Codeit Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Tampere, rekisteröity vuonna 2002. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 266 t€ ja liikevoitto 104 t€; omavaraisuusaste 97,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 146 t€ ja tuloverot 30 t€.
Tampere: 57 uutta yritystä 30 päivässä
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 266 t€ | 307 t€ | 315 t€ | 292 t€ | 284 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -13,3 % | -2,7 % | 7,9 % | 2,9 % | – |
| Käyttökate | 104 t€ | 122 t€ | 137 t€ | 99 t€ | 77 t€ |
| Käyttökate-% | 39,1 % | 39,8 % | 43,5 % | 33,9 % | 27,1 % |
| Liikevoitto | 104 t€ | 122 t€ | 137 t€ | 99 t€ | 76 t€ |
| Liikevoitto-% | 39,2 % | 39,8 % | 43,4 % | 33,7 % | 26,7 % |
| Tilikauden tulos | 104 t€ | 120 t€ | 115 t€ | 78 t€ | 86 t€ |
| Henkilöstökulut | -155 t€ | 174 t€ | 172 t€ | 186 t€ | 200 t€ |
| Omavaraisuusaste | 97,5 % | 95,9 % | 94,7 % | 94,6 % | 95,0 % |
| Quick ratio | 40,78 | 24,49 | 18,83 | 18,43 | 19,78 |
| Current ratio | 40,78 | 24,49 | 18,83 | 18,43 | 19,78 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 7,9 % | 11,1 % | 13,1 % | 13,3 % | 12,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 12,4 % | 15,0 % | 15,5 % | 11,5 % | 13,1 % |
| Taseen loppusumma | 861 t€ | 834 t€ | 781 t€ | 718 t€ | 687 t€ |
| Oma pääoma | 840 t€ | 800 t€ | 739 t€ | 679 t€ | 652 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 559 t€ | 541 t€ | 477 t€ | 395 t€ | 358 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 266 t€ | 307 t€ | 315 t€ | 292 t€ | 284 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 1 102 € | 0 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | – | – | 0 € | -400 € | 0 € |
| Henkilöstökulut | 155 t€ | -174 t€ | -172 t€ | -186 t€ | -200 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 331 € | -177 € | -303 € | -538 € | -985 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 6 833 € | -11 t€ | -7 438 € | -7 100 € | -7 287 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 104 t€ | 122 t€ | 137 t€ | 99 t€ | 76 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -24 t€ | 27 t€ | 8 852 € | 3 468 € | 28 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 129 t€ | 149 t€ | 146 t€ | 102 t€ | 103 t€ |
| Tuloverot | 24 t€ | -29 t€ | -31 t€ | -24 t€ | -18 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 104 t€ | 120 t€ | 115 t€ | 78 t€ | 86 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 0 € | 331 € | 509 € | 812 € | 1 350 € |
| Saamiset | 57 t€ | 56 t€ | 61 t€ | 72 t€ | 64 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 559 t€ | 541 t€ | 477 t€ | 395 t€ | 358 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 861 t€ | 833 t€ | 780 t€ | 717 t€ | 685 t€ |
| Vastaavaa | 861 t€ | 834 t€ | 781 t€ | 718 t€ | 687 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € |
| Oma pääoma | 840 t€ | 800 t€ | 739 t€ | 679 t€ | 652 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 21 t€ | 34 t€ | 41 t€ | 39 t€ | 35 t€ |
| Vieras pääoma | 21 t€ | 34 t€ | 41 t€ | 39 t€ | 35 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (42)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 266 t€ | 307 t€ | 315 t€ | 292 t€ | 284 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 1 102 € | 0 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | – | – | 0 € | -400 € | 0 € |
| Henkilöstökulut | 155 t€ | -174 t€ | -172 t€ | -186 t€ | -200 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 331 € | -177 € | -303 € | -538 € | -985 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 6 833 € | -11 t€ | -7 438 € | -7 100 € | -7 287 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 104 t€ | 122 t€ | 137 t€ | 99 t€ | 76 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -24 t€ | 27 t€ | 8 852 € | 3 468 € | 28 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 129 t€ | 149 t€ | 146 t€ | 102 t€ | 103 t€ |
| Tuloverot | 24 t€ | -29 t€ | -31 t€ | -24 t€ | -18 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 104 t€ | 120 t€ | 115 t€ | 78 t€ | 86 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 0 € | 331 € | 509 € | 812 € | 1 350 € |
| Saamiset | 57 t€ | 56 t€ | 61 t€ | 72 t€ | 64 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 559 t€ | 541 t€ | 477 t€ | 395 t€ | 358 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 861 t€ | 833 t€ | 780 t€ | 717 t€ | 685 t€ |
| Vastaavaa | 861 t€ | 834 t€ | 781 t€ | 718 t€ | 687 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € |
| Oma pääoma | 840 t€ | 800 t€ | 739 t€ | 679 t€ | 652 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 21 t€ | 34 t€ | 41 t€ | 39 t€ | 35 t€ |
| Vieras pääoma | 21 t€ | 34 t€ | 41 t€ | 39 t€ | 35 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 10 t€ | 2 293 € | 1 € | 7 916 € | 147 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 10 t€ | 13 t€ | 14 t€ | 16 t€ | 16 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 728 t€ | 672 t€ | 616 t€ | 592 t€ | 558 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | -9 090 € | 3 216 € | -8 157 € | -14 t€ | 11 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 7 192 € | 4 € | 445 € | 2 € | 141 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 0 € | 135 € | 144 € | 297 € | 763 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 39 t€ | 54 t€ | 61 t€ | 64 t€ | 63 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 104 t€ | 120 t€ | 115 t€ | 78 t€ | 86 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 57 t€ | 56 t€ | 61 t€ | 72 t€ | 64 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 70 € | -133 € | -137 € | -355 € | -45 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 0 € | 331 € | 509 € | 812 € | 1 350 € |
| Palkat ja palkkiot | 115 t€ | -131 t€ | -129 t€ | -137 t€ | -152 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 11 t€ | 20 t€ | 27 t€ | 23 t€ | 18 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | 245 t€ | 236 t€ | 241 t€ | 250 t€ | 263 t€ |
| Vastattavaa | 861 t€ | 834 t€ | 781 t€ | 718 t€ | 687 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 15 t€ | 23 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 16 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 3 769 € | -3 458 € | -4 104 € | -4 267 € | -4 902 € |
| Koneet ja kalusto | 0 € | 331 € | 509 € | 812 € | 1 350 € |
| Rahoitusarvopaperit | 245 t€ | 236 t€ | 241 t€ | 250 t€ | 263 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 331 € | -177 € | -303 € | -538 € | -985 € |
| Palvelujen ostot | – | – | 0 € | -400 € | 0 € |
| Eläkekulut | 35 t€ | -39 t€ | -38 t€ | -44 t€ | -43 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Codeit Oy kuuluu toimialaluokassa ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus ylimpään neljännekseen (3154 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 27 t€, 5,3-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.