Codeit Oy är ett aktiebolag med hemort i Tammerfors, registrerat år 2002. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 266 t€ och rörelseresultatet 104 t€; soliditet 97,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 146 t€ och inkomstskatterna 30 t€.
Tammerfors: 57 nya företag på 30 dagar
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 266 t€ | 307 t€ | 315 t€ | 292 t€ | 284 t€ |
| Förändring i omsättning | -13,3 % | -2,7 % | 7,9 % | 2,9 % | – |
| Rörelsebidrag | 104 t€ | 122 t€ | 137 t€ | 99 t€ | 77 t€ |
| Rörelsebidrag % | 39,1 % | 39,8 % | 43,5 % | 33,9 % | 27,1 % |
| Rörelseresultat | 104 t€ | 122 t€ | 137 t€ | 99 t€ | 76 t€ |
| Rörelsemarginal | 39,2 % | 39,8 % | 43,4 % | 33,7 % | 26,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 104 t€ | 120 t€ | 115 t€ | 78 t€ | 86 t€ |
| Personalkostnader | -155 t€ | 174 t€ | 172 t€ | 186 t€ | 200 t€ |
| Soliditet | 97,5 % | 95,9 % | 94,7 % | 94,6 % | 95,0 % |
| Kassalikviditet | 40,78 | 24,49 | 18,83 | 18,43 | 19,78 |
| Current ratio | 40,78 | 24,49 | 18,83 | 18,43 | 19,78 |
| Relativ skuldsättning | 7,9 % | 11,1 % | 13,1 % | 13,3 % | 12,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 12,4 % | 15,0 % | 15,5 % | 11,5 % | 13,1 % |
| Balansomslutning | 861 t€ | 834 t€ | 781 t€ | 718 t€ | 687 t€ |
| Eget kapital | 840 t€ | 800 t€ | 739 t€ | 679 t€ | 652 t€ |
| Kassa och bank | 559 t€ | 541 t€ | 477 t€ | 395 t€ | 358 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 266 t€ | 307 t€ | 315 t€ | 292 t€ | 284 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 1 102 € | 0 € | – |
| Material och tjänster | – | – | 0 € | -400 € | 0 € |
| Personalkostnader | 155 t€ | -174 t€ | -172 t€ | -186 t€ | -200 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 331 € | -177 € | -303 € | -538 € | -985 € |
| Övriga rörelsekostnader | 6 833 € | -11 t€ | -7 438 € | -7 100 € | -7 287 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 104 t€ | 122 t€ | 137 t€ | 99 t€ | 76 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -24 t€ | 27 t€ | 8 852 € | 3 468 € | 28 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 129 t€ | 149 t€ | 146 t€ | 102 t€ | 103 t€ |
| Inkomstskatt | 24 t€ | -29 t€ | -31 t€ | -24 t€ | -18 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 104 t€ | 120 t€ | 115 t€ | 78 t€ | 86 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 0 € | 331 € | 509 € | 812 € | 1 350 € |
| Fordringar | 57 t€ | 56 t€ | 61 t€ | 72 t€ | 64 t€ |
| Kassa och bank | 559 t€ | 541 t€ | 477 t€ | 395 t€ | 358 t€ |
| Rörliga aktiva | 861 t€ | 833 t€ | 780 t€ | 717 t€ | 685 t€ |
| Aktiva | 861 t€ | 834 t€ | 781 t€ | 718 t€ | 687 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € |
| Eget kapital | 840 t€ | 800 t€ | 739 t€ | 679 t€ | 652 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 21 t€ | 34 t€ | 41 t€ | 39 t€ | 35 t€ |
| Främmande kapital | 21 t€ | 34 t€ | 41 t€ | 39 t€ | 35 t€ |
Alla poster i bokslutet (42)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 266 t€ | 307 t€ | 315 t€ | 292 t€ | 284 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 1 102 € | 0 € | – |
| Material och tjänster | – | – | 0 € | -400 € | 0 € |
| Personalkostnader | 155 t€ | -174 t€ | -172 t€ | -186 t€ | -200 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 331 € | -177 € | -303 € | -538 € | -985 € |
| Övriga rörelsekostnader | 6 833 € | -11 t€ | -7 438 € | -7 100 € | -7 287 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 104 t€ | 122 t€ | 137 t€ | 99 t€ | 76 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -24 t€ | 27 t€ | 8 852 € | 3 468 € | 28 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 129 t€ | 149 t€ | 146 t€ | 102 t€ | 103 t€ |
| Inkomstskatt | 24 t€ | -29 t€ | -31 t€ | -24 t€ | -18 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 104 t€ | 120 t€ | 115 t€ | 78 t€ | 86 t€ |
| Bestående aktiva | 0 € | 331 € | 509 € | 812 € | 1 350 € |
| Fordringar | 57 t€ | 56 t€ | 61 t€ | 72 t€ | 64 t€ |
| Kassa och bank | 559 t€ | 541 t€ | 477 t€ | 395 t€ | 358 t€ |
| Rörliga aktiva | 861 t€ | 833 t€ | 780 t€ | 717 t€ | 685 t€ |
| Aktiva | 861 t€ | 834 t€ | 781 t€ | 718 t€ | 687 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € |
| Eget kapital | 840 t€ | 800 t€ | 739 t€ | 679 t€ | 652 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 21 t€ | 34 t€ | 41 t€ | 39 t€ | 35 t€ |
| Främmande kapital | 21 t€ | 34 t€ | 41 t€ | 39 t€ | 35 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 10 t€ | 2 293 € | 1 € | 7 916 € | 147 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 10 t€ | 13 t€ | 14 t€ | 16 t€ | 16 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 728 t€ | 672 t€ | 616 t€ | 592 t€ | 558 t€ |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | -9 090 € | 3 216 € | -8 157 € | -14 t€ | 11 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 7 192 € | 4 € | 445 € | 2 € | 141 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 0 € | 135 € | 144 € | 297 € | 763 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 39 t€ | 54 t€ | 61 t€ | 64 t€ | 63 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 104 t€ | 120 t€ | 115 t€ | 78 t€ | 86 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 57 t€ | 56 t€ | 61 t€ | 72 t€ | 64 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 70 € | -133 € | -137 € | -355 € | -45 € |
| Materiella tillgångar | 0 € | 331 € | 509 € | 812 € | 1 350 € |
| Löner och arvoden | 115 t€ | -131 t€ | -129 t€ | -137 t€ | -152 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 11 t€ | 20 t€ | 27 t€ | 23 t€ | 18 t€ |
| Övriga aktier och andelar, finansiella värdepapper | 245 t€ | 236 t€ | 241 t€ | 250 t€ | 263 t€ |
| Passiva | 861 t€ | 834 t€ | 781 t€ | 718 t€ | 687 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 15 t€ | 23 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 16 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 3 769 € | -3 458 € | -4 104 € | -4 267 € | -4 902 € |
| Maskiner och inventarier | 0 € | 331 € | 509 € | 812 € | 1 350 € |
| Finansiella värdepapper | 245 t€ | 236 t€ | 241 t€ | 250 t€ | 263 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 331 € | -177 € | -303 € | -538 € | -985 € |
| Köp av tjänster | – | – | 0 € | -400 € | 0 € |
| Pensionskostnader | 35 t€ | -39 t€ | -38 t€ | -44 t€ | -43 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Codeit Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen dataprogrammering (3154 företag med beskattningsbar inkomst; median 27 t€, 5,3 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.