Pirkanmaan Hyötyautot Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Ylöjärvi, rekisteröity vuonna 2005. Tilikaudella, joka päättyi 31.7.2025, liikevaihto oli 3,9 M€ ja liikevoitto 228 t€; omavaraisuusaste 77,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 220 t€ ja tuloverot 45 t€.
Ylöjärvi: 7 uutta yritystä 30 päivässä
- Lemmikinhoito Care OyLemmikkieläinpalvelut
- Valeron Consulting OyLVI-tekninen suunnittelu
- Puheterapia Sanna Sihvola OyMuualla luokittelematon muu terveyspalvelutoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,9 M€ | 3,7 M€ | 4,0 M€ | 3,9 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 7,0 % | -7,5 % | 0,5 % | – |
| Käyttökate | 244 t€ | 238 t€ | 309 t€ | 353 t€ |
| Käyttökate-% | 6,2 % | 6,5 % | 7,8 % | 9,0 % |
| Liikevoitto | 228 t€ | 221 t€ | 292 t€ | 334 t€ |
| Liikevoitto-% | 5,8 % | 6,0 % | 7,4 % | 8,5 % |
| Tilikauden tulos | 182 t€ | 175 t€ | 230 t€ | 263 t€ |
| Henkilöstökulut | 170 t€ | 193 t€ | 177 t€ | 182 t€ |
| Omavaraisuusaste | 77,9 % | 76,4 % | 72,4 % | 64,8 % |
| Quick ratio | 3,25 | 3,09 | 3,59 | 3,98 |
| Current ratio | 8,82 | 10,66 | 11,42 | 7,67 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 10,6 % | 11,7 % | 12,7 % | 16,4 % |
| Oman pääoman tuotto | 12,4 % | 12,6 % | 17,4 % | 22,1 % |
| Taseen loppusumma | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Oma pääoma | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 432 t€ | 301 t€ | 365 t€ | 604 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,9 M€ | 3,7 M€ | 4,0 M€ | 3,9 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 47 t€ | 44 t€ | 57 t€ | 73 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -3,5 M€ | -3,2 M€ | -3,5 M€ | -3,4 M€ |
| Henkilöstökulut | -170 t€ | -193 t€ | -177 t€ | -182 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -16 t€ | -18 t€ | -18 t€ | -19 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -87 t€ | -75 t€ | -74 t€ | -73 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 228 t€ | 221 t€ | 292 t€ | 334 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -283 € | -1 950 € | -4 299 € | -5 717 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 228 t€ | 219 t€ | 288 t€ | 328 t€ |
| Tuloverot | -46 t€ | -44 t€ | -58 t€ | -66 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 182 t€ | 175 t€ | 230 t€ | 263 t€ |
Tase
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 474 t€ | 490 t€ | 502 t€ | 519 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 887 t€ | 947 t€ | 910 t€ | 632 t€ |
| Saamiset | 85 t€ | 84 t€ | 49 t€ | 76 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 432 t€ | 301 t€ | 365 t€ | 604 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Vastaavaa | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ |
| Oma pääoma | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 256 t€ | 305 t€ | 389 t€ | 475 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 159 t€ | 125 t€ | 116 t€ | 171 t€ |
| Vieras pääoma | 415 t€ | 430 t€ | 505 t€ | 647 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (58)
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,9 M€ | 3,7 M€ | 4,0 M€ | 3,9 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 47 t€ | 44 t€ | 57 t€ | 73 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -3,5 M€ | -3,2 M€ | -3,5 M€ | -3,4 M€ |
| Henkilöstökulut | -170 t€ | -193 t€ | -177 t€ | -182 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -16 t€ | -18 t€ | -18 t€ | -19 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -87 t€ | -75 t€ | -74 t€ | -73 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 228 t€ | 221 t€ | 292 t€ | 334 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -283 € | -1 950 € | -4 299 € | -5 717 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 228 t€ | 219 t€ | 288 t€ | 328 t€ |
| Tuloverot | -46 t€ | -44 t€ | -58 t€ | -66 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 182 t€ | 175 t€ | 230 t€ | 263 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 474 t€ | 490 t€ | 502 t€ | 519 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 887 t€ | 947 t€ | 910 t€ | 632 t€ |
| Saamiset | 85 t€ | 84 t€ | 49 t€ | 76 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 432 t€ | 301 t€ | 365 t€ | 604 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Vastaavaa | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ |
| Oma pääoma | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 256 t€ | 305 t€ | 389 t€ | 475 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 159 t€ | 125 t€ | 116 t€ | 171 t€ |
| Vieras pääoma | 415 t€ | 430 t€ | 505 t€ | 647 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 139 t€ | 150 t€ | 161 t€ | 173 t€ |
| Valmiit tuotteet | 887 t€ | 947 t€ | 910 t€ | 632 t€ |
| Sijoitukset | 287 t€ | 287 t€ | 287 t€ | 287 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 24 t€ | 38 t€ | 23 t€ | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 77 t€ | 62 t€ | 45 t€ | 63 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 0 € | 3 117 € | 6 234 € | 9 351 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 894 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | – | 0 € | -927 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 13 t€ | 23 t€ | 0 € | 3 799 € |
| Muut erittelemättömät rahastot | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 67 t€ | 0 € | 3 378 € | 6 630 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 48 t€ | 23 t€ | 26 t€ | 59 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | -3,4 M€ | -3,2 M€ | -3,7 M€ | -3,3 M€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 182 t€ | 175 t€ | 230 t€ | 263 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 85 t€ | 84 t€ | 49 t€ | 76 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -805 € | -2 059 € | -3 372 € | -5 717 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 187 t€ | 199 t€ | 208 t€ | 223 t€ |
| Palkat ja palkkiot | -137 t€ | -164 t€ | -146 t€ | -151 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 12 t€ | 24 t€ | 28 t€ | 38 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 0 € | 3 117 € | 6 234 € | 9 351 € |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | 2 404 € | 2 404 € | 2 404 € | 3 331 € |
| Vastattavaa | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 374 € | 0 € | – | – |
| Muut henkilösivukulut | -6 902 € | -3 521 € | -8 316 € | -6 403 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 3 292 € | 43 t€ | 82 t€ |
| Koneet ja kalusto | 7 052 € | 9 402 € | 7 154 € | 9 539 € |
| Rahoitusarvopaperit | 2 404 € | 2 404 € | 2 404 € | 3 331 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -16 t€ | -18 t€ | -18 t€ | -19 t€ |
| Palvelujen ostot | -57 t€ | -50 t€ | -53 t€ | -60 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 40 t€ | 40 t€ | 40 t€ | 40 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 3 292 € | 40 t€ | 40 t€ | 63 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -60 t€ | 37 t€ | 278 t€ | -23 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 287 t€ | 287 t€ | 287 t€ | 287 t€ |
| Eläkekulut | -26 t€ | -26 t€ | -22 t€ | -25 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 148 € | 108 € | 0 € | – |
| Pitkäaikaiset muut velat | 256 t€ | 302 t€ | 346 t€ | 393 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Pirkanmaan Hyötyautot Oy kuuluu toimialaluokassa autojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen vähittäiskauppa ylimpään neljännekseen (568 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 24 t€, 9,1-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.