagar
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | 30.11.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Förändring i omsättning | 12,3 % | 8,0 % | -0,8 % | 13,1 % | – |
| Rörelsebidrag | 254 t€ | 283 t€ | 64 t€ | 249 t€ | 94 t€ |
| Rörelsebidrag % | 17,1 % | 21,3 % | 5,2 % | 20,1 % | 8,6 % |
| Rörelseresultat | 310 t€ | 238 t€ | 19 t€ | 204 t€ | 37 t€ |
| Rörelsemarginal | 20,8 % | 17,9 % | 1,5 % | 16,5 % | 3,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 260 t€ | 211 t€ | 23 t€ | 171 t€ | 27 t€ |
| Personalkostnader | -447 t€ | 413 t€ | 440 t€ | 368 t€ | 355 t€ |
| Soliditet | 87,5 % | 80,1 % | 85,6 % | 84,5 % | 54,9 % |
| Kassalikviditet | 3,35 | 3,33 | 3,85 | 3,81 | 1,47 |
| Current ratio | 3,37 | 3,37 | 3,89 | 3,83 | 1,48 |
| Relativ skuldsättning | 7,5 % | 10,6 % | 5,4 % | 6,1 % | 20,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 33,2 % | 37,2 % | 5,8 % | 41,4 % | 10,0 % |
| Balansomslutning | 901 t€ | 709 t€ | 463 t€ | 490 t€ | 496 t€ |
| Eget kapital | 783 t€ | 568 t€ | 397 t€ | 414 t€ | 273 t€ |
| Kassa och bank | 346 t€ | 425 t€ | 192 t€ | 239 t€ | 226 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | 30.11.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 4 096 € | 0 € | – | – | – |
| Material och tjänster | 289 t€ | -271 t€ | -252 t€ | -220 t€ | -240 t€ |
| Personalkostnader | 447 t€ | -413 t€ | -440 t€ | -368 t€ | -355 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 56 t€ | -45 t€ | -46 t€ | -45 t€ | -57 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 393 t€ | -361 t€ | -473 t€ | -402 t€ | -407 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 310 t€ | 238 t€ | 19 t€ | 204 t€ | 37 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -15 t€ | 26 t€ | 10 t€ | 9 812 € | -2 632 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 325 t€ | 264 t€ | 29 t€ | 214 t€ | 34 t€ |
| Inkomstskatt | 65 t€ | -53 t€ | -5 755 € | -43 t€ | -6 864 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 260 t€ | 211 t€ | 23 t€ | 171 t€ | 27 t€ |
Balansräkning
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | 30.11.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 504 t€ | 234 t€ | 204 t€ | 199 t€ | 198 t€ |
| Omsättningstillgångar | 2 978 € | 4 819 € | 2 598 € | 1 291 € | 1 842 € |
| Fordringar | 48 t€ | 45 t€ | 65 t€ | 51 t€ | 70 t€ |
| Kassa och bank | 346 t€ | 425 t€ | 192 t€ | 239 t€ | 226 t€ |
| Rörliga aktiva | 397 t€ | 475 t€ | 260 t€ | 291 t€ | 298 t€ |
| Aktiva | 901 t€ | 709 t€ | 463 t€ | 490 t€ | 496 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 783 t€ | 568 t€ | 397 t€ | 414 t€ | 273 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | – | 0 € | 22 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 118 t€ | 141 t€ | 67 t€ | 76 t€ | 202 t€ |
| Främmande kapital | 118 t€ | 141 t€ | 67 t€ | 76 t€ | 224 t€ |
Alla poster i bokslutet (54)
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | 30.11.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 4 096 € | 0 € | – | – | – |
| Material och tjänster | 289 t€ | -271 t€ | -252 t€ | -220 t€ | -240 t€ |
| Personalkostnader | 447 t€ | -413 t€ | -440 t€ | -368 t€ | -355 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 56 t€ | -45 t€ | -46 t€ | -45 t€ | -57 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 393 t€ | -361 t€ | -473 t€ | -402 t€ | -407 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 310 t€ | 238 t€ | 19 t€ | 204 t€ | 37 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -15 t€ | 26 t€ | 10 t€ | 9 812 € | -2 632 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 325 t€ | 264 t€ | 29 t€ | 214 t€ | 34 t€ |
| Inkomstskatt | 65 t€ | -53 t€ | -5 755 € | -43 t€ | -6 864 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 260 t€ | 211 t€ | 23 t€ | 171 t€ | 27 t€ |
| Bestående aktiva | 504 t€ | 234 t€ | 204 t€ | 199 t€ | 198 t€ |
| Omsättningstillgångar | 2 978 € | 4 819 € | 2 598 € | 1 291 € | 1 842 € |
| Fordringar | 48 t€ | 45 t€ | 65 t€ | 51 t€ | 70 t€ |
| Kassa och bank | 346 t€ | 425 t€ | 192 t€ | 239 t€ | 226 t€ |
| Rörliga aktiva | 397 t€ | 475 t€ | 260 t€ | 291 t€ | 298 t€ |
| Aktiva | 901 t€ | 709 t€ | 463 t€ | 490 t€ | 496 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 783 t€ | 568 t€ | 397 t€ | 414 t€ | 273 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | – | 0 € | 22 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 118 t€ | 141 t€ | 67 t€ | 76 t€ | 202 t€ |
| Främmande kapital | 118 t€ | 141 t€ | 67 t€ | 76 t€ | 224 t€ |
| Färdiga produkter | 2 978 € | 4 819 € | 2 598 € | 1 291 € | 1 842 € |
| Placeringar | 344 t€ | 98 t€ | 58 t€ | 46 t€ | 0 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 5 311 € | 106 € | 103 € | 842 € | 3 631 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 29 t€ | 23 t€ | 13 t€ | 14 t€ | 17 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 18 t€ | 26 t€ | 35 t€ | 44 t€ | 53 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 520 t€ | 354 t€ | 371 t€ | 240 t€ | 243 t€ |
| Långfristiga fordringar | 29 t€ | 29 t€ | 29 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 3 836 € | 4 680 € | 21 t€ | 23 t€ | 32 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 29 t€ | 29 t€ | 29 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 31 t€ | 45 t€ | 7 040 € | 18 t€ | 69 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 9 666 € | 11 t€ | 15 t€ | 8 356 € | 17 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 257 t€ | -261 t€ | -232 t€ | -202 t€ | -229 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 260 t€ | 211 t€ | 23 t€ | 171 t€ | 27 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 19 t€ | 16 t€ | 36 t€ | 32 t€ | 52 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 280 € | -211 € | -493 € | -1 830 € | -2 632 € |
| Materiella tillgångar | 142 t€ | 110 t€ | 110 t€ | 109 t€ | 145 t€ |
| Löner och arvoden | 377 t€ | -346 t€ | -372 t€ | -310 t€ | -299 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 53 t€ | 72 t€ | 47 t€ | 44 t€ | 65 t€ |
| Immateriella tillgångar | 18 t€ | 26 t€ | 35 t€ | 44 t€ | 53 t€ |
| Passiva | 901 t€ | 709 t€ | 463 t€ | 490 t€ | 496 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 8 € | 15 € | 18 € | 12 t€ | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 10 t€ | -13 t€ | -12 t€ | -7 825 € | -8 196 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | – | 0 € | 22 t€ |
| Maskiner och inventarier | 142 t€ | 110 t€ | 110 t€ | 109 t€ | 145 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 56 t€ | -45 t€ | -46 t€ | -45 t€ | -57 t€ |
| Köp av tjänster | 30 t€ | -12 t€ | -21 t€ | -18 t€ | -12 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | – | 0 € | 51 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 1 841 € | 2 221 € | 1 307 € | -551 € | 140 € |
| Övriga aktier och andelar | 344 t€ | 98 t€ | 58 t€ | 46 t€ | 0 € |
| Pensionskostnader | 60 t€ | -54 t€ | -56 t€ | -50 t€ | -49 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 15 t€ | 26 t€ | 11 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga erhållna förskott | 6 020 € | 0 € | – | – | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Pajari Capital Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen specialistläkarverksamhet (2077 företag med beskattningsbar inkomst; median 81 t€, 3,2 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.