Lövö Golf Andelslag är ett andelslag med hemort i Pedersöre, registrerat år 2003. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2024 rörelseresultatet 8 124 €. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 1 159 € och inkomstskatterna 232 €.
Pedersöre: 5 nya företag på 30 dagar
- Juurto OyBetonituotteiden valmistus rakennustarkoituksiin
- T&H&J Metsätyö OyLuonnonvaraisina kasvavien tuotteiden keruu pois lukien puu
- LK Trade OyKaivos- ja rakennuskoneiden tukkukauppa
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Bruttoresultat | 14 t€ | 14 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Rörelsebidrag | 12 t€ | 11 t€ | 12 t€ | 13 t€ |
| Rörelseresultat | 8 124 € | 6 795 € | 8 183 € | 8 243 € |
| Räkenskapsperiodens resultat | 187 € | -124 € | 3 769 € | 4 603 € |
| Balansomslutning | 290 t€ | 297 t€ | 304 t€ | 307 t€ |
| Kassa och bank | 4 823 € | 2 658 € | 3 378 € | 191 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 14 t€ | 14 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -3 903 € | -4 067 € | -4 237 € | -4 416 € |
| Övriga rörelsekostnader | -2 273 € | -3 439 € | -1 880 € | -1 641 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 8 124 € | 6 795 € | 8 183 € | 8 243 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -6 912 € | -6 856 € | -3 059 € | -2 809 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1 212 € | -62 € | 5 124 € | 5 435 € |
| Inkomstskatt | -1 025 € | -63 € | -1 355 € | -832 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 187 € | -124 € | 3 769 € | 4 603 € |
Balansräkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Fordringar | 11 t€ | 16 t€ | 18 t€ | 20 t€ |
| Kassa och bank | 4 823 € | 2 658 € | 3 378 € | 191 € |
| Aktiva | 290 t€ | 297 t€ | 304 t€ | 307 t€ |
Alla poster i bokslutet (16)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 14 t€ | 14 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -3 903 € | -4 067 € | -4 237 € | -4 416 € |
| Övriga rörelsekostnader | -2 273 € | -3 439 € | -1 880 € | -1 641 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 8 124 € | 6 795 € | 8 183 € | 8 243 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -6 912 € | -6 856 € | -3 059 € | -2 809 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1 212 € | -62 € | 5 124 € | 5 435 € |
| Inkomstskatt | -1 025 € | -63 € | -1 355 € | -832 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 187 € | -124 € | 3 769 € | 4 603 € |
| Fordringar | 11 t€ | 16 t€ | 18 t€ | 20 t€ |
| Kassa och bank | 4 823 € | 2 658 € | 3 378 € | 191 € |
| Aktiva | 290 t€ | 297 t€ | 304 t€ | 307 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -3 903 € | -4 067 € | -4 237 € | -4 416 € |
| Passiva | 290 t€ | 297 t€ | 304 t€ | 307 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 3 € | 0 € | 0 € | – |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -6 916 € | -6 857 € | -3 059 € | -2 809 € |
| Materiella tillgångar | 274 t€ | 278 t€ | 282 t€ | 287 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Lövö Golf Andelslag till den nedre halvan inom näringsgrenen uthyrning och leasing av fritids- och sportutrustning (46 företag med beskattningsbar inkomst; median 14 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.