Perhekoti Nuorten Mummola Oy är ett aktiebolag med hemort i Kuopio, registrerat år 2002. Under räkenskapsperioden som slutade 30.9.2025 var omsättningen 880 t€ och rörelseresultatet 208 t€; soliditet 28,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 46 € och inkomstskatterna 9 €.
Kuopio: 21 nya företag på 30 dagar
- Katilia OyVakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
- Luona filter OyMuu muualla luokittelematon uusien tavaroiden vähittäiskauppa
- Universal Export Staff OyTyövoiman vuokraus ja muu henkilöstön hankintapalvelutoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 880 t€ | 873 t€ | 807 t€ |
| Förändring i omsättning | 0,7 % | 8,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 193 t€ | 190 t€ | 206 t€ |
| Rörelsebidrag % | 22,0 % | 21,8 % | 25,5 % |
| Rörelseresultat | 208 t€ | 174 t€ | 185 t€ |
| Rörelsemarginal | 23,6 % | 19,9 % | 22,9 % |
| Personalkostnader | -231 t€ | 262 t€ | 194 t€ |
| Soliditet | 28,9 % | 28,8 % | 27,3 % |
| Kassalikviditet | 1,46 | 1,50 | 1,46 |
| Current ratio | 1,46 | 1,50 | 1,46 |
| Relativ skuldsättning | 30,0 % | 30,3 % | 35,3 % |
| Balansomslutning | 371 t€ | 371 t€ | 392 t€ |
| Eget kapital | 107 t€ | 107 t€ | 107 t€ |
| Kassa och bank | 141 t€ | 133 t€ | 211 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 880 t€ | 873 t€ | 807 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 2 514 € |
| Material och tjänster | 111 t€ | -101 t€ | -98 t€ |
| Personalkostnader | 231 t€ | -262 t€ | -194 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 15 t€ | -17 t€ | -21 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 316 t€ | -320 t€ | -311 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 208 t€ | 174 t€ | 185 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 234 € | -1 405 € | -1 447 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 207 t€ | 172 t€ | 184 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -44 € | -184 € |
Balansräkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 44 t€ | 51 t€ | 63 t€ |
| Fordringar | 185 t€ | 188 t€ | 118 t€ |
| Kassa och bank | 141 t€ | 133 t€ | 211 t€ |
| Rörliga aktiva | 326 t€ | 321 t€ | 329 t€ |
| Aktiva | 371 t€ | 371 t€ | 392 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 106 t€ | 106 t€ | 106 t€ |
| Eget kapital | 107 t€ | 107 t€ | 107 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 40 t€ | 50 t€ | 60 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 223 t€ | 214 t€ | 225 t€ |
| Främmande kapital | 264 t€ | 264 t€ | 285 t€ |
Alla poster i bokslutet (44)
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 880 t€ | 873 t€ | 807 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 2 514 € |
| Material och tjänster | 111 t€ | -101 t€ | -98 t€ |
| Personalkostnader | 231 t€ | -262 t€ | -194 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 15 t€ | -17 t€ | -21 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 316 t€ | -320 t€ | -311 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 208 t€ | 174 t€ | 185 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 234 € | -1 405 € | -1 447 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 207 t€ | 172 t€ | 184 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -44 € | -184 € |
| Bestående aktiva | 44 t€ | 51 t€ | 63 t€ |
| Fordringar | 185 t€ | 188 t€ | 118 t€ |
| Kassa och bank | 141 t€ | 133 t€ | 211 t€ |
| Rörliga aktiva | 326 t€ | 321 t€ | 329 t€ |
| Aktiva | 371 t€ | 371 t€ | 392 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 106 t€ | 106 t€ | 106 t€ |
| Eget kapital | 107 t€ | 107 t€ | 107 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 40 t€ | 50 t€ | 60 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 223 t€ | 214 t€ | 225 t€ |
| Främmande kapital | 264 t€ | 264 t€ | 285 t€ |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 181 t€ | 172 t€ | 183 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 400 € | 400 € | 400 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 4 063 € | 3 333 € | 3 657 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1 063 € | 1 063 € | 1 063 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 54 t€ | 48 t€ | 51 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 18 t€ | 17 t€ | 19 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 67 t€ | 73 t€ | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 105 t€ | -98 t€ | -98 t€ |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 62 t€ | 65 t€ | 65 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 185 t€ | 188 t€ | 118 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 234 € | -1 405 € | -1 450 € |
| Materiella tillgångar | 44 t€ | 51 t€ | 63 t€ |
| Löner och arvoden | 178 t€ | -217 t€ | -150 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 20 t€ | 21 t€ | 19 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 1 500 € | 1 500 € | 1 500 € |
| Passiva | 371 t€ | 371 t€ | 392 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 40 t€ | 50 t€ | 60 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | – | 0 € | 3 € |
| Övriga lönebikostnader | 21 t€ | -15 t€ | -14 t€ |
| Koncernbidrag | 207 t€ | -172 t€ | -183 t€ |
| Maskiner och inventarier | 44 t€ | 51 t€ | 63 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 15 t€ | -17 t€ | -21 t€ |
| Köp av tjänster | 5 380 € | -2 637 € | 0 € |
| Pensionskostnader | 32 t€ | -30 t€ | -30 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Perhekoti Nuorten Mummola Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen inrättningar för barn och unga och professionell familjevård (214 företag med beskattningsbar inkomst; median 65 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.