Kolarikorjaukset T Parviainen Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Vantaa, rekisteröity vuonna 2002. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 678 t€ ja liikevoitto 142 t€; omavaraisuusaste 91,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 252 t€ ja tuloverot 51 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 806 € vuosina 2022–2022; suurin ostaja on Rikosseuraamuslaitos (Oikeusministeriön hallinnonala).
Vantaa: 80 uutta yritystä 30 päivässä
- Dunnock Technologies OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kervamo oyRakennuspuusepän asennustyöt
- Avainjohto OyTyönvälitystoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 678 t€ | 958 t€ | 860 t€ | 953 t€ | 600 t€ | 0 € |
| Liikevaihdon muutos | -29,2 % | 11,4 % | -9,8 % | 58,8 % | – | – |
| Käyttökate | 137 t€ | 254 t€ | 239 t€ | 327 t€ | 191 t€ | -2 069 € |
| Käyttökate-% | 20,3 % | 26,5 % | 27,8 % | 34,3 % | 31,9 % | – |
| Liikevoitto | 142 t€ | 247 t€ | 230 t€ | 322 t€ | 185 t€ | -2 069 € |
| Liikevoitto-% | 20,9 % | 25,8 % | 26,8 % | 33,8 % | 30,9 % | – |
| Tilikauden tulos | 278 t€ | 153 t€ | 220 t€ | 258 t€ | 192 t€ | -2 030 € |
| Henkilöstökulut | -185 t€ | 184 t€ | 181 t€ | 182 t€ | 150 t€ | 0 € |
| Omavaraisuusaste | 91,5 % | 90,6 % | 87,2 % | 82,3 % | 71,4 % | 34,2 % |
| Quick ratio | 10,85 | 7,43 | 6,94 | 5,50 | 3,27 | 0,18 |
| Current ratio | 10,85 | 7,43 | 6,94 | 5,50 | 3,27 | 0,18 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 13,1 % | 7,9 % | 10,7 % | 10,0 % | 13,4 % | – |
| Oman pääoman tuotto | 29,3 % | 20,9 % | 35,0 % | 58,1 % | 95,0 % | -18,4 % |
| Taseen loppusumma | 1,0 M€ | 806 t€ | 720 t€ | 538 t€ | 283 t€ | 32 t€ |
| Oma pääoma | 950 t€ | 730 t€ | 628 t€ | 443 t€ | 202 t€ | 11 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 911 t€ | 505 t€ | 570 t€ | 402 t€ | 162 t€ | 3 740 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 678 t€ | 958 t€ | 860 t€ | 953 t€ | 600 t€ | 0 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | 0 € | 5 916 € | 6 492 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 252 t€ | -420 t€ | -333 t€ | -352 t€ | -190 t€ | 0 € |
| Henkilöstökulut | 185 t€ | -184 t€ | -181 t€ | -182 t€ | -150 t€ | 0 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 4 602 € | -6 572 € | -8 763 € | -4 758 € | -5 975 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 95 t€ | -101 t€ | -107 t€ | -98 t€ | -75 t€ | -2 069 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 142 t€ | 247 t€ | 230 t€ | 322 t€ | 185 t€ | -2 069 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -191 t€ | -43 t€ | 49 t€ | -64 € | 15 t€ | 39 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 333 t€ | 204 t€ | 279 t€ | 322 t€ | 201 t€ | -2 030 € |
| Tuloverot | 55 t€ | -51 t€ | -60 t€ | -65 t€ | -8 792 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 278 t€ | 153 t€ | 220 t€ | 258 t€ | 192 t€ | -2 030 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 79 t€ | 242 t€ | 79 t€ | 15 t€ | 18 t€ | 29 t€ |
| Saamiset | 49 t€ | 59 t€ | 71 t€ | 121 t€ | 102 t€ | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 911 t€ | 505 t€ | 570 t€ | 402 t€ | 162 t€ | 3 740 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 959 t€ | 564 t€ | 641 t€ | 524 t€ | 264 t€ | 3 740 € |
| Vastaavaa | 1,0 M€ | 806 t€ | 720 t€ | 538 t€ | 283 t€ | 32 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € |
| Oma pääoma | 950 t€ | 730 t€ | 628 t€ | 443 t€ | 202 t€ | 11 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 88 t€ | 76 t€ | 92 t€ | 95 t€ | 81 t€ | 21 t€ |
| Vieras pääoma | 88 t€ | 76 t€ | 92 t€ | 95 t€ | 81 t€ | 21 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (45)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 678 t€ | 958 t€ | 860 t€ | 953 t€ | 600 t€ | 0 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | 0 € | 5 916 € | 6 492 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 252 t€ | -420 t€ | -333 t€ | -352 t€ | -190 t€ | 0 € |
| Henkilöstökulut | 185 t€ | -184 t€ | -181 t€ | -182 t€ | -150 t€ | 0 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 4 602 € | -6 572 € | -8 763 € | -4 758 € | -5 975 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 95 t€ | -101 t€ | -107 t€ | -98 t€ | -75 t€ | -2 069 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 142 t€ | 247 t€ | 230 t€ | 322 t€ | 185 t€ | -2 069 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -191 t€ | -43 t€ | 49 t€ | -64 € | 15 t€ | 39 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 333 t€ | 204 t€ | 279 t€ | 322 t€ | 201 t€ | -2 030 € |
| Tuloverot | 55 t€ | -51 t€ | -60 t€ | -65 t€ | -8 792 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 278 t€ | 153 t€ | 220 t€ | 258 t€ | 192 t€ | -2 030 € |
| Pysyvät vastaavat | 79 t€ | 242 t€ | 79 t€ | 15 t€ | 18 t€ | 29 t€ |
| Saamiset | 49 t€ | 59 t€ | 71 t€ | 121 t€ | 102 t€ | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 911 t€ | 505 t€ | 570 t€ | 402 t€ | 162 t€ | 3 740 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 959 t€ | 564 t€ | 641 t€ | 524 t€ | 264 t€ | 3 740 € |
| Vastaavaa | 1,0 M€ | 806 t€ | 720 t€ | 538 t€ | 283 t€ | 32 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € |
| Oma pääoma | 950 t€ | 730 t€ | 628 t€ | 443 t€ | 202 t€ | 11 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 88 t€ | 76 t€ | 92 t€ | 95 t€ | 81 t€ | 21 t€ |
| Vieras pääoma | 88 t€ | 76 t€ | 92 t€ | 95 t€ | 81 t€ | 21 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 18 t€ | 23 t€ | 24 t€ | 22 t€ | 31 t€ | 0 € |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | -61 t€ | 15 t€ | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 944 € | 3 964 € | 1 567 € | 1 434 € | 352 € | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 4 602 € | -6 572 € | -8 763 € | -4 758 € | -5 975 € | 0 € |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 1 € | -61 t€ | -15 t€ | 0 € | – | – |
| Sijoitukset | 65 t€ | 222 t€ | 53 t€ | 473 € | 473 € | 29 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 663 t€ | 569 t€ | 399 t€ | 177 t€ | 1 752 € | 4 665 € |
| Vastattavaa | 1,0 M€ | 806 t€ | 720 t€ | 538 t€ | 283 t€ | 32 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 73 € | 37 € | 232 € | 12 € | 28 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 49 t€ | 59 t€ | 71 t€ | 121 t€ | 102 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 41 t€ | 31 t€ | 39 t€ | 51 t€ | 13 t€ | 0 € |
| Ostot tilikauden aikana | 203 t€ | -368 t€ | -274 t€ | -328 t€ | -166 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 47 t€ | 51 t€ | 64 t€ | 111 t€ | 99 t€ | 0 € |
| Eläkekulut | 34 t€ | -25 t€ | -21 t€ | -37 t€ | -17 t€ | 0 € |
| Palvelujen ostot | 49 t€ | -52 t€ | -59 t€ | -24 t€ | -24 t€ | 0 € |
| Koneet ja kalusto | 14 t€ | 20 t€ | 26 t€ | 14 t€ | 18 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 29 t€ | 22 t€ | 30 t€ | 23 t€ | 36 t€ | 21 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 182 t€ | 13 t€ | 67 t€ | 49 € | 15 t€ | 39 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 14 t€ | 20 t€ | 26 t€ | 14 t€ | 18 t€ | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 9 139 € | -4 887 € | -4 864 € | -6 096 € | -21 t€ | 0 € |
| Palkat ja palkkiot | 142 t€ | -154 t€ | -156 t€ | -138 t€ | -112 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 148 € | 3 792 € | 5 269 € | 9 183 € | 2 248 € | 0 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 65 t€ | 222 t€ | 53 t€ | 473 € | 473 € | 29 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 278 t€ | 153 t€ | 220 t€ | 258 t€ | 192 t€ | -2 030 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 52 t€ | -10 t€ | -2 809 € | -126 € | -57 € | -1 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kolarikorjaukset T Parviainen Oy kuuluu toimialaluokassa muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus ylimpään 10 %:iin (1946 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€, 13-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.