Kolarikorjaukset T Parviainen Oy är ett aktiebolag med hemort i Vanda, registrerat år 2002. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 678 t€ och rörelseresultatet 142 t€; soliditet 91,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 252 t€ och inkomstskatterna 51 t€. Offentliga köpare köpte för 806 € av företaget åren 2022–2022; den största köparen är Rikosseuraamuslaitos (Oikeusministeriön hallinnonala).
Vanda: 77 nya företag på 30 dagar
- Dunnock Technologies OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kervamo oyRakennuspuusepän asennustyöt
- Avainjohto OyTyönvälitystoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 678 t€ | 958 t€ | 860 t€ | 953 t€ | 600 t€ | 0 € |
| Förändring i omsättning | -29,2 % | 11,4 % | -9,8 % | 58,8 % | – | – |
| Rörelsebidrag | 137 t€ | 254 t€ | 239 t€ | 327 t€ | 191 t€ | -2 069 € |
| Rörelsebidrag % | 20,3 % | 26,5 % | 27,8 % | 34,3 % | 31,9 % | – |
| Rörelseresultat | 142 t€ | 247 t€ | 230 t€ | 322 t€ | 185 t€ | -2 069 € |
| Rörelsemarginal | 20,9 % | 25,8 % | 26,8 % | 33,8 % | 30,9 % | – |
| Räkenskapsperiodens resultat | 278 t€ | 153 t€ | 220 t€ | 258 t€ | 192 t€ | -2 030 € |
| Personalkostnader | -185 t€ | 184 t€ | 181 t€ | 182 t€ | 150 t€ | 0 € |
| Soliditet | 91,5 % | 90,6 % | 87,2 % | 82,3 % | 71,4 % | 34,2 % |
| Kassalikviditet | 10,85 | 7,43 | 6,94 | 5,50 | 3,27 | 0,18 |
| Current ratio | 10,85 | 7,43 | 6,94 | 5,50 | 3,27 | 0,18 |
| Relativ skuldsättning | 13,1 % | 7,9 % | 10,7 % | 10,0 % | 13,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 29,3 % | 20,9 % | 35,0 % | 58,1 % | 95,0 % | -18,4 % |
| Balansomslutning | 1,0 M€ | 806 t€ | 720 t€ | 538 t€ | 283 t€ | 32 t€ |
| Eget kapital | 950 t€ | 730 t€ | 628 t€ | 443 t€ | 202 t€ | 11 t€ |
| Kassa och bank | 911 t€ | 505 t€ | 570 t€ | 402 t€ | 162 t€ | 3 740 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 678 t€ | 958 t€ | 860 t€ | 953 t€ | 600 t€ | 0 € |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 5 916 € | 6 492 € | 0 € |
| Material och tjänster | 252 t€ | -420 t€ | -333 t€ | -352 t€ | -190 t€ | 0 € |
| Personalkostnader | 185 t€ | -184 t€ | -181 t€ | -182 t€ | -150 t€ | 0 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 4 602 € | -6 572 € | -8 763 € | -4 758 € | -5 975 € | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 95 t€ | -101 t€ | -107 t€ | -98 t€ | -75 t€ | -2 069 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 142 t€ | 247 t€ | 230 t€ | 322 t€ | 185 t€ | -2 069 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -191 t€ | -43 t€ | 49 t€ | -64 € | 15 t€ | 39 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 333 t€ | 204 t€ | 279 t€ | 322 t€ | 201 t€ | -2 030 € |
| Inkomstskatt | 55 t€ | -51 t€ | -60 t€ | -65 t€ | -8 792 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 278 t€ | 153 t€ | 220 t€ | 258 t€ | 192 t€ | -2 030 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 79 t€ | 242 t€ | 79 t€ | 15 t€ | 18 t€ | 29 t€ |
| Fordringar | 49 t€ | 59 t€ | 71 t€ | 121 t€ | 102 t€ | 0 € |
| Kassa och bank | 911 t€ | 505 t€ | 570 t€ | 402 t€ | 162 t€ | 3 740 € |
| Rörliga aktiva | 959 t€ | 564 t€ | 641 t€ | 524 t€ | 264 t€ | 3 740 € |
| Aktiva | 1,0 M€ | 806 t€ | 720 t€ | 538 t€ | 283 t€ | 32 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € |
| Eget kapital | 950 t€ | 730 t€ | 628 t€ | 443 t€ | 202 t€ | 11 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 88 t€ | 76 t€ | 92 t€ | 95 t€ | 81 t€ | 21 t€ |
| Främmande kapital | 88 t€ | 76 t€ | 92 t€ | 95 t€ | 81 t€ | 21 t€ |
Alla poster i bokslutet (45)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 678 t€ | 958 t€ | 860 t€ | 953 t€ | 600 t€ | 0 € |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 5 916 € | 6 492 € | 0 € |
| Material och tjänster | 252 t€ | -420 t€ | -333 t€ | -352 t€ | -190 t€ | 0 € |
| Personalkostnader | 185 t€ | -184 t€ | -181 t€ | -182 t€ | -150 t€ | 0 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 4 602 € | -6 572 € | -8 763 € | -4 758 € | -5 975 € | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 95 t€ | -101 t€ | -107 t€ | -98 t€ | -75 t€ | -2 069 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 142 t€ | 247 t€ | 230 t€ | 322 t€ | 185 t€ | -2 069 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -191 t€ | -43 t€ | 49 t€ | -64 € | 15 t€ | 39 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 333 t€ | 204 t€ | 279 t€ | 322 t€ | 201 t€ | -2 030 € |
| Inkomstskatt | 55 t€ | -51 t€ | -60 t€ | -65 t€ | -8 792 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 278 t€ | 153 t€ | 220 t€ | 258 t€ | 192 t€ | -2 030 € |
| Bestående aktiva | 79 t€ | 242 t€ | 79 t€ | 15 t€ | 18 t€ | 29 t€ |
| Fordringar | 49 t€ | 59 t€ | 71 t€ | 121 t€ | 102 t€ | 0 € |
| Kassa och bank | 911 t€ | 505 t€ | 570 t€ | 402 t€ | 162 t€ | 3 740 € |
| Rörliga aktiva | 959 t€ | 564 t€ | 641 t€ | 524 t€ | 264 t€ | 3 740 € |
| Aktiva | 1,0 M€ | 806 t€ | 720 t€ | 538 t€ | 283 t€ | 32 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € |
| Eget kapital | 950 t€ | 730 t€ | 628 t€ | 443 t€ | 202 t€ | 11 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 88 t€ | 76 t€ | 92 t€ | 95 t€ | 81 t€ | 21 t€ |
| Främmande kapital | 88 t€ | 76 t€ | 92 t€ | 95 t€ | 81 t€ | 21 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 18 t€ | 23 t€ | 24 t€ | 22 t€ | 31 t€ | 0 € |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | -61 t€ | 15 t€ | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 944 € | 3 964 € | 1 567 € | 1 434 € | 352 € | 0 € |
| Avskrivningar enligt plan | 4 602 € | -6 572 € | -8 763 € | -4 758 € | -5 975 € | 0 € |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 1 € | -61 t€ | -15 t€ | 0 € | – | – |
| Placeringar | 65 t€ | 222 t€ | 53 t€ | 473 € | 473 € | 29 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 663 t€ | 569 t€ | 399 t€ | 177 t€ | 1 752 € | 4 665 € |
| Passiva | 1,0 M€ | 806 t€ | 720 t€ | 538 t€ | 283 t€ | 32 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 73 € | 37 € | 232 € | 12 € | 28 € | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 49 t€ | 59 t€ | 71 t€ | 121 t€ | 102 t€ | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 41 t€ | 31 t€ | 39 t€ | 51 t€ | 13 t€ | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 203 t€ | -368 t€ | -274 t€ | -328 t€ | -166 t€ | 0 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 47 t€ | 51 t€ | 64 t€ | 111 t€ | 99 t€ | 0 € |
| Pensionskostnader | 34 t€ | -25 t€ | -21 t€ | -37 t€ | -17 t€ | 0 € |
| Köp av tjänster | 49 t€ | -52 t€ | -59 t€ | -24 t€ | -24 t€ | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 14 t€ | 20 t€ | 26 t€ | 14 t€ | 18 t€ | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 29 t€ | 22 t€ | 30 t€ | 23 t€ | 36 t€ | 21 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 182 t€ | 13 t€ | 67 t€ | 49 € | 15 t€ | 39 € |
| Materiella tillgångar | 14 t€ | 20 t€ | 26 t€ | 14 t€ | 18 t€ | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 9 139 € | -4 887 € | -4 864 € | -6 096 € | -21 t€ | 0 € |
| Löner och arvoden | 142 t€ | -154 t€ | -156 t€ | -138 t€ | -112 t€ | 0 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 148 € | 3 792 € | 5 269 € | 9 183 € | 2 248 € | 0 € |
| Övriga aktier och andelar | 65 t€ | 222 t€ | 53 t€ | 473 € | 473 € | 29 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 278 t€ | 153 t€ | 220 t€ | 258 t€ | 192 t€ | -2 030 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 52 t€ | -10 t€ | -2 809 € | -126 € | -57 € | -1 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kolarikorjaukset T Parviainen Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen övrig reparation och övrigt underhåll av motorfordon (1946 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€, 13 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.