Aurora Linnea Oy är ett aktiebolag med hemort i Vanda, registrerat år 2004. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 7,4 M€ och rörelseresultatet 700 t€; soliditet 99,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 745 t€ och inkomstskatterna 149 t€.
Vanda: 65 nya företag på 30 dagar
- Dunnock Technologies OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kervamo oyRakennuspuusepän asennustyöt
- Avainjohto OyTyönvälitystoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 7,4 M€ | 7,7 M€ |
| Förändring i omsättning | -4,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 700 t€ | 751 t€ |
| Rörelsebidrag % | 9,5 % | 9,7 % |
| Rörelseresultat | 700 t€ | 751 t€ |
| Rörelsemarginal | 9,5 % | 9,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 555 t€ | 655 t€ |
| Personalkostnader | -221 t€ | -193 t€ |
| Soliditet | 99,9 % | 99,0 % |
| Kassalikviditet | 46,33 | 7,00 |
| Current ratio | 684,45 | 101,91 |
| Relativ skuldsättning | 0,3 % | 2,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 3,6 % | 4,3 % |
| Balansomslutning | 15,5 M€ | 15,4 M€ |
| Eget kapital | 15,4 M€ | 15,2 M€ |
| Kassa och bank | 897 t€ | 1,0 M€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 7,4 M€ | 7,7 M€ |
| Material och tjänster | 6,4 M€ | 6,7 M€ |
| Personalkostnader | 221 t€ | 193 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 49 t€ | 41 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 700 t€ | 751 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -2 369 € | -49 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 702 t€ | 800 t€ |
| Inkomstskatt | 147 t€ | 145 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 555 t€ | 655 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,8 M€ | 2 360 € |
| Omsättningstillgångar | 12,7 M€ | 14,3 M€ |
| Fordringar | 27 t€ | 22 t€ |
| Kassa och bank | 897 t€ | 1,0 M€ |
| Rörliga aktiva | 13,6 M€ | 15,4 M€ |
| Aktiva | 15,5 M€ | 15,4 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 16 t€ | 16 t€ |
| Eget kapital | 15,4 M€ | 15,2 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 20 t€ | 151 t€ |
| Främmande kapital | 20 t€ | 151 t€ |
Alla poster i bokslutet (41)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 7,4 M€ | 7,7 M€ |
| Material och tjänster | 6,4 M€ | 6,7 M€ |
| Personalkostnader | 221 t€ | 193 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 49 t€ | 41 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 700 t€ | 751 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -2 369 € | -49 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 702 t€ | 800 t€ |
| Inkomstskatt | 147 t€ | 145 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 555 t€ | 655 t€ |
| Bestående aktiva | 1,8 M€ | 2 360 € |
| Omsättningstillgångar | 12,7 M€ | 14,3 M€ |
| Fordringar | 27 t€ | 22 t€ |
| Kassa och bank | 897 t€ | 1,0 M€ |
| Rörliga aktiva | 13,6 M€ | 15,4 M€ |
| Aktiva | 15,5 M€ | 15,4 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 16 t€ | 16 t€ |
| Eget kapital | 15,4 M€ | 15,2 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 20 t€ | 151 t€ |
| Främmande kapital | 20 t€ | 151 t€ |
| Övriga omsättningstillgångar | 12,7 M€ | 14,3 M€ |
| Andelar i ägarintresseföretag | 2 360 € | 2 360 € |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 16 t€ | 16 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 555 t€ | 655 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 1,8 M€ | 0 € |
| Pensionskostnader | 35 t€ | 31 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 3 454 € | 2 680 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 472 € | 3 687 € |
| Passiva | 15,5 M€ | 15,4 M€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 9 682 € | 143 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 16 t€ | 90 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 6 804 € | 4 780 € |
| Kortfristiga fordringar | 27 t€ | 22 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 26 t€ | 19 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 17 t€ | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 14,8 M€ | 14,5 M€ |
| Placeringar | 1,8 M€ | 2 360 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -147 t€ | -1,1 M€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 6,5 M€ | 7,8 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 1 254 € | 49 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 4 186 € | 2 576 € |
| Löner och arvoden | 182 t€ | 159 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Aurora Linnea Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen diverse övrig finansiell verksamhet utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet (2751 företag med beskattningsbar inkomst; median 21 t€, 36 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.