Kiinteistö Oy Lentolan Kaarre är ett aktiebolag med hemort i Kangasala, registrerat år 2001. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 181 t€ och rörelseresultatet 26 t€; soliditet 72,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 29 t€ och inkomstskatterna 5 813 €.
Kangasala: 4 nya företag på 30 dagar
- TPI Service OyMaa- ja metsätalouskoneiden korjaus ja huolto
- Nordic Card Store OyMuu käytettyjen tavaroiden vähittäiskauppa
- Grim Group OyMuualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 181 t€ | 209 t€ | 233 t€ |
| Förändring i omsättning | -13,4 % | -10,2 % | – |
| Rörelsebidrag | -1 787 € | 68 t€ | 70 t€ |
| Rörelsebidrag % | -1,0 % | 32,5 % | 30,2 % |
| Rörelseresultat | 26 t€ | 38 t€ | 39 t€ |
| Rörelsemarginal | 14,6 % | 18,0 % | 16,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 17 t€ | 26 t€ | 24 t€ |
| Personalkostnader | -53 t€ | 55 t€ | 52 t€ |
| Soliditet | 72,5 % | 67,3 % | 63,0 % |
| Kassalikviditet | 1,04 | 1,05 | 0,57 |
| Current ratio | 1,04 | 1,05 | 0,57 |
| Relativ skuldsättning | 148,7 % | 162,2 % | 170,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 2,4 % | 3,8 % | 3,6 % |
| Balansomslutning | 979 t€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ |
| Eget kapital | 710 t€ | 697 t€ | 677 t€ |
| Kassa och bank | 52 t€ | 84 t€ | 36 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 181 t€ | 209 t€ | 233 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 339 € | 0 € | – |
| Personalkostnader | 53 t€ | -55 t€ | -52 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 28 t€ | -30 t€ | -31 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 74 t€ | -86 t€ | -111 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 26 t€ | 38 t€ | 39 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 5 190 € | -8 620 € | -8 507 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 21 t€ | 29 t€ | 30 t€ |
| Inkomstskatt | 4 244 € | -2 695 € | -6 082 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 17 t€ | 26 t€ | 24 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 920 t€ | 943 t€ | 1,0 M€ |
| Fordringar | 6 992 € | 9 482 € | 28 t€ |
| Kassa och bank | 52 t€ | 84 t€ | 36 t€ |
| Rörliga aktiva | 59 t€ | 93 t€ | 64 t€ |
| Aktiva | 979 t€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 710 t€ | 697 t€ | 677 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 212 t€ | 251 t€ | 285 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 57 t€ | 88 t€ | 112 t€ |
| Främmande kapital | 269 t€ | 339 t€ | 398 t€ |
Alla poster i bokslutet (45)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 181 t€ | 209 t€ | 233 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 339 € | 0 € | – |
| Personalkostnader | 53 t€ | -55 t€ | -52 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 28 t€ | -30 t€ | -31 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 74 t€ | -86 t€ | -111 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 26 t€ | 38 t€ | 39 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 5 190 € | -8 620 € | -8 507 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 21 t€ | 29 t€ | 30 t€ |
| Inkomstskatt | 4 244 € | -2 695 € | -6 082 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 17 t€ | 26 t€ | 24 t€ |
| Bestående aktiva | 920 t€ | 943 t€ | 1,0 M€ |
| Fordringar | 6 992 € | 9 482 € | 28 t€ |
| Kassa och bank | 52 t€ | 84 t€ | 36 t€ |
| Rörliga aktiva | 59 t€ | 93 t€ | 64 t€ |
| Aktiva | 979 t€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 710 t€ | 697 t€ | 677 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 212 t€ | 251 t€ | 285 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 57 t€ | 88 t€ | 112 t€ |
| Främmande kapital | 269 t€ | 339 t€ | 398 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 398 t€ | 422 t€ | 437 t€ |
| Placeringar | 98 t€ | 98 t€ | 148 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 3 111 € | 8 497 € | 11 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 19 t€ | 32 t€ | 39 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 685 t€ | 663 t€ | 645 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 5 806 € | 13 t€ | 19 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 3 881 € | 985 € | 18 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 17 t€ | 26 t€ | 24 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 6 992 € | 9 482 € | 28 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 5 210 € | -8 778 € | -8 575 € |
| Materiella tillgångar | 822 t€ | 845 t€ | 862 t€ |
| Löner och arvoden | 37 t€ | -41 t€ | -38 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 4 207 € | 9 080 € | 6 522 € |
| Passiva | 979 t€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 20 € | 157 € | 68 € |
| Övriga lönebikostnader | 8 753 € | -6 694 € | -7 624 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 83 t€ | 111 t€ | 138 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 8 624 € | 10 t€ | 12 t€ |
| Maskiner och inventarier | 7 114 € | 9 486 € | 11 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 28 t€ | -30 t€ | -31 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 408 t€ | 403 t€ | 403 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 28 t€ | 34 t€ | 48 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 98 t€ | 98 t€ | 148 t€ |
| Pensionskostnader | 6 742 € | -7 531 € | -6 197 € |
| Långfristiga övriga skulder | 128 t€ | 139 t€ | 147 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kiinteistö Oy Lentolan Kaarre till den övre halvan inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6954 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.