Putkivehe Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Riihimäki, rekisteröity vuonna 2005. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 1,1 M€ ja liikevoitto 149 t€; omavaraisuusaste 88,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 85 t€ ja tuloverot 17 t€.
Riihimäki: 6 uutta yritystä 30 päivässä
- Hämeen Paineilmapalvelu OyYleiskäyttöön tarkoitettujen koneiden korjaus ja huolto
- Parturi-Kampaamo Sininen Helmi OyKampaamo- ja parturipalvelut
- Rixus Digitals OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,1 M€ | 781 t€ | 1,4 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 39,6 % | -42,4 % | – |
| Käyttökate | 127 t€ | 96 t€ | 214 t€ |
| Käyttökate-% | 11,7 % | 12,2 % | 15,8 % |
| Liikevoitto | 149 t€ | 72 t€ | 183 t€ |
| Liikevoitto-% | 13,6 % | 9,2 % | 13,5 % |
| Tilikauden tulos | 120 t€ | 96 t€ | 154 t€ |
| Henkilöstökulut | -227 t€ | 214 t€ | 260 t€ |
| Omavaraisuusaste | 88,1 % | 89,9 % | 85,0 % |
| Quick ratio | 2,63 | 4,41 | 2,83 |
| Current ratio | 4,25 | 4,63 | 3,02 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 7,6 % | 7,7 % | 6,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 19,6 % | 18,0 % | 32,3 % |
| Taseen loppusumma | 702 t€ | 594 t€ | 559 t€ |
| Oma pääoma | 612 t€ | 534 t€ | 475 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 145 t€ | 176 t€ | 157 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,1 M€ | 781 t€ | 1,4 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 6 959 € | 7 057 € |
| Materiaalit ja palvelut | 682 t€ | -337 t€ | -699 t€ |
| Henkilöstökulut | 227 t€ | -214 t€ | -260 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 21 t€ | -24 t€ | -31 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 158 t€ | -141 t€ | -190 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 149 t€ | 72 t€ | 183 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -3 880 € | 37 t€ | 9 268 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 152 t€ | 109 t€ | 192 t€ |
| Tuloverot | 33 t€ | -13 t€ | -39 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 120 t€ | 96 t€ | 154 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 320 t€ | 317 t€ | 305 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 146 t€ | 13 t€ | 16 t€ |
| Saamiset | 91 t€ | 89 t€ | 82 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 145 t€ | 176 t€ | 157 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 382 t€ | 277 t€ | 254 t€ |
| Vastaavaa | 702 t€ | 594 t€ | 559 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 612 t€ | 534 t€ | 475 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 90 t€ | 60 t€ | 84 t€ |
| Vieras pääoma | 90 t€ | 60 t€ | 84 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (51)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,1 M€ | 781 t€ | 1,4 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 6 959 € | 7 057 € |
| Materiaalit ja palvelut | 682 t€ | -337 t€ | -699 t€ |
| Henkilöstökulut | 227 t€ | -214 t€ | -260 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 21 t€ | -24 t€ | -31 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 158 t€ | -141 t€ | -190 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 149 t€ | 72 t€ | 183 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -3 880 € | 37 t€ | 9 268 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 152 t€ | 109 t€ | 192 t€ |
| Tuloverot | 33 t€ | -13 t€ | -39 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 120 t€ | 96 t€ | 154 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 320 t€ | 317 t€ | 305 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 146 t€ | 13 t€ | 16 t€ |
| Saamiset | 91 t€ | 89 t€ | 82 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 145 t€ | 176 t€ | 157 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 382 t€ | 277 t€ | 254 t€ |
| Vastaavaa | 702 t€ | 594 t€ | 559 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 612 t€ | 534 t€ | 475 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 90 t€ | 60 t€ | 84 t€ |
| Vieras pääoma | 90 t€ | 60 t€ | 84 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | – | 0 € | 82 € |
| Sijoitukset | 256 t€ | 246 t€ | 211 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 9 880 € | 3 037 € | 21 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 4 985 € | 6 394 € | 5 877 € |
| Valmistevarastojen muutos + (-) | 146 t€ | 0 € | – |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 484 t€ | 430 t€ | 314 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 9 328 € | 3 845 € | 9 683 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 47 t€ | 20 t€ | 7 078 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 72 t€ | 82 t€ | 52 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 495 t€ | -205 t€ | -419 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 120 t€ | 96 t€ | 154 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 91 t€ | 89 t€ | 82 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 340 € | -569 € | -5 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 64 t€ | 71 t€ | 94 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 0 € | 13 t€ | 16 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 176 t€ | -161 t€ | -215 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 31 t€ | 33 t€ | 71 t€ |
| Vastattavaa | 702 t€ | 594 t€ | 559 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 19 € | 92 € | 8 € |
| Muut henkilösivukulut | 11 t€ | -9 843 € | -6 031 € |
| Koneet ja kalusto | 64 t€ | 71 t€ | 94 t€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 22 t€ | 25 t€ | 169 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 21 t€ | -24 t€ | -31 t€ |
| Keskeneräiset tuotteet | 146 t€ | 0 € | – |
| Palvelujen ostot | 174 t€ | -130 t€ | -279 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 13 t€ | -3 000 € | -1 000 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 256 t€ | 246 t€ | 211 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 7 000 € | 0 € | – |
| Eläkekulut | 39 t€ | -44 t€ | -39 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 26 t€ | 13 t€ | 9 095 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Putkivehe Oy kuuluu toimialaluokassa lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus ylimpään neljännekseen (1802 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 25 t€, 3,4-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.