Arcon Engineering Oy är ett aktiebolag med hemort i Seinäjoki, registrerat år 2004. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,2 M€ och rörelseresultatet 152 t€; soliditet 57,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 6 178 € och inkomstskatterna 1 236 €.
Seinäjoki: 11 nya företag på 30 dagar
- Murskaus Lappalainen OyRakennusten ja rakennelmien purku
- Miika Panu Racing OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Sartel OyMuu muualla luokittelematon liikunta- ja urheilutoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 1,0 M€ |
| Förändring i omsättning | 17,8 % | – |
| Rörelsebidrag | 138 t€ | 37 t€ |
| Rörelsebidrag % | 11,5 % | 3,7 % |
| Rörelseresultat | 152 t€ | 38 t€ |
| Rörelsemarginal | 12,6 % | 3,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 97 t€ | 5 634 € |
| Personalkostnader | -624 € | -3 604 € |
| Soliditet | 57,1 % | 39,2 % |
| Kassalikviditet | 1,35 | 3,27 |
| Current ratio | 1,67 | 5,22 |
| Relativ skuldsättning | 21,1 % | 36,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 28,7 % | 2,3 % |
| Balansomslutning | 592 t€ | 615 t€ |
| Eget kapital | 338 t€ | 241 t€ |
| Kassa och bank | 94 t€ | 0 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 1,0 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 681 € | 0 € |
| Material och tjänster | 970 t€ | 853 t€ |
| Personalkostnader | 624 € | 3 604 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 14 t€ | 187 € |
| Övriga rörelsekostnader | 67 t€ | 126 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 152 t€ | 38 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 30 t€ | 31 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 122 t€ | 6 870 € |
| Inkomstskatt | 25 t€ | 1 236 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 97 t€ | 5 634 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 167 t€ | 55 t€ |
| Omsättningstillgångar | 83 t€ | 209 t€ |
| Fordringar | 248 t€ | 351 t€ |
| Kassa och bank | 94 t€ | 0 € |
| Rörliga aktiva | 425 t€ | 560 t€ |
| Aktiva | 592 t€ | 615 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 80 t€ | 80 t€ |
| Eget kapital | 338 t€ | 241 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 267 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 254 t€ | 107 t€ |
| Främmande kapital | 254 t€ | 374 t€ |
Alla poster i bokslutet (52)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 1,0 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 681 € | 0 € |
| Material och tjänster | 970 t€ | 853 t€ |
| Personalkostnader | 624 € | 3 604 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 14 t€ | 187 € |
| Övriga rörelsekostnader | 67 t€ | 126 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 152 t€ | 38 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 30 t€ | 31 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 122 t€ | 6 870 € |
| Inkomstskatt | 25 t€ | 1 236 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 97 t€ | 5 634 € |
| Bestående aktiva | 167 t€ | 55 t€ |
| Omsättningstillgångar | 83 t€ | 209 t€ |
| Fordringar | 248 t€ | 351 t€ |
| Kassa och bank | 94 t€ | 0 € |
| Rörliga aktiva | 425 t€ | 560 t€ |
| Aktiva | 592 t€ | 615 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 80 t€ | 80 t€ |
| Eget kapital | 338 t€ | 241 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 267 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 254 t€ | 107 t€ |
| Främmande kapital | 254 t€ | 374 t€ |
| Färdiga produkter | 83 t€ | 83 t€ |
| Placeringar | 126 t€ | 0 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 864 € | 94 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 116 t€ | 29 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 161 t€ | 155 t€ |
| Långfristiga fordringar | 47 t€ | 48 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 27 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 132 t€ | 79 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 80 t€ | 126 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 698 t€ | 606 t€ |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 120 t€ | 150 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 97 t€ | 5 634 € |
| Långfristiga lånefordringar | 47 t€ | 48 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 201 t€ | 303 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 31 t€ | 37 t€ |
| Materiella tillgångar | 41 t€ | 55 t€ |
| Löner och arvoden | 0 € | 2 993 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 5 557 € | 0 € |
| Passiva | 592 t€ | 615 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 10 € | 691 € |
| Övriga lönebikostnader | 624 € | 543 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 267 t€ |
| Maskiner och inventarier | 41 t€ | 55 t€ |
| Övriga omsättningstillgångar | 0 € | 126 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 14 t€ | 187 € |
| Köp av tjänster | 146 t€ | 165 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 126 t€ | 83 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 126 t€ | 0 € |
| Pensionskostnader | 0 € | 68 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 1 000 € | 5 400 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Arcon Engineering Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen tillverkning av metallstommar och delar därav (532 företag med beskattningsbar inkomst; median 42 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.