Aurora Linnea Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Vantaa, rekisteröity vuonna 2004. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 7,4 M€ ja liikevoitto 700 t€; omavaraisuusaste 99,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 745 t€ ja tuloverot 149 t€.
Vantaa: 65 uutta yritystä 30 päivässä
- Dunnock Technologies OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kervamo oyRakennuspuusepän asennustyöt
- Avainjohto OyTyönvälitystoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 7,4 M€ | 7,7 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -4,5 % | – |
| Käyttökate | 700 t€ | 751 t€ |
| Käyttökate-% | 9,5 % | 9,7 % |
| Liikevoitto | 700 t€ | 751 t€ |
| Liikevoitto-% | 9,5 % | 9,7 % |
| Tilikauden tulos | 555 t€ | 655 t€ |
| Henkilöstökulut | -221 t€ | -193 t€ |
| Omavaraisuusaste | 99,9 % | 99,0 % |
| Quick ratio | 46,33 | 7,00 |
| Current ratio | 684,45 | 101,91 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 0,3 % | 2,0 % |
| Oman pääoman tuotto | 3,6 % | 4,3 % |
| Taseen loppusumma | 15,5 M€ | 15,4 M€ |
| Oma pääoma | 15,4 M€ | 15,2 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 897 t€ | 1,0 M€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 7,4 M€ | 7,7 M€ |
| Materiaalit ja palvelut | 6,4 M€ | 6,7 M€ |
| Henkilöstökulut | 221 t€ | 193 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 49 t€ | 41 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 700 t€ | 751 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -2 369 € | -49 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 702 t€ | 800 t€ |
| Tuloverot | 147 t€ | 145 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 555 t€ | 655 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,8 M€ | 2 360 € |
| Vaihto-omaisuus | 12,7 M€ | 14,3 M€ |
| Saamiset | 27 t€ | 22 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 897 t€ | 1,0 M€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 13,6 M€ | 15,4 M€ |
| Vastaavaa | 15,5 M€ | 15,4 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 16 t€ | 16 t€ |
| Oma pääoma | 15,4 M€ | 15,2 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 20 t€ | 151 t€ |
| Vieras pääoma | 20 t€ | 151 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (41)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 7,4 M€ | 7,7 M€ |
| Materiaalit ja palvelut | 6,4 M€ | 6,7 M€ |
| Henkilöstökulut | 221 t€ | 193 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 49 t€ | 41 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 700 t€ | 751 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -2 369 € | -49 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 702 t€ | 800 t€ |
| Tuloverot | 147 t€ | 145 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 555 t€ | 655 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,8 M€ | 2 360 € |
| Vaihto-omaisuus | 12,7 M€ | 14,3 M€ |
| Saamiset | 27 t€ | 22 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 897 t€ | 1,0 M€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 13,6 M€ | 15,4 M€ |
| Vastaavaa | 15,5 M€ | 15,4 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 16 t€ | 16 t€ |
| Oma pääoma | 15,4 M€ | 15,2 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 20 t€ | 151 t€ |
| Vieras pääoma | 20 t€ | 151 t€ |
| Sijoitukset | 1,8 M€ | 2 360 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 26 t€ | 19 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 6 804 € | 4 780 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 14,8 M€ | 14,5 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 472 € | 3 687 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 3 454 € | 2 680 € |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 16 t€ | 16 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 6,5 M€ | 7,8 M€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 555 t€ | 655 t€ |
| Osuudet omistusyhteysyrityksissä | 2 360 € | 2 360 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 27 t€ | 22 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 16 t€ | 90 € |
| Palkat ja palkkiot | 182 t€ | 159 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 9 682 € | 143 t€ |
| Vastattavaa | 15,5 M€ | 15,4 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 254 € | 49 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 4 186 € | 2 576 € |
| Muu vaihto-omaisuus | 12,7 M€ | 14,3 M€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -147 t€ | -1,1 M€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 1,8 M€ | 0 € |
| Eläkekulut | 35 t€ | 31 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 17 t€ | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Aurora Linnea Oy kuuluu toimialaluokassa muualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta ylimpään 10 %:iin (2751 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 21 t€, 36-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.