Arcon Engineering Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Seinäjoki, rekisteröity vuonna 2004. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 1,2 M€ ja liikevoitto 152 t€; omavaraisuusaste 57,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 6 178 € ja tuloverot 1 236 €.
Seinäjoki: 11 uutta yritystä 30 päivässä
- Murskaus Lappalainen OyRakennusten ja rakennelmien purku
- Miika Panu Racing OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Sartel OyMuu muualla luokittelematon liikunta- ja urheilutoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,2 M€ | 1,0 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 17,8 % | – |
| Käyttökate | 138 t€ | 37 t€ |
| Käyttökate-% | 11,5 % | 3,7 % |
| Liikevoitto | 152 t€ | 38 t€ |
| Liikevoitto-% | 12,6 % | 3,7 % |
| Tilikauden tulos | 97 t€ | 5 634 € |
| Henkilöstökulut | -624 € | -3 604 € |
| Omavaraisuusaste | 57,1 % | 39,2 % |
| Quick ratio | 1,35 | 3,27 |
| Current ratio | 1,67 | 5,22 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 21,1 % | 36,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 28,7 % | 2,3 % |
| Taseen loppusumma | 592 t€ | 615 t€ |
| Oma pääoma | 338 t€ | 241 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 94 t€ | 0 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,2 M€ | 1,0 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 681 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 970 t€ | 853 t€ |
| Henkilöstökulut | 624 € | 3 604 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 14 t€ | 187 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 67 t€ | 126 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 152 t€ | 38 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 30 t€ | 31 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 122 t€ | 6 870 € |
| Tuloverot | 25 t€ | 1 236 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 97 t€ | 5 634 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 167 t€ | 55 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 83 t€ | 209 t€ |
| Saamiset | 248 t€ | 351 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 94 t€ | 0 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 425 t€ | 560 t€ |
| Vastaavaa | 592 t€ | 615 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 80 t€ | 80 t€ |
| Oma pääoma | 338 t€ | 241 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 267 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 254 t€ | 107 t€ |
| Vieras pääoma | 254 t€ | 374 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (52)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,2 M€ | 1,0 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 681 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 970 t€ | 853 t€ |
| Henkilöstökulut | 624 € | 3 604 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 14 t€ | 187 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 67 t€ | 126 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 152 t€ | 38 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 30 t€ | 31 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 122 t€ | 6 870 € |
| Tuloverot | 25 t€ | 1 236 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 97 t€ | 5 634 € |
| Pysyvät vastaavat | 167 t€ | 55 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 83 t€ | 209 t€ |
| Saamiset | 248 t€ | 351 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 94 t€ | 0 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 425 t€ | 560 t€ |
| Vastaavaa | 592 t€ | 615 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 80 t€ | 80 t€ |
| Oma pääoma | 338 t€ | 241 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 267 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 254 t€ | 107 t€ |
| Vieras pääoma | 254 t€ | 374 t€ |
| Muu vaihto-omaisuus | 0 € | 126 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 97 t€ | 5 634 € |
| Koneet ja kalusto | 41 t€ | 55 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 126 t€ | 0 € |
| Eläkekulut | 0 € | 68 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 132 t€ | 79 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 27 t€ |
| Vastattavaa | 592 t€ | 615 t€ |
| Pitkäaikaiset lainasaamiset | 47 t€ | 48 t€ |
| Valmiit tuotteet | 83 t€ | 83 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 5 557 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 80 t€ | 126 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 31 t€ | 37 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 47 t€ | 48 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 116 t€ | 29 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 201 t€ | 303 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 864 € | 94 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 1 000 € | 5 400 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 161 t€ | 155 t€ |
| Sijoitukset | 126 t€ | 0 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 126 t€ | 83 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 14 t€ | 187 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 41 t€ | 55 t€ |
| Palvelujen ostot | 146 t€ | 165 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 120 t€ | 150 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 267 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 698 t€ | 606 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 10 € | 691 € |
| Muut henkilösivukulut | 624 € | 543 € |
| Palkat ja palkkiot | 0 € | 2 993 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Arcon Engineering Oy kuuluu toimialaluokassa metallirakenteiden ja niiden osien valmistus pienempään puoliskoon (532 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 42 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.