Lövö Golf Andelslag on osuuskunta, jonka kotikunta on Pedersören kunta, rekisteröity vuonna 2003. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2024, liikevoitto 8 124 €. Verotettava tulo oli vuonna 2024 1 159 € ja tuloverot 232 €.
Pedersören kunta: 5 uutta yritystä 30 päivässä
- Juurto OyBetonituotteiden valmistus rakennustarkoituksiin
- T&H&J Metsätyö OyLuonnonvaraisina kasvavien tuotteiden keruu pois lukien puu
- LK Trade OyKaivos- ja rakennuskoneiden tukkukauppa
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Bruttotulos | 14 t€ | 14 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Käyttökate | 12 t€ | 11 t€ | 12 t€ | 13 t€ |
| Liikevoitto | 8 124 € | 6 795 € | 8 183 € | 8 243 € |
| Tilikauden tulos | 187 € | -124 € | 3 769 € | 4 603 € |
| Taseen loppusumma | 290 t€ | 297 t€ | 304 t€ | 307 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 823 € | 2 658 € | 3 378 € | 191 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 14 t€ | 14 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -3 903 € | -4 067 € | -4 237 € | -4 416 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -2 273 € | -3 439 € | -1 880 € | -1 641 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 8 124 € | 6 795 € | 8 183 € | 8 243 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -6 912 € | -6 856 € | -3 059 € | -2 809 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1 212 € | -62 € | 5 124 € | 5 435 € |
| Tuloverot | -1 025 € | -63 € | -1 355 € | -832 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 187 € | -124 € | 3 769 € | 4 603 € |
Tase
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Saamiset | 11 t€ | 16 t€ | 18 t€ | 20 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 823 € | 2 658 € | 3 378 € | 191 € |
| Vastaavaa | 290 t€ | 297 t€ | 304 t€ | 307 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (16)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 14 t€ | 14 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -3 903 € | -4 067 € | -4 237 € | -4 416 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -2 273 € | -3 439 € | -1 880 € | -1 641 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 8 124 € | 6 795 € | 8 183 € | 8 243 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -6 912 € | -6 856 € | -3 059 € | -2 809 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1 212 € | -62 € | 5 124 € | 5 435 € |
| Tuloverot | -1 025 € | -63 € | -1 355 € | -832 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 187 € | -124 € | 3 769 € | 4 603 € |
| Saamiset | 11 t€ | 16 t€ | 18 t€ | 20 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 823 € | 2 658 € | 3 378 € | 191 € |
| Vastaavaa | 290 t€ | 297 t€ | 304 t€ | 307 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -3 903 € | -4 067 € | -4 237 € | -4 416 € |
| Vastattavaa | 290 t€ | 297 t€ | 304 t€ | 307 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 3 € | 0 € | 0 € | – |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -6 916 € | -6 857 € | -3 059 € | -2 809 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 274 t€ | 278 t€ | 282 t€ | 287 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Lövö Golf Andelslag kuuluu toimialaluokassa vapaa-ajan ja urheiluvälineiden vuokraus ja leasing pienempään puoliskoon (46 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 14 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.