Tilitoimisto Raahen Tase Oy är ett aktiebolag med hemort i Brahestad, registrerat år 2002. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2024 rörelseresultatet 298 t€; soliditet 86,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 305 t€ och inkomstskatterna 62 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | 9,2 % | 8,9 % | – |
| Bruttoresultat | 776 t€ | 711 t€ | 652 t€ |
| Rörelsebidrag | 302 t€ | 308 t€ | 314 t€ |
| Rörelseresultat | 298 t€ | 282 t€ | 307 t€ |
| Räkenskapsperiodens resultat | 126 t€ | 226 t€ | 246 t€ |
| Personalkostnader | 349 t€ | 309 t€ | 262 t€ |
| Soliditet | 86,0 % | 90,8 % | 89,9 % |
| Kassalikviditet | 5,02 | 6,27 | 5,93 |
| Current ratio | 5,02 | 6,27 | 5,93 |
| Avkastning på eget kapital | 20,2 % | 21,7 % | 25,5 % |
| Balansomslutning | 728 t€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Eget kapital | 626 t€ | 1,0 M€ | 964 t€ |
| Kassa och bank | 459 t€ | 602 t€ | 602 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 776 t€ | 711 t€ | 652 t€ |
| Personalkostnader | -349 t€ | -309 t€ | -262 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -3 327 € | -26 t€ | -6 585 € |
| Övriga rörelsekostnader | -126 t€ | -93 t€ | -77 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 298 t€ | 282 t€ | 307 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -111 t€ | 0 € | 102 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 188 t€ | 282 t€ | 307 t€ |
| Inkomstskatt | -61 t€ | -57 t€ | -61 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 126 t€ | 226 t€ | 246 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 216 t€ | 482 t€ | 423 t€ |
| Fordringar | 53 t€ | 61 t€ | 48 t€ |
| Kassa och bank | 459 t€ | 602 t€ | 602 t€ |
| Rörliga aktiva | 512 t€ | 664 t€ | 650 t€ |
| Aktiva | 728 t€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € |
| Eget kapital | 626 t€ | 1,0 M€ | 964 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 102 t€ | 106 t€ | 110 t€ |
| Främmande kapital | 102 t€ | 106 t€ | 110 t€ |
Alla poster i bokslutet (43)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 776 t€ | 711 t€ | 652 t€ |
| Personalkostnader | -349 t€ | -309 t€ | -262 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -3 327 € | -26 t€ | -6 585 € |
| Övriga rörelsekostnader | -126 t€ | -93 t€ | -77 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 298 t€ | 282 t€ | 307 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -111 t€ | 0 € | 102 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 188 t€ | 282 t€ | 307 t€ |
| Inkomstskatt | -61 t€ | -57 t€ | -61 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 126 t€ | 226 t€ | 246 t€ |
| Bestående aktiva | 216 t€ | 482 t€ | 423 t€ |
| Fordringar | 53 t€ | 61 t€ | 48 t€ |
| Kassa och bank | 459 t€ | 602 t€ | 602 t€ |
| Rörliga aktiva | 512 t€ | 664 t€ | 650 t€ |
| Aktiva | 728 t€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € |
| Eget kapital | 626 t€ | 1,0 M€ | 964 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 102 t€ | 106 t€ | 110 t€ |
| Främmande kapital | 102 t€ | 106 t€ | 110 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 15 t€ | 18 t€ | 21 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 2 401 € | 3 985 € | 1 398 € |
| Avskrivningar enligt plan | -3 327 € | -26 t€ | -6 585 € |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | -117 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga erhållna förskott | 11 € | 1 196 € | 1 203 € |
| Placeringar | 200 t€ | 403 t€ | 403 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 491 t€ | 805 t€ | 710 t€ |
| Passiva | 728 t€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Immateriella tillgångar | 5 822 € | 468 € | 468 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 6 837 € | 0 € | 102 € |
| Immateriella rättigheter | 468 € | 468 € | 468 € |
| Kortfristiga fordringar | 53 t€ | 61 t€ | 48 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 58 t€ | 50 t€ | 51 t€ |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 232 € | 0 € | – |
| Kortfristiga kundfordringar | 51 t€ | 56 t€ | 46 t€ |
| Pensionskostnader | -54 t€ | -55 t€ | -48 t€ |
| Maskiner och inventarier | 9 982 € | 78 t€ | 20 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 29 t€ | 37 t€ | 36 t€ |
| Materiella tillgångar | 9 982 € | 78 t€ | 20 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 5 354 € | 0 € | – |
| Övriga lönebikostnader | -5 511 € | -7 218 € | -4 342 € |
| Löner och arvoden | -289 t€ | -247 t€ | -209 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 1 140 € | 1 140 € |
| Övriga aktier och andelar | 200 t€ | 403 t€ | 403 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 126 t€ | 226 t€ | 246 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Tilitoimisto Raahen Tase Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen redovisning och bokföring; skatterådgivning (2191 företag med beskattningsbar inkomst; median 13 t€, 24 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.