Norados Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Hamina, rekisteröity vuonna 2001. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2020, liikevoitto 7 068 €; omavaraisuusaste 88,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 2 634 € ja tuloverot 527 €.
Hamina: 4 uutta yritystä 30 päivässä
- Rengashetki OyMoottoriajoneuvojen renkaiden vähittäiskauppa
- Katsastajanne OyAutokatsastus
- Sirio Personnel OyTyövoiman vuokraus ja muu henkilöstön hankintapalvelutoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2020 | 31.12.2019 | 31.12.2018 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | 0 € | 1 295 € |
| Liikevaihdon muutos | – | -100,0 % | – |
| Käyttökate | 7 154 € | -5 518 € | 3 727 € |
| Käyttökate-% | – | – | 287,8 % |
| Liikevoitto | 7 068 € | -5 633 € | 3 573 € |
| Liikevoitto-% | – | – | 275,9 % |
| Tilikauden tulos | -29 t€ | -8 565 € | -293 € |
| Omavaraisuusaste | 88,3 % | 60,3 % | 63,6 % |
| Quick ratio | 0,37 | 0,60 | 0,87 |
| Current ratio | 0,37 | 0,60 | 0,87 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | – | – | 9000,6 % |
| Oman pääoman tuotto | -13,3 % | -4,8 % | -0,1 % |
| Taseen loppusumma | 245 t€ | 296 t€ | 320 t€ |
| Oma pääoma | 217 t€ | 179 t€ | 204 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 927 € | 5 866 € | 27 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | 31.12.2018 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | 0 € | 1 295 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 35 t€ | 32 t€ | 35 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -86 € | -115 € | -153 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -28 t€ | -38 t€ | -32 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 7 068 € | -5 633 € | 3 573 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -33 t€ | -1 346 € | -878 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -26 t€ | -6 979 € | 2 695 € |
| Tuloverot | -3 107 € | -1 586 € | -2 988 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -29 t€ | -8 565 € | -293 € |
Tase
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | 31.12.2018 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 241 t€ | 241 t€ | 240 t€ |
| Saamiset | 142 € | 49 t€ | 52 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 927 € | 5 866 € | 27 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 4 070 € | 55 t€ | 80 t€ |
| Vastaavaa | 245 t€ | 296 t€ | 320 t€ |
| Oma pääoma | 217 t€ | 179 t€ | 204 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 18 t€ | 26 t€ | 25 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 11 t€ | 92 t€ | 92 t€ |
| Vieras pääoma | 29 t€ | 118 t€ | 117 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (39)
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | 31.12.2018 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | 0 € | 1 295 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 35 t€ | 32 t€ | 35 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -86 € | -115 € | -153 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -28 t€ | -38 t€ | -32 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 7 068 € | -5 633 € | 3 573 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -33 t€ | -1 346 € | -878 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -26 t€ | -6 979 € | 2 695 € |
| Tuloverot | -3 107 € | -1 586 € | -2 988 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -29 t€ | -8 565 € | -293 € |
| Pysyvät vastaavat | 241 t€ | 241 t€ | 240 t€ |
| Saamiset | 142 € | 49 t€ | 52 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 927 € | 5 866 € | 27 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 4 070 € | 55 t€ | 80 t€ |
| Vastaavaa | 245 t€ | 296 t€ | 320 t€ |
| Oma pääoma | 217 t€ | 179 t€ | 204 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 18 t€ | 26 t€ | 25 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 11 t€ | 92 t€ | 92 t€ |
| Vieras pääoma | 29 t€ | 118 t€ | 117 t€ |
| Osuudet omistusyhteysyrityksissä | 201 € | 201 € | 201 € |
| Osakkeet ja osuudet tytäryhteisöissä | 1 000 € | 1 000 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -29 t€ | -8 565 € | -293 € |
| Koneet ja kalusto | 258 € | 344 € | 459 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 240 t€ | 240 t€ | 240 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 0 € | 48 t€ | 52 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 188 € | 81 t€ | 81 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 234 € | 49 € |
| Vastattavaa | 245 t€ | 296 t€ | 320 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 151 € | 47 € | 2 554 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -33 t€ | -1 348 € | -885 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 7 857 € | 7 857 € | 6 167 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 2 920 € | 2 920 € | 1 965 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 142 € | 49 t€ | 52 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 237 t€ | 179 t€ | 195 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 142 € | 401 € | 428 € |
| Sijoitukset | 241 t€ | 241 t€ | 240 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -86 € | -115 € | -153 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 258 € | 344 € | 459 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 18 t€ | 26 t€ | 25 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 2 € | 7 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Norados Oy kuuluu toimialaluokassa liikkeenjohdon konsultointi pienempään puoliskoon (7663 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 16 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.