Perhekoti Nuorten Mummola Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kuopio, rekisteröity vuonna 2002. Tilikaudella, joka päättyi 30.9.2025, liikevaihto oli 880 t€ ja liikevoitto 208 t€; omavaraisuusaste 28,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 46 € ja tuloverot 9 €.
Kuopio: 21 uutta yritystä 30 päivässä
- Katilia OyVakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
- Luona filter OyMuu muualla luokittelematon uusien tavaroiden vähittäiskauppa
- Universal Export Staff OyTyövoiman vuokraus ja muu henkilöstön hankintapalvelutoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 880 t€ | 873 t€ | 807 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 0,7 % | 8,2 % | – |
| Käyttökate | 193 t€ | 190 t€ | 206 t€ |
| Käyttökate-% | 22,0 % | 21,8 % | 25,5 % |
| Liikevoitto | 208 t€ | 174 t€ | 185 t€ |
| Liikevoitto-% | 23,6 % | 19,9 % | 22,9 % |
| Henkilöstökulut | -231 t€ | 262 t€ | 194 t€ |
| Omavaraisuusaste | 28,9 % | 28,8 % | 27,3 % |
| Quick ratio | 1,46 | 1,50 | 1,46 |
| Current ratio | 1,46 | 1,50 | 1,46 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 30,0 % | 30,3 % | 35,3 % |
| Taseen loppusumma | 371 t€ | 371 t€ | 392 t€ |
| Oma pääoma | 107 t€ | 107 t€ | 107 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 141 t€ | 133 t€ | 211 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 880 t€ | 873 t€ | 807 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 2 514 € |
| Materiaalit ja palvelut | 111 t€ | -101 t€ | -98 t€ |
| Henkilöstökulut | 231 t€ | -262 t€ | -194 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 15 t€ | -17 t€ | -21 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 316 t€ | -320 t€ | -311 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 208 t€ | 174 t€ | 185 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 234 € | -1 405 € | -1 447 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 207 t€ | 172 t€ | 184 t€ |
| Tuloverot | 0 € | -44 € | -184 € |
Tase
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 44 t€ | 51 t€ | 63 t€ |
| Saamiset | 185 t€ | 188 t€ | 118 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 141 t€ | 133 t€ | 211 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 326 t€ | 321 t€ | 329 t€ |
| Vastaavaa | 371 t€ | 371 t€ | 392 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 106 t€ | 106 t€ | 106 t€ |
| Oma pääoma | 107 t€ | 107 t€ | 107 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 40 t€ | 50 t€ | 60 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 223 t€ | 214 t€ | 225 t€ |
| Vieras pääoma | 264 t€ | 264 t€ | 285 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (44)
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 880 t€ | 873 t€ | 807 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 2 514 € |
| Materiaalit ja palvelut | 111 t€ | -101 t€ | -98 t€ |
| Henkilöstökulut | 231 t€ | -262 t€ | -194 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 15 t€ | -17 t€ | -21 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 316 t€ | -320 t€ | -311 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 208 t€ | 174 t€ | 185 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 234 € | -1 405 € | -1 447 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 207 t€ | 172 t€ | 184 t€ |
| Tuloverot | 0 € | -44 € | -184 € |
| Pysyvät vastaavat | 44 t€ | 51 t€ | 63 t€ |
| Saamiset | 185 t€ | 188 t€ | 118 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 141 t€ | 133 t€ | 211 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 326 t€ | 321 t€ | 329 t€ |
| Vastaavaa | 371 t€ | 371 t€ | 392 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 106 t€ | 106 t€ | 106 t€ |
| Oma pääoma | 107 t€ | 107 t€ | 107 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 40 t€ | 50 t€ | 60 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 223 t€ | 214 t€ | 225 t€ |
| Vieras pääoma | 264 t€ | 264 t€ | 285 t€ |
| Lyhytaikaiset velat saman konsernin yrityksille | 181 t€ | 172 t€ | 183 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 400 € | 400 € | 400 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 4 063 € | 3 333 € | 3 657 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1 063 € | 1 063 € | 1 063 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 54 t€ | 48 t€ | 51 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 18 t€ | 17 t€ | 19 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 67 t€ | 73 t€ | 0 € |
| Ostot tilikauden aikana | 105 t€ | -98 t€ | -98 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 62 t€ | 65 t€ | 65 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 185 t€ | 188 t€ | 118 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 234 € | -1 405 € | -1 450 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 44 t€ | 51 t€ | 63 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 178 t€ | -217 t€ | -150 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 20 t€ | 21 t€ | 19 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 1 500 € | 1 500 € | 1 500 € |
| Vastattavaa | 371 t€ | 371 t€ | 392 t€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 40 t€ | 50 t€ | 60 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | – | 0 € | 3 € |
| Muut henkilösivukulut | 21 t€ | -15 t€ | -14 t€ |
| Konserniavustukset | 207 t€ | -172 t€ | -183 t€ |
| Koneet ja kalusto | 44 t€ | 51 t€ | 63 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 15 t€ | -17 t€ | -21 t€ |
| Palvelujen ostot | 5 380 € | -2 637 € | 0 € |
| Eläkekulut | 32 t€ | -30 t€ | -30 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Perhekoti Nuorten Mummola Oy kuuluu toimialaluokassa lasten ja nuorten laitospalvelut ja ammatillinen perhehoito pienempään puoliskoon (214 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 65 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.