Team Penttilä Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Lapua, rekisteröity vuonna 2000. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 568 t€ ja liikevoitto 12 t€; omavaraisuusaste 66,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 12 t€ ja tuloverot 2 462 €.
Lapua: 3 uutta yritystä 30 päivässä
- SamSer OyMetallituotteiden korjaus ja huolto
- Datalate OyMuu laitteisto- ja tietotekninen palvelutoiminta
- Teräskehä OyMetallirakenteiden ja niiden osien valmistus
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 568 t€ | 505 t€ | 483 t€ | 502 t€ | 1,2 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 12,5 % | 4,5 % | -3,8 % | -59,5 % | – |
| Käyttökate | -1 506 € | 28 t€ | 85 t€ | 34 t€ | 37 t€ |
| Käyttökate-% | -0,3 % | 5,5 % | 17,5 % | 6,7 % | 3,0 % |
| Liikevoitto | 12 t€ | 12 t€ | 82 t€ | 33 t€ | 21 t€ |
| Liikevoitto-% | 2,1 % | 2,4 % | 16,9 % | 6,5 % | 1,7 % |
| Tilikauden tulos | 9 430 € | 9 799 € | 75 t€ | 32 t€ | 21 t€ |
| Henkilöstökulut | -119 t€ | 111 t€ | 142 t€ | 137 t€ | 209 t€ |
| Omavaraisuusaste | 66,6 % | 64,6 % | 93,2 % | 81,9 % | 67,1 % |
| Quick ratio | 2,51 | 1,56 | 14,00 | 5,41 | 2,16 |
| Current ratio | 2,51 | 2,40 | 14,00 | 5,41 | 2,16 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 17,1 % | 21,8 % | 3,0 % | 5,9 % | 4,4 % |
| Oman pääoman tuotto | 4,9 % | 4,9 % | 37,4 % | 23,9 % | 18,8 % |
| Taseen loppusumma | 291 t€ | 311 t€ | 216 t€ | 165 t€ | 165 t€ |
| Oma pääoma | 194 t€ | 201 t€ | 201 t€ | 135 t€ | 111 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 227 t€ | 143 t€ | 187 t€ | 128 t€ | 67 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 568 t€ | 505 t€ | 483 t€ | 502 t€ | 1,2 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | – | 0 € | 84 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 394 t€ | -293 t€ | -177 t€ | -244 t€ | -999 t€ |
| Henkilöstökulut | 119 t€ | -111 t€ | -142 t€ | -137 t€ | -209 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 13 t€ | -15 t€ | -2 979 € | -1 070 € | -16 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 30 t€ | -73 t€ | -79 t€ | -88 t€ | -80 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 12 t€ | 12 t€ | 82 t€ | 33 t€ | 21 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 160 € | -49 € | -13 € | -266 € | 8 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 12 t€ | 12 t€ | 82 t€ | 32 t€ | 21 t€ |
| Tuloverot | 2 383 € | -2 462 € | -6 211 € | 0 € | 58 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 9 430 € | 9 799 € | 75 t€ | 32 t€ | 21 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 47 t€ | 46 t€ | 11 t€ | 3 211 € | 48 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 363 € | 93 t€ | 0 € | – | – |
| Saamiset | 17 t€ | 29 t€ | 18 t€ | 34 t€ | 50 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 227 t€ | 143 t€ | 187 t€ | 128 t€ | 67 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 244 t€ | 265 t€ | 205 t€ | 162 t€ | 117 t€ |
| Vastaavaa | 291 t€ | 311 t€ | 216 t€ | 165 t€ | 165 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € |
| Oma pääoma | 194 t€ | 201 t€ | 201 t€ | 135 t€ | 111 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 97 t€ | 110 t€ | 15 t€ | 30 t€ | 54 t€ |
| Vieras pääoma | 97 t€ | 110 t€ | 15 t€ | 30 t€ | 54 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (46)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 568 t€ | 505 t€ | 483 t€ | 502 t€ | 1,2 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | – | 0 € | 84 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 394 t€ | -293 t€ | -177 t€ | -244 t€ | -999 t€ |
| Henkilöstökulut | 119 t€ | -111 t€ | -142 t€ | -137 t€ | -209 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 13 t€ | -15 t€ | -2 979 € | -1 070 € | -16 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 30 t€ | -73 t€ | -79 t€ | -88 t€ | -80 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 12 t€ | 12 t€ | 82 t€ | 33 t€ | 21 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 160 € | -49 € | -13 € | -266 € | 8 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 12 t€ | 12 t€ | 82 t€ | 32 t€ | 21 t€ |
| Tuloverot | 2 383 € | -2 462 € | -6 211 € | 0 € | 58 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 9 430 € | 9 799 € | 75 t€ | 32 t€ | 21 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 47 t€ | 46 t€ | 11 t€ | 3 211 € | 48 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 363 € | 93 t€ | 0 € | – | – |
| Saamiset | 17 t€ | 29 t€ | 18 t€ | 34 t€ | 50 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 227 t€ | 143 t€ | 187 t€ | 128 t€ | 67 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 244 t€ | 265 t€ | 205 t€ | 162 t€ | 117 t€ |
| Vastaavaa | 291 t€ | 311 t€ | 216 t€ | 165 t€ | 165 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € |
| Oma pääoma | 194 t€ | 201 t€ | 201 t€ | 135 t€ | 111 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 97 t€ | 110 t€ | 15 t€ | 30 t€ | 54 t€ |
| Vieras pääoma | 97 t€ | 110 t€ | 15 t€ | 30 t€ | 54 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 0 € | 519 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 16 t€ | 8 784 € | 13 t€ | 7 560 € | 45 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 13 t€ | -15 t€ | -2 979 € | -1 070 € | -16 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 176 t€ | 182 t€ | 118 t€ | 94 t€ | 81 t€ |
| Vastattavaa | 291 t€ | 311 t€ | 216 t€ | 165 t€ | 165 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 17 t€ | 6 528 € | 8 704 € | 0 € | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 32 € | 56 € | 4 € | 8 € | 19 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 17 t€ | 29 t€ | 18 t€ | 34 t€ | 50 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 37 t€ | 39 t€ | 14 t€ | 17 t€ | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 183 € | 0 € | 717 € | 0 € | – |
| Ostot tilikauden aikana | 128 t€ | -122 t€ | -170 t€ | -68 t€ | -389 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 0 € | 19 t€ | 4 528 € | 26 t€ | 2 945 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 243 t€ | -72 t€ | 0 € | – | – |
| Eläkekulut | 27 t€ | -25 t€ | -25 t€ | -28 t€ | -56 t€ |
| Palvelujen ostot | 23 t€ | -98 t€ | -7 341 € | -176 t€ | -610 t€ |
| Koneet ja kalusto | 30 t€ | 39 t€ | 2 408 € | 3 211 € | 48 t€ |
| Muu vaihto-omaisuus | 363 € | 93 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 60 t€ | 71 t€ | 775 € | 13 t€ | 41 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 30 t€ | 39 t€ | 2 408 € | 3 211 € | 48 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 17 t€ | 6 528 € | 8 704 € | 0 € | – |
| Muut henkilösivukulut | 12 t€ | -11 t€ | -11 t€ | -11 t€ | -13 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 79 t€ | -75 t€ | -105 t€ | -98 t€ | -140 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 601 € | 0 € | 0 € | 2 300 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 9 430 € | 9 799 € | 75 t€ | 32 t€ | 21 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 192 € | -105 € | -17 € | -274 € | -11 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Team Penttilä Oy kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon rakennuspuusepäntuotteiden valmistus pienempään puoliskoon (137 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 30 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.