Lakeuden Gynmedikal Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Seinäjoki, rekisteröity vuonna 2004. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 80 t€ ja liikevoitto 62 t€; omavaraisuusaste 97,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 89 t€ ja tuloverot 18 t€.
Seinäjoki: 11 uutta yritystä 30 päivässä
- Murskaus Lappalainen OyRakennusten ja rakennelmien purku
- Miika Panu Racing OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Sartel OyMuu muualla luokittelematon liikunta- ja urheilutoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 80 t€ | 71 t€ | 45 t€ | 76 t€ | 167 t€ | 149 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 12,2 % | 58,9 % | -41,3 % | -54,3 % | 12,5 % | – |
| Käyttökate | 61 t€ | 54 t€ | 30 t€ | 55 t€ | 138 t€ | 117 t€ |
| Käyttökate-% | 76,7 % | 75,2 % | 67,6 % | 72,3 % | 82,7 % | 78,8 % |
| Liikevoitto | 62 t€ | 53 t€ | 30 t€ | 55 t€ | 138 t€ | 117 t€ |
| Liikevoitto-% | 77,2 % | 74,4 % | 66,0 % | 71,8 % | 82,4 % | 78,4 % |
| Tilikauden tulos | 74 t€ | 70 t€ | 42 t€ | 47 t€ | 112 t€ | 96 t€ |
| Henkilöstökulut | -237 € | 206 € | 175 € | 0 € | – | – |
| Omavaraisuusaste | 97,5 % | 98,3 % | 98,1 % | 98,9 % | 99,3 % | 99,5 % |
| Quick ratio | 40,46 | 59,49 | 52,58 | 87,47 | 135,69 | 182,86 |
| Current ratio | 40,46 | 59,49 | 52,58 | 87,47 | 135,69 | 182,86 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 29,7 % | 22,5 % | 40,7 % | 14,8 % | 4,5 % | 3,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 7,9 % | 7,5 % | 4,4 % | 4,8 % | 11,0 % | 9,8 % |
| Taseen loppusumma | 962 t€ | 956 t€ | 964 t€ | 993 t€ | 1,0 M€ | 988 t€ |
| Oma pääoma | 938 t€ | 940 t€ | 945 t€ | 982 t€ | 1,0 M€ | 982 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 934 t€ | 920 t€ | 935 t€ | 986 t€ | 908 t€ | 880 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 80 t€ | 71 t€ | 45 t€ | 76 t€ | 167 t€ | 149 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 0 € | -846 € | -257 € | -1 119 € | -1 146 € | -323 € |
| Henkilöstökulut | 237 € | -206 € | -175 € | 0 € | – | – |
| Poistot ja arvonalentumiset | 397 € | -530 € | -706 € | -367 € | -489 € | -652 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 18 t€ | -17 t€ | -14 t€ | -20 t€ | -28 t€ | -31 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 62 t€ | 53 t€ | 30 t€ | 55 t€ | 138 t€ | 117 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -31 t€ | 35 t€ | 23 t€ | 4 225 € | 2 090 € | 3 768 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 93 t€ | 88 t€ | 53 t€ | 59 t€ | 140 t€ | 120 t€ |
| Tuloverot | 19 t€ | -18 t€ | -10 t€ | -12 t€ | -28 t€ | -24 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 74 t€ | 70 t€ | 42 t€ | 47 t€ | 112 t€ | 96 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1 192 € | 1 589 € | 2 119 € | 1 100 € | 1 467 € | 1 956 € |
| Saamiset | 27 t€ | 34 t€ | 27 t€ | 6 247 € | 13 t€ | 5 467 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 934 t€ | 920 t€ | 935 t€ | 986 t€ | 908 t€ | 880 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 961 t€ | 954 t€ | 961 t€ | 992 t€ | 1,0 M€ | 986 t€ |
| Vastaavaa | 962 t€ | 956 t€ | 964 t€ | 993 t€ | 1,0 M€ | 988 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 938 t€ | 940 t€ | 945 t€ | 982 t€ | 1,0 M€ | 982 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 24 t€ | 16 t€ | 18 t€ | 11 t€ | 7 530 € | 5 390 € |
| Vieras pääoma | 24 t€ | 16 t€ | 18 t€ | 11 t€ | 7 530 € | 5 390 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (37)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 80 t€ | 71 t€ | 45 t€ | 76 t€ | 167 t€ | 149 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 0 € | -846 € | -257 € | -1 119 € | -1 146 € | -323 € |
| Henkilöstökulut | 237 € | -206 € | -175 € | 0 € | – | – |
| Poistot ja arvonalentumiset | 397 € | -530 € | -706 € | -367 € | -489 € | -652 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 18 t€ | -17 t€ | -14 t€ | -20 t€ | -28 t€ | -31 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 62 t€ | 53 t€ | 30 t€ | 55 t€ | 138 t€ | 117 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -31 t€ | 35 t€ | 23 t€ | 4 225 € | 2 090 € | 3 768 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 93 t€ | 88 t€ | 53 t€ | 59 t€ | 140 t€ | 120 t€ |
| Tuloverot | 19 t€ | -18 t€ | -10 t€ | -12 t€ | -28 t€ | -24 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 74 t€ | 70 t€ | 42 t€ | 47 t€ | 112 t€ | 96 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1 192 € | 1 589 € | 2 119 € | 1 100 € | 1 467 € | 1 956 € |
| Saamiset | 27 t€ | 34 t€ | 27 t€ | 6 247 € | 13 t€ | 5 467 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 934 t€ | 920 t€ | 935 t€ | 986 t€ | 908 t€ | 880 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 961 t€ | 954 t€ | 961 t€ | 992 t€ | 1,0 M€ | 986 t€ |
| Vastaavaa | 962 t€ | 956 t€ | 964 t€ | 993 t€ | 1,0 M€ | 988 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 938 t€ | 940 t€ | 945 t€ | 982 t€ | 1,0 M€ | 982 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 24 t€ | 16 t€ | 18 t€ | 11 t€ | 7 530 € | 5 390 € |
| Vieras pääoma | 24 t€ | 16 t€ | 18 t€ | 11 t€ | 7 530 € | 5 390 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 16 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 11 t€ | 7 530 € | 3 808 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 856 t€ | 862 t€ | 895 t€ | 926 t€ | 896 t€ | 878 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 23 t€ | 30 t€ | 23 t€ | 4 489 € | 12 t€ | 3 709 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 1 357 € | 2 085 € | 1 992 € | 0 € | – | – |
| Ostot tilikauden aikana | 0 € | -846 € | -257 € | -1 119 € | -1 146 € | -323 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 74 t€ | 70 t€ | 42 t€ | 47 t€ | 112 t€ | 96 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 27 t€ | 34 t€ | 27 t€ | 6 247 € | 13 t€ | 5 467 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 267 € | -275 € | -5 € | 0 € | -5 € | 0 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 1 192 € | 1 589 € | 2 119 € | 1 100 € | 1 467 € | 1 956 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 7 961 € | 5 887 € | 8 101 € | 0 € | 0 € | 1 582 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 2 258 € | 2 258 € | 1 758 € | 1 758 € | 1 758 € | 1 758 € |
| Vastattavaa | 962 t€ | 956 t€ | 964 t€ | 993 t€ | 1,0 M€ | 988 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 31 t€ | 35 t€ | 23 t€ | 4 225 € | 2 095 € | 3 768 € |
| Muut henkilösivukulut | 237 € | -206 € | -175 € | 0 € | – | – |
| Koneet ja kalusto | 1 192 € | 1 589 € | 2 119 € | 1 100 € | 1 467 € | 1 956 € |
| Muut arvopaperit | – | – | – | 0 € | 100 t€ | 100 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | – | – | – | 0 € | 100 t€ | 100 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 397 € | -530 € | -706 € | -367 € | -489 € | -652 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Lakeuden Gynmedikal Oy kuuluu toimialaluokassa lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut suurempaan puoliskoon (2077 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 81 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.