Keski-Suomen Matkojenyhdistelykeskus Oy är ett aktiebolag med hemort i Jyväskylä, registrerat år 2003. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2023 var omsättningen 6,3 M€ och rörelseresultatet -2 584 €; soliditet 19,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 118 t€ och inkomstskatterna 24 t€. Offentliga köpare köpte för 98 € av företaget åren 2023–2023; den största köparen är Ikäihmisten Ja Vammaisten Palvelut (Pirkanmaan hyvinvointialue).
Jyväskylä: 34 nya företag på 30 dagar
- Mitapco OyTalonrakentaminen
- Raksagurut OyTalonrakentaminen
- DCH Operations OyVakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6,3 M€ | 7,5 M€ | 3,8 M€ | 1,7 M€ | 2,2 M€ |
| Förändring i omsättning | -16,5 % | 98,1 % | 126,0 % | -24,9 % | – |
| Rörelsebidrag | -2 584 € | 148 t€ | 35 t€ | 48 t€ | 24 t€ |
| Rörelsebidrag % | -0,0 % | 2,0 % | 0,9 % | 2,8 % | 1,1 % |
| Rörelseresultat | -2 584 € | 148 t€ | 35 t€ | 28 t€ | 4 713 € |
| Rörelsemarginal | -0,0 % | 2,0 % | 0,9 % | 1,7 % | 0,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 3 581 € | 119 t€ | 28 t€ | 22 t€ | 3 788 € |
| Personalkostnader | -93 € | -1 505 € | 9 925 € | 7 834 € | 7 651 € |
| Soliditet | 19,4 % | 11,0 % | 12,9 % | 28,4 % | 12,5 % |
| Kassalikviditet | 1,24 | 1,12 | 1,15 | 1,40 | 1,08 |
| Current ratio | 1,24 | 1,12 | 1,15 | 1,40 | 1,08 |
| Relativ skuldsättning | 14,6 % | 23,3 % | 17,4 % | 10,5 % | 14,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 1,6 % | 54,8 % | 28,4 % | 32,1 % | 8,0 % |
| Balansomslutning | 1,1 M€ | 2,0 M€ | 756 t€ | 247 t€ | 381 t€ |
| Eget kapital | 219 t€ | 216 t€ | 98 t€ | 70 t€ | 48 t€ |
| Kassa och bank | 545 t€ | 796 t€ | 296 t€ | 153 t€ | 143 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6,3 M€ | 7,5 M€ | 3,8 M€ | 1,7 M€ | 2,2 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 2 100 € | 2 000 € | 0 € | – |
| Material och tjänster | -6,2 M€ | -7,3 M€ | -3,7 M€ | -1,6 M€ | -2,2 M€ |
| Personalkostnader | 93 € | 1 505 € | -9 925 € | -7 834 € | -7 651 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | – | – | 0 € | -20 t€ | -20 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -41 t€ | -36 t€ | -10 t€ | -5 689 € | -20 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -2 584 € | 148 t€ | 35 t€ | 28 t€ | 4 713 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 7 254 € | 58 € | 74 € | 41 € | 22 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 4 670 € | 148 t€ | 35 t€ | 28 t€ | 4 735 € |
| Inkomstskatt | -1 089 € | -30 t€ | -6 958 € | -5 528 € | -947 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 3 581 € | 119 t€ | 28 t€ | 22 t€ | 3 788 € |
Balansräkning
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | – | – | – | 0 € | 20 t€ |
| Fordringar | 588 t€ | 1,2 M€ | 460 t€ | 93 t€ | 218 t€ |
| Kassa och bank | 545 t€ | 796 t€ | 296 t€ | 153 t€ | 143 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,1 M€ | 2,0 M€ | 756 t€ | 247 t€ | 361 t€ |
| Aktiva | 1,1 M€ | 2,0 M€ | 756 t€ | 247 t€ | 381 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 219 t€ | 216 t€ | 98 t€ | 70 t€ | 48 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 913 t€ | 1,7 M€ | 658 t€ | 177 t€ | 333 t€ |
| Främmande kapital | 913 t€ | 1,7 M€ | 658 t€ | 177 t€ | 333 t€ |
Alla poster i bokslutet (41)
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6,3 M€ | 7,5 M€ | 3,8 M€ | 1,7 M€ | 2,2 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 2 100 € | 2 000 € | 0 € | – |
| Material och tjänster | -6,2 M€ | -7,3 M€ | -3,7 M€ | -1,6 M€ | -2,2 M€ |
| Personalkostnader | 93 € | 1 505 € | -9 925 € | -7 834 € | -7 651 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | – | – | 0 € | -20 t€ | -20 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -41 t€ | -36 t€ | -10 t€ | -5 689 € | -20 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -2 584 € | 148 t€ | 35 t€ | 28 t€ | 4 713 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 7 254 € | 58 € | 74 € | 41 € | 22 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 4 670 € | 148 t€ | 35 t€ | 28 t€ | 4 735 € |
| Inkomstskatt | -1 089 € | -30 t€ | -6 958 € | -5 528 € | -947 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 3 581 € | 119 t€ | 28 t€ | 22 t€ | 3 788 € |
| Bestående aktiva | – | – | – | 0 € | 20 t€ |
| Fordringar | 588 t€ | 1,2 M€ | 460 t€ | 93 t€ | 218 t€ |
| Kassa och bank | 545 t€ | 796 t€ | 296 t€ | 153 t€ | 143 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,1 M€ | 2,0 M€ | 756 t€ | 247 t€ | 361 t€ |
| Aktiva | 1,1 M€ | 2,0 M€ | 756 t€ | 247 t€ | 381 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 219 t€ | 216 t€ | 98 t€ | 70 t€ | 48 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 913 t€ | 1,7 M€ | 658 t€ | 177 t€ | 333 t€ |
| Främmande kapital | 913 t€ | 1,7 M€ | 658 t€ | 177 t€ | 333 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 514 t€ | 1,1 M€ | 299 t€ | 213 € | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 6 449 € | 8 850 € | 0 € | – | – |
| Avskrivningar enligt plan | – | – | 0 € | -20 t€ | -20 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 208 t€ | 90 t€ | 62 t€ | 40 t€ | 36 t€ |
| Passiva | 1,1 M€ | 2,0 M€ | 756 t€ | 247 t€ | 381 t€ |
| Immateriella tillgångar | – | – | – | 0 € | 20 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 8 026 € | 412 € | 74 € | 41 € | 24 € |
| Kortfristiga fordringar | 588 t€ | 1,2 M€ | 460 t€ | 93 t€ | 218 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 44 t€ | 7 831 € | 7 401 € | 176 € |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 386 t€ | 609 t€ | 346 t€ | 164 t€ | 317 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -258 t€ | -161 t€ | -64 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga kundfordringar | 547 t€ | 1,1 M€ | 430 t€ | 81 t€ | 218 t€ |
| Pensionskostnader | 93 € | 0 € | -872 € | -1 040 € | -1 119 € |
| Köp av tjänster | -6,0 M€ | -7,2 M€ | -3,7 M€ | -1,6 M€ | -2,2 M€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 13 t€ | 6 924 € | 5 905 € | 4 682 € | 16 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | – | – | – | 0 € | 20 t€ |
| Övriga lönebikostnader | – | 0 € | -949 € | -194 € | 68 € |
| Löner och arvoden | 0 € | 1 505 € | -8 105 € | -6 600 € | -6 600 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 35 t€ | 68 t€ | 30 t€ | 13 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 3 581 € | 119 t€ | 28 t€ | 22 t€ | 3 788 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -773 € | -354 € | 0 € | 0 € | -2 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Keski-Suomen Matkojenyhdistelykeskus Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen förmedling avseende godstransport (137 företag med beskattningsbar inkomst; median 15 t€, 7,8 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.