Pirkanmaan Hyötyautot Oy är ett aktiebolag med hemort i Ylöjärvi, registrerat år 2005. Under räkenskapsperioden som slutade 31.7.2025 var omsättningen 3,9 M€ och rörelseresultatet 228 t€; soliditet 77,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 220 t€ och inkomstskatterna 45 t€.
Ylöjärvi: 7 nya företag på 30 dagar
- Lemmikinhoito Care OyLemmikkieläinpalvelut
- Valeron Consulting OyLVI-tekninen suunnittelu
- Puheterapia Sanna Sihvola OyMuualla luokittelematon muu terveyspalvelutoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,9 M€ | 3,7 M€ | 4,0 M€ | 3,9 M€ |
| Förändring i omsättning | 7,0 % | -7,5 % | 0,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 244 t€ | 238 t€ | 309 t€ | 353 t€ |
| Rörelsebidrag % | 6,2 % | 6,5 % | 7,8 % | 9,0 % |
| Rörelseresultat | 228 t€ | 221 t€ | 292 t€ | 334 t€ |
| Rörelsemarginal | 5,8 % | 6,0 % | 7,4 % | 8,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 182 t€ | 175 t€ | 230 t€ | 263 t€ |
| Personalkostnader | 170 t€ | 193 t€ | 177 t€ | 182 t€ |
| Soliditet | 77,9 % | 76,4 % | 72,4 % | 64,8 % |
| Kassalikviditet | 3,25 | 3,09 | 3,59 | 3,98 |
| Current ratio | 8,82 | 10,66 | 11,42 | 7,67 |
| Relativ skuldsättning | 10,6 % | 11,7 % | 12,7 % | 16,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 12,4 % | 12,6 % | 17,4 % | 22,1 % |
| Balansomslutning | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Eget kapital | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Kassa och bank | 432 t€ | 301 t€ | 365 t€ | 604 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,9 M€ | 3,7 M€ | 4,0 M€ | 3,9 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 47 t€ | 44 t€ | 57 t€ | 73 t€ |
| Material och tjänster | -3,5 M€ | -3,2 M€ | -3,5 M€ | -3,4 M€ |
| Personalkostnader | -170 t€ | -193 t€ | -177 t€ | -182 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -16 t€ | -18 t€ | -18 t€ | -19 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -87 t€ | -75 t€ | -74 t€ | -73 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 228 t€ | 221 t€ | 292 t€ | 334 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -283 € | -1 950 € | -4 299 € | -5 717 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 228 t€ | 219 t€ | 288 t€ | 328 t€ |
| Inkomstskatt | -46 t€ | -44 t€ | -58 t€ | -66 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 182 t€ | 175 t€ | 230 t€ | 263 t€ |
Balansräkning
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 474 t€ | 490 t€ | 502 t€ | 519 t€ |
| Omsättningstillgångar | 887 t€ | 947 t€ | 910 t€ | 632 t€ |
| Fordringar | 85 t€ | 84 t€ | 49 t€ | 76 t€ |
| Kassa och bank | 432 t€ | 301 t€ | 365 t€ | 604 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Aktiva | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ |
| Eget kapital | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 256 t€ | 305 t€ | 389 t€ | 475 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 159 t€ | 125 t€ | 116 t€ | 171 t€ |
| Främmande kapital | 415 t€ | 430 t€ | 505 t€ | 647 t€ |
Alla poster i bokslutet (58)
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,9 M€ | 3,7 M€ | 4,0 M€ | 3,9 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 47 t€ | 44 t€ | 57 t€ | 73 t€ |
| Material och tjänster | -3,5 M€ | -3,2 M€ | -3,5 M€ | -3,4 M€ |
| Personalkostnader | -170 t€ | -193 t€ | -177 t€ | -182 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -16 t€ | -18 t€ | -18 t€ | -19 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -87 t€ | -75 t€ | -74 t€ | -73 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 228 t€ | 221 t€ | 292 t€ | 334 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -283 € | -1 950 € | -4 299 € | -5 717 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 228 t€ | 219 t€ | 288 t€ | 328 t€ |
| Inkomstskatt | -46 t€ | -44 t€ | -58 t€ | -66 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 182 t€ | 175 t€ | 230 t€ | 263 t€ |
| Bestående aktiva | 474 t€ | 490 t€ | 502 t€ | 519 t€ |
| Omsättningstillgångar | 887 t€ | 947 t€ | 910 t€ | 632 t€ |
| Fordringar | 85 t€ | 84 t€ | 49 t€ | 76 t€ |
| Kassa och bank | 432 t€ | 301 t€ | 365 t€ | 604 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Aktiva | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ |
| Eget kapital | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 256 t€ | 305 t€ | 389 t€ | 475 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 159 t€ | 125 t€ | 116 t€ | 171 t€ |
| Främmande kapital | 415 t€ | 430 t€ | 505 t€ | 647 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 139 t€ | 150 t€ | 161 t€ | 173 t€ |
| Färdiga produkter | 887 t€ | 947 t€ | 910 t€ | 632 t€ |
| Placeringar | 287 t€ | 287 t€ | 287 t€ | 287 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 24 t€ | 38 t€ | 23 t€ | 13 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 77 t€ | 62 t€ | 45 t€ | 63 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 0 € | 3 117 € | 6 234 € | 9 351 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 894 t€ |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | – | 0 € | -927 € | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 13 t€ | 23 t€ | 0 € | 3 799 € |
| Övriga fonder | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 67 t€ | 0 € | 3 378 € | 6 630 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 48 t€ | 23 t€ | 26 t€ | 59 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -3,4 M€ | -3,2 M€ | -3,7 M€ | -3,3 M€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 182 t€ | 175 t€ | 230 t€ | 263 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 85 t€ | 84 t€ | 49 t€ | 76 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -805 € | -2 059 € | -3 372 € | -5 717 € |
| Materiella tillgångar | 187 t€ | 199 t€ | 208 t€ | 223 t€ |
| Löner och arvoden | -137 t€ | -164 t€ | -146 t€ | -151 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 12 t€ | 24 t€ | 28 t€ | 38 t€ |
| Immateriella tillgångar | 0 € | 3 117 € | 6 234 € | 9 351 € |
| Övriga aktier och andelar, finansiella värdepapper | 2 404 € | 2 404 € | 2 404 € | 3 331 € |
| Passiva | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 374 € | 0 € | – | – |
| Övriga lönebikostnader | -6 902 € | -3 521 € | -8 316 € | -6 403 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 3 292 € | 43 t€ | 82 t€ |
| Maskiner och inventarier | 7 052 € | 9 402 € | 7 154 € | 9 539 € |
| Finansiella värdepapper | 2 404 € | 2 404 € | 2 404 € | 3 331 € |
| Avskrivningar enligt plan | -16 t€ | -18 t€ | -18 t€ | -19 t€ |
| Köp av tjänster | -57 t€ | -50 t€ | -53 t€ | -60 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 40 t€ | 40 t€ | 40 t€ | 40 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 3 292 € | 40 t€ | 40 t€ | 63 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -60 t€ | 37 t€ | 278 t€ | -23 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 287 t€ | 287 t€ | 287 t€ | 287 t€ |
| Pensionskostnader | -26 t€ | -26 t€ | -22 t€ | -25 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 148 € | 108 € | 0 € | – |
| Långfristiga övriga skulder | 256 t€ | 302 t€ | 346 t€ | 393 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Pirkanmaan Hyötyautot Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen detaljhandel med bilar och lätta motorfordon (568 företag med beskattningsbar inkomst; median 24 t€, 9,1 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.