Kiinteistö Oy Lentolan Kaarre on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kangasala, rekisteröity vuonna 2001. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 181 t€ ja liikevoitto 26 t€; omavaraisuusaste 72,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 29 t€ ja tuloverot 5 813 €.
Kangasala: 4 uutta yritystä 30 päivässä
- TPI Service OyMaa- ja metsätalouskoneiden korjaus ja huolto
- Nordic Card Store OyMuu käytettyjen tavaroiden vähittäiskauppa
- Grim Group OyMuualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 181 t€ | 209 t€ | 233 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -13,4 % | -10,2 % | – |
| Käyttökate | -1 787 € | 68 t€ | 70 t€ |
| Käyttökate-% | -1,0 % | 32,5 % | 30,2 % |
| Liikevoitto | 26 t€ | 38 t€ | 39 t€ |
| Liikevoitto-% | 14,6 % | 18,0 % | 16,7 % |
| Tilikauden tulos | 17 t€ | 26 t€ | 24 t€ |
| Henkilöstökulut | -53 t€ | 55 t€ | 52 t€ |
| Omavaraisuusaste | 72,5 % | 67,3 % | 63,0 % |
| Quick ratio | 1,04 | 1,05 | 0,57 |
| Current ratio | 1,04 | 1,05 | 0,57 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 148,7 % | 162,2 % | 170,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 2,4 % | 3,8 % | 3,6 % |
| Taseen loppusumma | 979 t€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ |
| Oma pääoma | 710 t€ | 697 t€ | 677 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 52 t€ | 84 t€ | 36 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 181 t€ | 209 t€ | 233 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 339 € | 0 € | – |
| Henkilöstökulut | 53 t€ | -55 t€ | -52 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 28 t€ | -30 t€ | -31 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 74 t€ | -86 t€ | -111 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 26 t€ | 38 t€ | 39 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 5 190 € | -8 620 € | -8 507 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 21 t€ | 29 t€ | 30 t€ |
| Tuloverot | 4 244 € | -2 695 € | -6 082 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 17 t€ | 26 t€ | 24 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 920 t€ | 943 t€ | 1,0 M€ |
| Saamiset | 6 992 € | 9 482 € | 28 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 52 t€ | 84 t€ | 36 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 59 t€ | 93 t€ | 64 t€ |
| Vastaavaa | 979 t€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 710 t€ | 697 t€ | 677 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 212 t€ | 251 t€ | 285 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 57 t€ | 88 t€ | 112 t€ |
| Vieras pääoma | 269 t€ | 339 t€ | 398 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (45)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 181 t€ | 209 t€ | 233 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 339 € | 0 € | – |
| Henkilöstökulut | 53 t€ | -55 t€ | -52 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 28 t€ | -30 t€ | -31 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 74 t€ | -86 t€ | -111 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 26 t€ | 38 t€ | 39 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 5 190 € | -8 620 € | -8 507 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 21 t€ | 29 t€ | 30 t€ |
| Tuloverot | 4 244 € | -2 695 € | -6 082 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 17 t€ | 26 t€ | 24 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 920 t€ | 943 t€ | 1,0 M€ |
| Saamiset | 6 992 € | 9 482 € | 28 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 52 t€ | 84 t€ | 36 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 59 t€ | 93 t€ | 64 t€ |
| Vastaavaa | 979 t€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 710 t€ | 697 t€ | 677 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 212 t€ | 251 t€ | 285 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 57 t€ | 88 t€ | 112 t€ |
| Vieras pääoma | 269 t€ | 339 t€ | 398 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 398 t€ | 422 t€ | 437 t€ |
| Sijoitukset | 98 t€ | 98 t€ | 148 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 3 111 € | 8 497 € | 11 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 19 t€ | 32 t€ | 39 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 685 t€ | 663 t€ | 645 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 5 806 € | 13 t€ | 19 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 3 881 € | 985 € | 18 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 17 t€ | 26 t€ | 24 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 6 992 € | 9 482 € | 28 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 5 210 € | -8 778 € | -8 575 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 822 t€ | 845 t€ | 862 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 37 t€ | -41 t€ | -38 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 4 207 € | 9 080 € | 6 522 € |
| Vastattavaa | 979 t€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 20 € | 157 € | 68 € |
| Muut henkilösivukulut | 8 753 € | -6 694 € | -7 624 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 83 t€ | 111 t€ | 138 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 8 624 € | 10 t€ | 12 t€ |
| Koneet ja kalusto | 7 114 € | 9 486 € | 11 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 28 t€ | -30 t€ | -31 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 408 t€ | 403 t€ | 403 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 28 t€ | 34 t€ | 48 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 98 t€ | 98 t€ | 148 t€ |
| Eläkekulut | 6 742 € | -7 531 € | -6 197 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | 128 t€ | 139 t€ | 147 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kiinteistö Oy Lentolan Kaarre kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta suurempaan puoliskoon (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.