Putkivehe Oy är ett aktiebolag med hemort i Riihimäki, registrerat år 2005. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,1 M€ och rörelseresultatet 149 t€; soliditet 88,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 85 t€ och inkomstskatterna 17 t€.
Riihimäki: 6 nya företag på 30 dagar
- Hämeen Paineilmapalvelu OyYleiskäyttöön tarkoitettujen koneiden korjaus ja huolto
- Parturi-Kampaamo Sininen Helmi OyKampaamo- ja parturipalvelut
- Rixus Digitals OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,1 M€ | 781 t€ | 1,4 M€ |
| Förändring i omsättning | 39,6 % | -42,4 % | – |
| Rörelsebidrag | 127 t€ | 96 t€ | 214 t€ |
| Rörelsebidrag % | 11,7 % | 12,2 % | 15,8 % |
| Rörelseresultat | 149 t€ | 72 t€ | 183 t€ |
| Rörelsemarginal | 13,6 % | 9,2 % | 13,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 120 t€ | 96 t€ | 154 t€ |
| Personalkostnader | -227 t€ | 214 t€ | 260 t€ |
| Soliditet | 88,1 % | 89,9 % | 85,0 % |
| Kassalikviditet | 2,63 | 4,41 | 2,83 |
| Current ratio | 4,25 | 4,63 | 3,02 |
| Relativ skuldsättning | 7,6 % | 7,7 % | 6,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 19,6 % | 18,0 % | 32,3 % |
| Balansomslutning | 702 t€ | 594 t€ | 559 t€ |
| Eget kapital | 612 t€ | 534 t€ | 475 t€ |
| Kassa och bank | 145 t€ | 176 t€ | 157 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,1 M€ | 781 t€ | 1,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 6 959 € | 7 057 € |
| Material och tjänster | 682 t€ | -337 t€ | -699 t€ |
| Personalkostnader | 227 t€ | -214 t€ | -260 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 21 t€ | -24 t€ | -31 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 158 t€ | -141 t€ | -190 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 149 t€ | 72 t€ | 183 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -3 880 € | 37 t€ | 9 268 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 152 t€ | 109 t€ | 192 t€ |
| Inkomstskatt | 33 t€ | -13 t€ | -39 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 120 t€ | 96 t€ | 154 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 320 t€ | 317 t€ | 305 t€ |
| Omsättningstillgångar | 146 t€ | 13 t€ | 16 t€ |
| Fordringar | 91 t€ | 89 t€ | 82 t€ |
| Kassa och bank | 145 t€ | 176 t€ | 157 t€ |
| Rörliga aktiva | 382 t€ | 277 t€ | 254 t€ |
| Aktiva | 702 t€ | 594 t€ | 559 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 612 t€ | 534 t€ | 475 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 90 t€ | 60 t€ | 84 t€ |
| Främmande kapital | 90 t€ | 60 t€ | 84 t€ |
Alla poster i bokslutet (51)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,1 M€ | 781 t€ | 1,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 6 959 € | 7 057 € |
| Material och tjänster | 682 t€ | -337 t€ | -699 t€ |
| Personalkostnader | 227 t€ | -214 t€ | -260 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 21 t€ | -24 t€ | -31 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 158 t€ | -141 t€ | -190 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 149 t€ | 72 t€ | 183 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -3 880 € | 37 t€ | 9 268 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 152 t€ | 109 t€ | 192 t€ |
| Inkomstskatt | 33 t€ | -13 t€ | -39 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 120 t€ | 96 t€ | 154 t€ |
| Bestående aktiva | 320 t€ | 317 t€ | 305 t€ |
| Omsättningstillgångar | 146 t€ | 13 t€ | 16 t€ |
| Fordringar | 91 t€ | 89 t€ | 82 t€ |
| Kassa och bank | 145 t€ | 176 t€ | 157 t€ |
| Rörliga aktiva | 382 t€ | 277 t€ | 254 t€ |
| Aktiva | 702 t€ | 594 t€ | 559 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 612 t€ | 534 t€ | 475 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 90 t€ | 60 t€ | 84 t€ |
| Främmande kapital | 90 t€ | 60 t€ | 84 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | – | 0 € | 82 € |
| Placeringar | 256 t€ | 246 t€ | 211 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 9 880 € | 3 037 € | 21 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 4 985 € | 6 394 € | 5 877 € |
| Förändring av produktlager + (-) | 146 t€ | 0 € | – |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 484 t€ | 430 t€ | 314 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 9 328 € | 3 845 € | 9 683 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 47 t€ | 20 t€ | 7 078 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 72 t€ | 82 t€ | 52 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 495 t€ | -205 t€ | -419 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 120 t€ | 96 t€ | 154 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 91 t€ | 89 t€ | 82 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 340 € | -569 € | -5 € |
| Materiella tillgångar | 64 t€ | 71 t€ | 94 t€ |
| Material och förnödenheter | 0 € | 13 t€ | 16 t€ |
| Löner och arvoden | 176 t€ | -161 t€ | -215 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 31 t€ | 33 t€ | 71 t€ |
| Passiva | 702 t€ | 594 t€ | 559 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 19 € | 92 € | 8 € |
| Övriga lönebikostnader | 11 t€ | -9 843 € | -6 031 € |
| Maskiner och inventarier | 64 t€ | 71 t€ | 94 t€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 22 t€ | 25 t€ | 169 € |
| Avskrivningar enligt plan | 21 t€ | -24 t€ | -31 t€ |
| Varor under tillverkning | 146 t€ | 0 € | – |
| Köp av tjänster | 174 t€ | -130 t€ | -279 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 13 t€ | -3 000 € | -1 000 € |
| Övriga aktier och andelar | 256 t€ | 246 t€ | 211 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 7 000 € | 0 € | – |
| Pensionskostnader | 39 t€ | -44 t€ | -39 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 26 t€ | 13 t€ | 9 095 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Putkivehe Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen vvs-arbeten (1802 företag med beskattningsbar inkomst; median 25 t€, 3,4 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.