G C West Fastigheter Ab on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Vaasa, rekisteröity vuonna 2000. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 2,1 M€ ja liikevoitto 132 t€; omavaraisuusaste 51,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 141 t€ ja tuloverot 29 t€. Se on voittanut 1 julkista hankintaa EU:n hankintailmoituksissa.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,1 M€ | 2,1 M€ | 2,6 M€ | 2,3 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -1,0 % | -19,5 % | 15,6 % | – |
| Käyttökate | 9 761 € | 309 t€ | 514 t€ | 616 t€ |
| Käyttökate-% | 0,5 % | 14,6 % | 19,5 % | 27,1 % |
| Liikevoitto | 132 t€ | 177 t€ | 373 t€ | 488 t€ |
| Liikevoitto-% | 6,3 % | 8,3 % | 14,2 % | 21,4 % |
| Tilikauden tulos | 81 t€ | 113 t€ | 260 t€ | 356 t€ |
| Henkilöstökulut | -851 t€ | 825 t€ | 820 t€ | 740 t€ |
| Omavaraisuusaste | 51,1 % | 47,9 % | 44,3 % | 42,7 % |
| Quick ratio | 1,26 | 1,21 | 1,01 | 1,25 |
| Current ratio | 1,26 | 1,21 | 1,01 | 1,25 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 38,9 % | 43,3 % | 38,0 % | 42,4 % |
| Oman pääoman tuotto | 9,5 % | 13,4 % | 32,6 % | 49,6 % |
| Taseen loppusumma | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ |
| Oma pääoma | 853 t€ | 843 t€ | 796 t€ | 718 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 86 t€ | 53 t€ | 47 t€ | 116 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,1 M€ | 2,1 M€ | 2,6 M€ | 2,3 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 17 € | 0 € | 8 639 € | 1 253 € |
| Materiaalit ja palvelut | 580 t€ | -661 t€ | -1,1 M€ | -704 t€ |
| Henkilöstökulut | 851 t€ | -825 t€ | -820 t€ | -740 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 123 t€ | -132 t€ | -141 t€ | -128 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 412 t€ | -323 t€ | -245 t€ | -218 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 132 t€ | 177 t€ | 373 t€ | 488 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 32 t€ | -36 t€ | -47 t€ | -43 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 100 t€ | 140 t€ | 326 t€ | 445 t€ |
| Tuloverot | 20 t€ | -28 t€ | -67 t€ | -89 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 81 t€ | 113 t€ | 260 t€ | 356 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Saamiset | 557 t€ | 626 t€ | 609 t€ | 476 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 86 t€ | 53 t€ | 47 t€ | 116 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 643 t€ | 679 t€ | 656 t€ | 593 t€ |
| Vastaavaa | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € |
| Oma pääoma | 853 t€ | 843 t€ | 796 t€ | 718 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 304 t€ | 354 t€ | 349 t€ | 492 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 512 t€ | 562 t€ | 651 t€ | 473 t€ |
| Vieras pääoma | 816 t€ | 916 t€ | 1 000 t€ | 965 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (56)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,1 M€ | 2,1 M€ | 2,6 M€ | 2,3 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 17 € | 0 € | 8 639 € | 1 253 € |
| Materiaalit ja palvelut | 580 t€ | -661 t€ | -1,1 M€ | -704 t€ |
| Henkilöstökulut | 851 t€ | -825 t€ | -820 t€ | -740 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 123 t€ | -132 t€ | -141 t€ | -128 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 412 t€ | -323 t€ | -245 t€ | -218 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 132 t€ | 177 t€ | 373 t€ | 488 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 32 t€ | -36 t€ | -47 t€ | -43 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 100 t€ | 140 t€ | 326 t€ | 445 t€ |
| Tuloverot | 20 t€ | -28 t€ | -67 t€ | -89 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 81 t€ | 113 t€ | 260 t€ | 356 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Saamiset | 557 t€ | 626 t€ | 609 t€ | 476 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 86 t€ | 53 t€ | 47 t€ | 116 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 643 t€ | 679 t€ | 656 t€ | 593 t€ |
| Vastaavaa | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € |
| Oma pääoma | 853 t€ | 843 t€ | 796 t€ | 718 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 304 t€ | 354 t€ | 349 t€ | 492 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 512 t€ | 562 t€ | 651 t€ | 473 t€ |
| Vieras pääoma | 816 t€ | 916 t€ | 1 000 t€ | 965 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 96 t€ | 130 t€ | 154 t€ | 185 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 181 t€ | 228 t€ | 164 t€ | 127 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 674 t€ | -641 t€ | -593 t€ | -571 t€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | – | – | 0 € | 36 t€ |
| Eläkekulut | 151 t€ | -156 t€ | -209 t€ | -124 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 616 t€ | 677 t€ | 736 t€ | 688 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 7 505 € | 1 528 € | 1 918 € | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 123 t€ | -132 t€ | -141 t€ | -128 t€ |
| Vastattavaa | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 13 t€ | 0 € | 268 € | 2 001 € |
| Sijoitukset | 402 t€ | 402 t€ | 402 t€ | 402 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 27 t€ | -28 t€ | -19 t€ | -45 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 171 t€ | 183 t€ | 197 t€ | 205 t€ |
| Ylikurssirahasto | 9 € | 9 € | 9 € | 9 € |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 7 505 € | 1 528 € | 1 918 € | 0 € |
| Pitkäaikaiset siirtovelat | – | – | 0 € | -86 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 16 t€ | 16 t€ | 16 t€ | 16 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 81 t€ | 113 t€ | 260 t€ | 356 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 209 t€ | 224 t€ | 194 t€ | 357 t€ |
| Palvelujen ostot | 157 t€ | -222 t€ | -485 t€ | -271 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset omistusyhteysyrityksiltä | 95 t€ | 112 t€ | 41 t€ | 17 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 764 t€ | 722 t€ | 528 t€ | 353 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 84 t€ | 81 t€ | 66 t€ | 59 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 423 t€ | -439 t€ | -576 t€ | -433 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 7 420 € | 40 t€ | 5 168 € | 4 842 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 95 t€ | 112 t€ | 41 t€ | 17 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 140 € | 338 € | 155 € | 196 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 402 t€ | 402 t€ | 402 t€ | 402 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 167 t€ | 167 t€ | 157 t€ | 198 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 442 t€ | 474 t€ | 562 t€ | 452 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 462 t€ | 514 t€ | 567 t€ | 459 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 2 € | 30 € | 0 € | – |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 33 t€ | -37 t€ | -47 t€ | -43 t€ |
| Koneet ja kalusto | 430 t€ | 477 t€ | 523 t€ | 468 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 80 t€ | 86 t€ | 263 t€ | 90 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna G C West Fastigheter Ab kuuluu toimialaluokassa kiinteistönhoito ylimpään 10 %:iin (1077 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 17 t€, 8,4-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Voitetut julkiset hankinnat
- Påttin jätevedenpuhdistamon lietteen ja jätelavojen kuljettaminenVaasan kaupunki, Vaasan Vesi -liikelaitos600 t€
Ilmainen kuukausilista: Vaasa
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta