Keski-Suomen Matkojenyhdistelykeskus Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Jyväskylä, rekisteröity vuonna 2003. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2023, liikevaihto oli 6,3 M€ ja liikevoitto -2 584 €; omavaraisuusaste 19,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 118 t€ ja tuloverot 24 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 98 € vuosina 2023–2023; suurin ostaja on Ikäihmisten Ja Vammaisten Palvelut (Pirkanmaan hyvinvointialue).
Jyväskylä: 36 uutta yritystä 30 päivässä
- Mitapco OyTalonrakentaminen
- Raksagurut OyTalonrakentaminen
- DCH Operations OyVakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 6,3 M€ | 7,5 M€ | 3,8 M€ | 1,7 M€ | 2,2 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -16,5 % | 98,1 % | 126,0 % | -24,9 % | – |
| Käyttökate | -2 584 € | 148 t€ | 35 t€ | 48 t€ | 24 t€ |
| Käyttökate-% | -0,0 % | 2,0 % | 0,9 % | 2,8 % | 1,1 % |
| Liikevoitto | -2 584 € | 148 t€ | 35 t€ | 28 t€ | 4 713 € |
| Liikevoitto-% | -0,0 % | 2,0 % | 0,9 % | 1,7 % | 0,2 % |
| Tilikauden tulos | 3 581 € | 119 t€ | 28 t€ | 22 t€ | 3 788 € |
| Henkilöstökulut | -93 € | -1 505 € | 9 925 € | 7 834 € | 7 651 € |
| Omavaraisuusaste | 19,4 % | 11,0 % | 12,9 % | 28,4 % | 12,5 % |
| Quick ratio | 1,24 | 1,12 | 1,15 | 1,40 | 1,08 |
| Current ratio | 1,24 | 1,12 | 1,15 | 1,40 | 1,08 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 14,6 % | 23,3 % | 17,4 % | 10,5 % | 14,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 1,6 % | 54,8 % | 28,4 % | 32,1 % | 8,0 % |
| Taseen loppusumma | 1,1 M€ | 2,0 M€ | 756 t€ | 247 t€ | 381 t€ |
| Oma pääoma | 219 t€ | 216 t€ | 98 t€ | 70 t€ | 48 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 545 t€ | 796 t€ | 296 t€ | 153 t€ | 143 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 6,3 M€ | 7,5 M€ | 3,8 M€ | 1,7 M€ | 2,2 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 2 100 € | 2 000 € | 0 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | -6,2 M€ | -7,3 M€ | -3,7 M€ | -1,6 M€ | -2,2 M€ |
| Henkilöstökulut | 93 € | 1 505 € | -9 925 € | -7 834 € | -7 651 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | – | – | 0 € | -20 t€ | -20 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -41 t€ | -36 t€ | -10 t€ | -5 689 € | -20 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -2 584 € | 148 t€ | 35 t€ | 28 t€ | 4 713 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 7 254 € | 58 € | 74 € | 41 € | 22 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 4 670 € | 148 t€ | 35 t€ | 28 t€ | 4 735 € |
| Tuloverot | -1 089 € | -30 t€ | -6 958 € | -5 528 € | -947 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 3 581 € | 119 t€ | 28 t€ | 22 t€ | 3 788 € |
Tase
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | – | – | – | 0 € | 20 t€ |
| Saamiset | 588 t€ | 1,2 M€ | 460 t€ | 93 t€ | 218 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 545 t€ | 796 t€ | 296 t€ | 153 t€ | 143 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,1 M€ | 2,0 M€ | 756 t€ | 247 t€ | 361 t€ |
| Vastaavaa | 1,1 M€ | 2,0 M€ | 756 t€ | 247 t€ | 381 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 219 t€ | 216 t€ | 98 t€ | 70 t€ | 48 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 913 t€ | 1,7 M€ | 658 t€ | 177 t€ | 333 t€ |
| Vieras pääoma | 913 t€ | 1,7 M€ | 658 t€ | 177 t€ | 333 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (41)
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 6,3 M€ | 7,5 M€ | 3,8 M€ | 1,7 M€ | 2,2 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 2 100 € | 2 000 € | 0 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | -6,2 M€ | -7,3 M€ | -3,7 M€ | -1,6 M€ | -2,2 M€ |
| Henkilöstökulut | 93 € | 1 505 € | -9 925 € | -7 834 € | -7 651 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | – | – | 0 € | -20 t€ | -20 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -41 t€ | -36 t€ | -10 t€ | -5 689 € | -20 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -2 584 € | 148 t€ | 35 t€ | 28 t€ | 4 713 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 7 254 € | 58 € | 74 € | 41 € | 22 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 4 670 € | 148 t€ | 35 t€ | 28 t€ | 4 735 € |
| Tuloverot | -1 089 € | -30 t€ | -6 958 € | -5 528 € | -947 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 3 581 € | 119 t€ | 28 t€ | 22 t€ | 3 788 € |
| Pysyvät vastaavat | – | – | – | 0 € | 20 t€ |
| Saamiset | 588 t€ | 1,2 M€ | 460 t€ | 93 t€ | 218 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 545 t€ | 796 t€ | 296 t€ | 153 t€ | 143 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,1 M€ | 2,0 M€ | 756 t€ | 247 t€ | 361 t€ |
| Vastaavaa | 1,1 M€ | 2,0 M€ | 756 t€ | 247 t€ | 381 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 219 t€ | 216 t€ | 98 t€ | 70 t€ | 48 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 913 t€ | 1,7 M€ | 658 t€ | 177 t€ | 333 t€ |
| Vieras pääoma | 913 t€ | 1,7 M€ | 658 t€ | 177 t€ | 333 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | – | – | – | 0 € | 20 t€ |
| Palvelujen ostot | -6,0 M€ | -7,2 M€ | -3,7 M€ | -1,6 M€ | -2,2 M€ |
| Vastattavaa | 1,1 M€ | 2,0 M€ | 756 t€ | 247 t€ | 381 t€ |
| Eläkekulut | 93 € | 0 € | -872 € | -1 040 € | -1 119 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 8 026 € | 412 € | 74 € | 41 € | 24 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 13 t€ | 6 924 € | 5 905 € | 4 682 € | 16 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | – | – | 0 € | -20 t€ | -20 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 44 t€ | 7 831 € | 7 401 € | 176 € |
| Muut henkilösivukulut | – | 0 € | -949 € | -194 € | 68 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 547 t€ | 1,1 M€ | 430 t€ | 81 t€ | 218 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 208 t€ | 90 t€ | 62 t€ | 40 t€ | 36 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 6 449 € | 8 850 € | 0 € | – | – |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -773 € | -354 € | 0 € | 0 € | -2 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 588 t€ | 1,2 M€ | 460 t€ | 93 t€ | 218 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | – | – | – | 0 € | 20 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 3 581 € | 119 t€ | 28 t€ | 22 t€ | 3 788 € |
| Ostot tilikauden aikana | -258 t€ | -161 t€ | -64 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset velat saman konsernin yrityksille | 386 t€ | 609 t€ | 346 t€ | 164 t€ | 317 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 0 € | 1 505 € | -8 105 € | -6 600 € | -6 600 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 514 t€ | 1,1 M€ | 299 t€ | 213 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 35 t€ | 68 t€ | 30 t€ | 13 t€ | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Keski-Suomen Matkojenyhdistelykeskus Oy kuuluu toimialaluokassa rahtiliikennettä koskevat välityspalvelut ylimpään neljännekseen (137 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 15 t€, 7,8-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.