Lakeuden Gynmedikal Oy är ett aktiebolag med hemort i Seinäjoki, registrerat år 2004. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 80 t€ och rörelseresultatet 62 t€; soliditet 97,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 89 t€ och inkomstskatterna 18 t€.
Seinäjoki: 11 nya företag på 30 dagar
- Murskaus Lappalainen OyRakennusten ja rakennelmien purku
- Miika Panu Racing OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Sartel OyMuu muualla luokittelematon liikunta- ja urheilutoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 80 t€ | 71 t€ | 45 t€ | 76 t€ | 167 t€ | 149 t€ |
| Förändring i omsättning | 12,2 % | 58,9 % | -41,3 % | -54,3 % | 12,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 61 t€ | 54 t€ | 30 t€ | 55 t€ | 138 t€ | 117 t€ |
| Rörelsebidrag % | 76,7 % | 75,2 % | 67,6 % | 72,3 % | 82,7 % | 78,8 % |
| Rörelseresultat | 62 t€ | 53 t€ | 30 t€ | 55 t€ | 138 t€ | 117 t€ |
| Rörelsemarginal | 77,2 % | 74,4 % | 66,0 % | 71,8 % | 82,4 % | 78,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 74 t€ | 70 t€ | 42 t€ | 47 t€ | 112 t€ | 96 t€ |
| Personalkostnader | -237 € | 206 € | 175 € | 0 € | – | – |
| Soliditet | 97,5 % | 98,3 % | 98,1 % | 98,9 % | 99,3 % | 99,5 % |
| Kassalikviditet | 40,46 | 59,49 | 52,58 | 87,47 | 135,69 | 182,86 |
| Current ratio | 40,46 | 59,49 | 52,58 | 87,47 | 135,69 | 182,86 |
| Relativ skuldsättning | 29,7 % | 22,5 % | 40,7 % | 14,8 % | 4,5 % | 3,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 7,9 % | 7,5 % | 4,4 % | 4,8 % | 11,0 % | 9,8 % |
| Balansomslutning | 962 t€ | 956 t€ | 964 t€ | 993 t€ | 1,0 M€ | 988 t€ |
| Eget kapital | 938 t€ | 940 t€ | 945 t€ | 982 t€ | 1,0 M€ | 982 t€ |
| Kassa och bank | 934 t€ | 920 t€ | 935 t€ | 986 t€ | 908 t€ | 880 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 80 t€ | 71 t€ | 45 t€ | 76 t€ | 167 t€ | 149 t€ |
| Material och tjänster | 0 € | -846 € | -257 € | -1 119 € | -1 146 € | -323 € |
| Personalkostnader | 237 € | -206 € | -175 € | 0 € | – | – |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 397 € | -530 € | -706 € | -367 € | -489 € | -652 € |
| Övriga rörelsekostnader | 18 t€ | -17 t€ | -14 t€ | -20 t€ | -28 t€ | -31 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 62 t€ | 53 t€ | 30 t€ | 55 t€ | 138 t€ | 117 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -31 t€ | 35 t€ | 23 t€ | 4 225 € | 2 090 € | 3 768 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 93 t€ | 88 t€ | 53 t€ | 59 t€ | 140 t€ | 120 t€ |
| Inkomstskatt | 19 t€ | -18 t€ | -10 t€ | -12 t€ | -28 t€ | -24 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 74 t€ | 70 t€ | 42 t€ | 47 t€ | 112 t€ | 96 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1 192 € | 1 589 € | 2 119 € | 1 100 € | 1 467 € | 1 956 € |
| Fordringar | 27 t€ | 34 t€ | 27 t€ | 6 247 € | 13 t€ | 5 467 € |
| Kassa och bank | 934 t€ | 920 t€ | 935 t€ | 986 t€ | 908 t€ | 880 t€ |
| Rörliga aktiva | 961 t€ | 954 t€ | 961 t€ | 992 t€ | 1,0 M€ | 986 t€ |
| Aktiva | 962 t€ | 956 t€ | 964 t€ | 993 t€ | 1,0 M€ | 988 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 938 t€ | 940 t€ | 945 t€ | 982 t€ | 1,0 M€ | 982 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 24 t€ | 16 t€ | 18 t€ | 11 t€ | 7 530 € | 5 390 € |
| Främmande kapital | 24 t€ | 16 t€ | 18 t€ | 11 t€ | 7 530 € | 5 390 € |
Alla poster i bokslutet (37)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 80 t€ | 71 t€ | 45 t€ | 76 t€ | 167 t€ | 149 t€ |
| Material och tjänster | 0 € | -846 € | -257 € | -1 119 € | -1 146 € | -323 € |
| Personalkostnader | 237 € | -206 € | -175 € | 0 € | – | – |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 397 € | -530 € | -706 € | -367 € | -489 € | -652 € |
| Övriga rörelsekostnader | 18 t€ | -17 t€ | -14 t€ | -20 t€ | -28 t€ | -31 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 62 t€ | 53 t€ | 30 t€ | 55 t€ | 138 t€ | 117 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -31 t€ | 35 t€ | 23 t€ | 4 225 € | 2 090 € | 3 768 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 93 t€ | 88 t€ | 53 t€ | 59 t€ | 140 t€ | 120 t€ |
| Inkomstskatt | 19 t€ | -18 t€ | -10 t€ | -12 t€ | -28 t€ | -24 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 74 t€ | 70 t€ | 42 t€ | 47 t€ | 112 t€ | 96 t€ |
| Bestående aktiva | 1 192 € | 1 589 € | 2 119 € | 1 100 € | 1 467 € | 1 956 € |
| Fordringar | 27 t€ | 34 t€ | 27 t€ | 6 247 € | 13 t€ | 5 467 € |
| Kassa och bank | 934 t€ | 920 t€ | 935 t€ | 986 t€ | 908 t€ | 880 t€ |
| Rörliga aktiva | 961 t€ | 954 t€ | 961 t€ | 992 t€ | 1,0 M€ | 986 t€ |
| Aktiva | 962 t€ | 956 t€ | 964 t€ | 993 t€ | 1,0 M€ | 988 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 938 t€ | 940 t€ | 945 t€ | 982 t€ | 1,0 M€ | 982 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 24 t€ | 16 t€ | 18 t€ | 11 t€ | 7 530 € | 5 390 € |
| Främmande kapital | 24 t€ | 16 t€ | 18 t€ | 11 t€ | 7 530 € | 5 390 € |
| Övriga värdepapper | – | – | – | 0 € | 100 t€ | 100 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 74 t€ | 70 t€ | 42 t€ | 47 t€ | 112 t€ | 96 t€ |
| Finansiella värdepapper | – | – | – | 0 € | 100 t€ | 100 t€ |
| Maskiner och inventarier | 1 192 € | 1 589 € | 2 119 € | 1 100 € | 1 467 € | 1 956 € |
| Kortfristiga lånefordringar | 2 258 € | 2 258 € | 1 758 € | 1 758 € | 1 758 € | 1 758 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 23 t€ | 30 t€ | 23 t€ | 4 489 € | 12 t€ | 3 709 € |
| Passiva | 962 t€ | 956 t€ | 964 t€ | 993 t€ | 1,0 M€ | 988 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 31 t€ | 35 t€ | 23 t€ | 4 225 € | 2 095 € | 3 768 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 7 961 € | 5 887 € | 8 101 € | 0 € | 0 € | 1 582 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 267 € | -275 € | -5 € | 0 € | -5 € | 0 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 1 357 € | 2 085 € | 1 992 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 16 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 11 t€ | 7 530 € | 3 808 € |
| Kortfristiga fordringar | 27 t€ | 34 t€ | 27 t€ | 6 247 € | 13 t€ | 5 467 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 856 t€ | 862 t€ | 895 t€ | 926 t€ | 896 t€ | 878 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 397 € | -530 € | -706 € | -367 € | -489 € | -652 € |
| Materiella tillgångar | 1 192 € | 1 589 € | 2 119 € | 1 100 € | 1 467 € | 1 956 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 0 € | -846 € | -257 € | -1 119 € | -1 146 € | -323 € |
| Övriga lönebikostnader | 237 € | -206 € | -175 € | 0 € | – | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Lakeuden Gynmedikal Oy till den övre halvan inom näringsgrenen specialistläkarverksamhet (2077 företag med beskattningsbar inkomst; median 81 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.