Norados Oy är ett aktiebolag med hemort i Fredrikshamn, registrerat år 2001. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2020 rörelseresultatet 7 068 €; soliditet 88,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 2 634 € och inkomstskatterna 527 €.
Fredrikshamn: 4 nya företag på 30 dagar
- Rengashetki OyMoottoriajoneuvojen renkaiden vähittäiskauppa
- Katsastajanne OyAutokatsastus
- Sirio Personnel OyTyövoiman vuokraus ja muu henkilöstön hankintapalvelutoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2020 | 31.12.2019 | 31.12.2018 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | – | 0 € | 1 295 € |
| Förändring i omsättning | – | -100,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 7 154 € | -5 518 € | 3 727 € |
| Rörelsebidrag % | – | – | 287,8 % |
| Rörelseresultat | 7 068 € | -5 633 € | 3 573 € |
| Rörelsemarginal | – | – | 275,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -29 t€ | -8 565 € | -293 € |
| Soliditet | 88,3 % | 60,3 % | 63,6 % |
| Kassalikviditet | 0,37 | 0,60 | 0,87 |
| Current ratio | 0,37 | 0,60 | 0,87 |
| Relativ skuldsättning | – | – | 9000,6 % |
| Avkastning på eget kapital | -13,3 % | -4,8 % | -0,1 % |
| Balansomslutning | 245 t€ | 296 t€ | 320 t€ |
| Eget kapital | 217 t€ | 179 t€ | 204 t€ |
| Kassa och bank | 3 927 € | 5 866 € | 27 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | 31.12.2018 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | – | 0 € | 1 295 € |
| Övriga rörelseintäkter | 35 t€ | 32 t€ | 35 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -86 € | -115 € | -153 € |
| Övriga rörelsekostnader | -28 t€ | -38 t€ | -32 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 7 068 € | -5 633 € | 3 573 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -33 t€ | -1 346 € | -878 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -26 t€ | -6 979 € | 2 695 € |
| Inkomstskatt | -3 107 € | -1 586 € | -2 988 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -29 t€ | -8 565 € | -293 € |
Balansräkning
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | 31.12.2018 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 241 t€ | 241 t€ | 240 t€ |
| Fordringar | 142 € | 49 t€ | 52 t€ |
| Kassa och bank | 3 927 € | 5 866 € | 27 t€ |
| Rörliga aktiva | 4 070 € | 55 t€ | 80 t€ |
| Aktiva | 245 t€ | 296 t€ | 320 t€ |
| Eget kapital | 217 t€ | 179 t€ | 204 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 18 t€ | 26 t€ | 25 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 11 t€ | 92 t€ | 92 t€ |
| Främmande kapital | 29 t€ | 118 t€ | 117 t€ |
Alla poster i bokslutet (39)
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | 31.12.2018 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | – | 0 € | 1 295 € |
| Övriga rörelseintäkter | 35 t€ | 32 t€ | 35 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -86 € | -115 € | -153 € |
| Övriga rörelsekostnader | -28 t€ | -38 t€ | -32 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 7 068 € | -5 633 € | 3 573 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -33 t€ | -1 346 € | -878 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -26 t€ | -6 979 € | 2 695 € |
| Inkomstskatt | -3 107 € | -1 586 € | -2 988 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -29 t€ | -8 565 € | -293 € |
| Bestående aktiva | 241 t€ | 241 t€ | 240 t€ |
| Fordringar | 142 € | 49 t€ | 52 t€ |
| Kassa och bank | 3 927 € | 5 866 € | 27 t€ |
| Rörliga aktiva | 4 070 € | 55 t€ | 80 t€ |
| Aktiva | 245 t€ | 296 t€ | 320 t€ |
| Eget kapital | 217 t€ | 179 t€ | 204 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 18 t€ | 26 t€ | 25 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 11 t€ | 92 t€ | 92 t€ |
| Främmande kapital | 29 t€ | 118 t€ | 117 t€ |
| Andelar i ägarintresseföretag | 201 € | 201 € | 201 € |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 1 000 € | 1 000 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -29 t€ | -8 565 € | -293 € |
| Maskiner och inventarier | 258 € | 344 € | 459 € |
| Övriga aktier och andelar | 240 t€ | 240 t€ | 240 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 0 € | 48 t€ | 52 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 188 € | 81 t€ | 81 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 234 € | 49 € |
| Passiva | 245 t€ | 296 t€ | 320 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 151 € | 47 € | 2 554 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -33 t€ | -1 348 € | -885 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 7 857 € | 7 857 € | 6 167 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 2 920 € | 2 920 € | 1 965 € |
| Kortfristiga fordringar | 142 € | 49 t€ | 52 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 237 t€ | 179 t€ | 195 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 142 € | 401 € | 428 € |
| Placeringar | 241 t€ | 241 t€ | 240 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -86 € | -115 € | -153 € |
| Materiella tillgångar | 258 € | 344 € | 459 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 18 t€ | 26 t€ | 25 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 2 € | 7 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Norados Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen konsultverksamhet avseende företags organisation (7663 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.