G C West Fastigheter Ab är ett aktiebolag med hemort i Vasa, registrerat år 2000. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 2,1 M€ och rörelseresultatet 132 t€; soliditet 51,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 141 t€ och inkomstskatterna 29 t€. Det har vunnit 1 offentliga upphandlingar i EU:s upphandlingsannonser.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,1 M€ | 2,1 M€ | 2,6 M€ | 2,3 M€ |
| Förändring i omsättning | -1,0 % | -19,5 % | 15,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 9 761 € | 309 t€ | 514 t€ | 616 t€ |
| Rörelsebidrag % | 0,5 % | 14,6 % | 19,5 % | 27,1 % |
| Rörelseresultat | 132 t€ | 177 t€ | 373 t€ | 488 t€ |
| Rörelsemarginal | 6,3 % | 8,3 % | 14,2 % | 21,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 81 t€ | 113 t€ | 260 t€ | 356 t€ |
| Personalkostnader | -851 t€ | 825 t€ | 820 t€ | 740 t€ |
| Soliditet | 51,1 % | 47,9 % | 44,3 % | 42,7 % |
| Kassalikviditet | 1,26 | 1,21 | 1,01 | 1,25 |
| Current ratio | 1,26 | 1,21 | 1,01 | 1,25 |
| Relativ skuldsättning | 38,9 % | 43,3 % | 38,0 % | 42,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,5 % | 13,4 % | 32,6 % | 49,6 % |
| Balansomslutning | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ |
| Eget kapital | 853 t€ | 843 t€ | 796 t€ | 718 t€ |
| Kassa och bank | 86 t€ | 53 t€ | 47 t€ | 116 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,1 M€ | 2,1 M€ | 2,6 M€ | 2,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 17 € | 0 € | 8 639 € | 1 253 € |
| Material och tjänster | 580 t€ | -661 t€ | -1,1 M€ | -704 t€ |
| Personalkostnader | 851 t€ | -825 t€ | -820 t€ | -740 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 123 t€ | -132 t€ | -141 t€ | -128 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 412 t€ | -323 t€ | -245 t€ | -218 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 132 t€ | 177 t€ | 373 t€ | 488 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 32 t€ | -36 t€ | -47 t€ | -43 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 100 t€ | 140 t€ | 326 t€ | 445 t€ |
| Inkomstskatt | 20 t€ | -28 t€ | -67 t€ | -89 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 81 t€ | 113 t€ | 260 t€ | 356 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Fordringar | 557 t€ | 626 t€ | 609 t€ | 476 t€ |
| Kassa och bank | 86 t€ | 53 t€ | 47 t€ | 116 t€ |
| Rörliga aktiva | 643 t€ | 679 t€ | 656 t€ | 593 t€ |
| Aktiva | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € |
| Eget kapital | 853 t€ | 843 t€ | 796 t€ | 718 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 304 t€ | 354 t€ | 349 t€ | 492 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 512 t€ | 562 t€ | 651 t€ | 473 t€ |
| Främmande kapital | 816 t€ | 916 t€ | 1 000 t€ | 965 t€ |
Alla poster i bokslutet (56)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,1 M€ | 2,1 M€ | 2,6 M€ | 2,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 17 € | 0 € | 8 639 € | 1 253 € |
| Material och tjänster | 580 t€ | -661 t€ | -1,1 M€ | -704 t€ |
| Personalkostnader | 851 t€ | -825 t€ | -820 t€ | -740 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 123 t€ | -132 t€ | -141 t€ | -128 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 412 t€ | -323 t€ | -245 t€ | -218 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 132 t€ | 177 t€ | 373 t€ | 488 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 32 t€ | -36 t€ | -47 t€ | -43 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 100 t€ | 140 t€ | 326 t€ | 445 t€ |
| Inkomstskatt | 20 t€ | -28 t€ | -67 t€ | -89 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 81 t€ | 113 t€ | 260 t€ | 356 t€ |
| Bestående aktiva | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Fordringar | 557 t€ | 626 t€ | 609 t€ | 476 t€ |
| Kassa och bank | 86 t€ | 53 t€ | 47 t€ | 116 t€ |
| Rörliga aktiva | 643 t€ | 679 t€ | 656 t€ | 593 t€ |
| Aktiva | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € |
| Eget kapital | 853 t€ | 843 t€ | 796 t€ | 718 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 304 t€ | 354 t€ | 349 t€ | 492 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 512 t€ | 562 t€ | 651 t€ | 473 t€ |
| Främmande kapital | 816 t€ | 916 t€ | 1 000 t€ | 965 t€ |
| Pensionskostnader | 151 t€ | -156 t€ | -209 t€ | -124 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 123 t€ | -132 t€ | -141 t€ | -128 t€ |
| Långfristiga passiva resultatregleringar | – | – | 0 € | -86 t€ |
| Materiella tillgångar | 616 t€ | 677 t€ | 736 t€ | 688 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 764 t€ | 722 t€ | 528 t€ | 353 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 462 t€ | 514 t€ | 567 t€ | 459 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | – | – | 0 € | 36 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 181 t€ | 228 t€ | 164 t€ | 127 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 442 t€ | 474 t€ | 562 t€ | 452 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 7 420 € | 40 t€ | 5 168 € | 4 842 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 1 140 € | 338 € | 155 € | 196 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 33 t€ | -37 t€ | -47 t€ | -43 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 80 t€ | 86 t€ | 263 t€ | 90 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 16 t€ | 16 t€ | 16 t€ | 16 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 209 t€ | 224 t€ | 194 t€ | 357 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 7 505 € | 1 528 € | 1 918 € | 0 € |
| Långfristiga fordringar | 95 t€ | 112 t€ | 41 t€ | 17 t€ |
| Långfristiga fordringar hos ägarintresseföretag | 95 t€ | 112 t€ | 41 t€ | 17 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 167 t€ | 167 t€ | 157 t€ | 198 t€ |
| Immateriella tillgångar | 7 505 € | 1 528 € | 1 918 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 81 t€ | 113 t€ | 260 t€ | 356 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 2 € | 30 € | 0 € | – |
| Placeringar | 402 t€ | 402 t€ | 402 t€ | 402 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 27 t€ | -28 t€ | -19 t€ | -45 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 423 t€ | -439 t€ | -576 t€ | -433 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 13 t€ | 0 € | 268 € | 2 001 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 96 t€ | 130 t€ | 154 t€ | 185 t€ |
| Köp av tjänster | 157 t€ | -222 t€ | -485 t€ | -271 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 171 t€ | 183 t€ | 197 t€ | 205 t€ |
| Löner och arvoden | 674 t€ | -641 t€ | -593 t€ | -571 t€ |
| Passiva | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ |
| Övriga aktier och andelar | 402 t€ | 402 t€ | 402 t€ | 402 t€ |
| Maskiner och inventarier | 430 t€ | 477 t€ | 523 t€ | 468 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 84 t€ | 81 t€ | 66 t€ | 59 t€ |
| Överkursfond | 9 € | 9 € | 9 € | 9 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör G C West Fastigheter Ab till de översta 10 % inom näringsgrenen fastighetsrelaterad stödverksamhet (1077 företag med beskattningsbar inkomst; median 17 t€, 8,4 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Vunna offentliga upphandlingar
- Påttin jätevedenpuhdistamon lietteen ja jätelavojen kuljettaminenVaasan kaupunki, Vaasan Vesi -liikelaitos600 t€
Gratis månadslista: Vasa
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis