Tilitoimisto Raahen Tase Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Raahe, rekisteröity vuonna 2002. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2024, liikevoitto 298 t€; omavaraisuusaste 86,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 305 t€ ja tuloverot 62 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | 9,2 % | 8,9 % | – |
| Bruttotulos | 776 t€ | 711 t€ | 652 t€ |
| Käyttökate | 302 t€ | 308 t€ | 314 t€ |
| Liikevoitto | 298 t€ | 282 t€ | 307 t€ |
| Tilikauden tulos | 126 t€ | 226 t€ | 246 t€ |
| Henkilöstökulut | 349 t€ | 309 t€ | 262 t€ |
| Omavaraisuusaste | 86,0 % | 90,8 % | 89,9 % |
| Quick ratio | 5,02 | 6,27 | 5,93 |
| Current ratio | 5,02 | 6,27 | 5,93 |
| Oman pääoman tuotto | 20,2 % | 21,7 % | 25,5 % |
| Taseen loppusumma | 728 t€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Oma pääoma | 626 t€ | 1,0 M€ | 964 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 459 t€ | 602 t€ | 602 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 776 t€ | 711 t€ | 652 t€ |
| Henkilöstökulut | -349 t€ | -309 t€ | -262 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -3 327 € | -26 t€ | -6 585 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -126 t€ | -93 t€ | -77 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 298 t€ | 282 t€ | 307 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -111 t€ | 0 € | 102 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 188 t€ | 282 t€ | 307 t€ |
| Tuloverot | -61 t€ | -57 t€ | -61 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 126 t€ | 226 t€ | 246 t€ |
Tase
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 216 t€ | 482 t€ | 423 t€ |
| Saamiset | 53 t€ | 61 t€ | 48 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 459 t€ | 602 t€ | 602 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 512 t€ | 664 t€ | 650 t€ |
| Vastaavaa | 728 t€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € |
| Oma pääoma | 626 t€ | 1,0 M€ | 964 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 102 t€ | 106 t€ | 110 t€ |
| Vieras pääoma | 102 t€ | 106 t€ | 110 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (43)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 776 t€ | 711 t€ | 652 t€ |
| Henkilöstökulut | -349 t€ | -309 t€ | -262 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -3 327 € | -26 t€ | -6 585 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -126 t€ | -93 t€ | -77 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 298 t€ | 282 t€ | 307 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -111 t€ | 0 € | 102 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 188 t€ | 282 t€ | 307 t€ |
| Tuloverot | -61 t€ | -57 t€ | -61 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 126 t€ | 226 t€ | 246 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 216 t€ | 482 t€ | 423 t€ |
| Saamiset | 53 t€ | 61 t€ | 48 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 459 t€ | 602 t€ | 602 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 512 t€ | 664 t€ | 650 t€ |
| Vastaavaa | 728 t€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € |
| Oma pääoma | 626 t€ | 1,0 M€ | 964 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 102 t€ | 106 t€ | 110 t€ |
| Vieras pääoma | 102 t€ | 106 t€ | 110 t€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | -117 t€ | 0 € | – |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 491 t€ | 805 t€ | 710 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 29 t€ | 37 t€ | 36 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 126 t€ | 226 t€ | 246 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 1 140 € | 1 140 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -3 327 € | -26 t€ | -6 585 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 15 t€ | 18 t€ | 21 t€ |
| Palkat ja palkkiot | -289 t€ | -247 t€ | -209 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 51 t€ | 56 t€ | 46 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 6 837 € | 0 € | 102 € |
| Muut henkilösivukulut | -5 511 € | -7 218 € | -4 342 € |
| Aineettomat hyödykkeet | 5 822 € | 468 € | 468 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 9 982 € | 78 t€ | 20 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 11 € | 1 196 € | 1 203 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 58 t€ | 50 t€ | 51 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 53 t€ | 61 t€ | 48 t€ |
| Eläkekulut | -54 t€ | -55 t€ | -48 t€ |
| Lyhytaikaiset velat saman konsernin yrityksille | 232 € | 0 € | – |
| Koneet ja kalusto | 9 982 € | 78 t€ | 20 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 200 t€ | 403 t€ | 403 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 5 354 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 2 401 € | 3 985 € | 1 398 € |
| Sijoitukset | 200 t€ | 403 t€ | 403 t€ |
| Aineettomat oikeudet | 468 € | 468 € | 468 € |
| Vastattavaa | 728 t€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Tilitoimisto Raahen Tase Oy kuuluu toimialaluokassa laskentatoimi, kirjanpito ja veroneuvonta ylimpään 10 %:iin (2191 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 13 t€, 24-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.