Team Penttilä Oy är ett aktiebolag med hemort i Lappo, registrerat år 2000. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 568 t€ och rörelseresultatet 12 t€; soliditet 66,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 12 t€ och inkomstskatterna 2 462 €.
Lappo: 3 nya företag på 30 dagar
- SamSer OyMetallituotteiden korjaus ja huolto
- Datalate OyMuu laitteisto- ja tietotekninen palvelutoiminta
- Teräskehä OyMetallirakenteiden ja niiden osien valmistus
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 568 t€ | 505 t€ | 483 t€ | 502 t€ | 1,2 M€ |
| Förändring i omsättning | 12,5 % | 4,5 % | -3,8 % | -59,5 % | – |
| Rörelsebidrag | -1 506 € | 28 t€ | 85 t€ | 34 t€ | 37 t€ |
| Rörelsebidrag % | -0,3 % | 5,5 % | 17,5 % | 6,7 % | 3,0 % |
| Rörelseresultat | 12 t€ | 12 t€ | 82 t€ | 33 t€ | 21 t€ |
| Rörelsemarginal | 2,1 % | 2,4 % | 16,9 % | 6,5 % | 1,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 9 430 € | 9 799 € | 75 t€ | 32 t€ | 21 t€ |
| Personalkostnader | -119 t€ | 111 t€ | 142 t€ | 137 t€ | 209 t€ |
| Soliditet | 66,6 % | 64,6 % | 93,2 % | 81,9 % | 67,1 % |
| Kassalikviditet | 2,51 | 1,56 | 14,00 | 5,41 | 2,16 |
| Current ratio | 2,51 | 2,40 | 14,00 | 5,41 | 2,16 |
| Relativ skuldsättning | 17,1 % | 21,8 % | 3,0 % | 5,9 % | 4,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 4,9 % | 4,9 % | 37,4 % | 23,9 % | 18,8 % |
| Balansomslutning | 291 t€ | 311 t€ | 216 t€ | 165 t€ | 165 t€ |
| Eget kapital | 194 t€ | 201 t€ | 201 t€ | 135 t€ | 111 t€ |
| Kassa och bank | 227 t€ | 143 t€ | 187 t€ | 128 t€ | 67 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 568 t€ | 505 t€ | 483 t€ | 502 t€ | 1,2 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 € | 84 t€ |
| Material och tjänster | 394 t€ | -293 t€ | -177 t€ | -244 t€ | -999 t€ |
| Personalkostnader | 119 t€ | -111 t€ | -142 t€ | -137 t€ | -209 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 13 t€ | -15 t€ | -2 979 € | -1 070 € | -16 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 30 t€ | -73 t€ | -79 t€ | -88 t€ | -80 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 12 t€ | 12 t€ | 82 t€ | 33 t€ | 21 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 160 € | -49 € | -13 € | -266 € | 8 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 12 t€ | 12 t€ | 82 t€ | 32 t€ | 21 t€ |
| Inkomstskatt | 2 383 € | -2 462 € | -6 211 € | 0 € | 58 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 9 430 € | 9 799 € | 75 t€ | 32 t€ | 21 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 47 t€ | 46 t€ | 11 t€ | 3 211 € | 48 t€ |
| Omsättningstillgångar | 363 € | 93 t€ | 0 € | – | – |
| Fordringar | 17 t€ | 29 t€ | 18 t€ | 34 t€ | 50 t€ |
| Kassa och bank | 227 t€ | 143 t€ | 187 t€ | 128 t€ | 67 t€ |
| Rörliga aktiva | 244 t€ | 265 t€ | 205 t€ | 162 t€ | 117 t€ |
| Aktiva | 291 t€ | 311 t€ | 216 t€ | 165 t€ | 165 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € |
| Eget kapital | 194 t€ | 201 t€ | 201 t€ | 135 t€ | 111 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 97 t€ | 110 t€ | 15 t€ | 30 t€ | 54 t€ |
| Främmande kapital | 97 t€ | 110 t€ | 15 t€ | 30 t€ | 54 t€ |
Alla poster i bokslutet (46)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 568 t€ | 505 t€ | 483 t€ | 502 t€ | 1,2 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 € | 84 t€ |
| Material och tjänster | 394 t€ | -293 t€ | -177 t€ | -244 t€ | -999 t€ |
| Personalkostnader | 119 t€ | -111 t€ | -142 t€ | -137 t€ | -209 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 13 t€ | -15 t€ | -2 979 € | -1 070 € | -16 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 30 t€ | -73 t€ | -79 t€ | -88 t€ | -80 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 12 t€ | 12 t€ | 82 t€ | 33 t€ | 21 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 160 € | -49 € | -13 € | -266 € | 8 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 12 t€ | 12 t€ | 82 t€ | 32 t€ | 21 t€ |
| Inkomstskatt | 2 383 € | -2 462 € | -6 211 € | 0 € | 58 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 9 430 € | 9 799 € | 75 t€ | 32 t€ | 21 t€ |
| Bestående aktiva | 47 t€ | 46 t€ | 11 t€ | 3 211 € | 48 t€ |
| Omsättningstillgångar | 363 € | 93 t€ | 0 € | – | – |
| Fordringar | 17 t€ | 29 t€ | 18 t€ | 34 t€ | 50 t€ |
| Kassa och bank | 227 t€ | 143 t€ | 187 t€ | 128 t€ | 67 t€ |
| Rörliga aktiva | 244 t€ | 265 t€ | 205 t€ | 162 t€ | 117 t€ |
| Aktiva | 291 t€ | 311 t€ | 216 t€ | 165 t€ | 165 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € |
| Eget kapital | 194 t€ | 201 t€ | 201 t€ | 135 t€ | 111 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 97 t€ | 110 t€ | 15 t€ | 30 t€ | 54 t€ |
| Främmande kapital | 97 t€ | 110 t€ | 15 t€ | 30 t€ | 54 t€ |
| Köp av tjänster | 23 t€ | -98 t€ | -7 341 € | -176 t€ | -610 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 176 t€ | 182 t€ | 118 t€ | 94 t€ | 81 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 60 t€ | 71 t€ | 775 € | 13 t€ | 41 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 9 430 € | 9 799 € | 75 t€ | 32 t€ | 21 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 601 € | 0 € | 0 € | 2 300 € |
| Avskrivningar enligt plan | 13 t€ | -15 t€ | -2 979 € | -1 070 € | -16 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 0 € | 519 € | 0 € | – | – |
| Inköp under räkenskapsperioden | 128 t€ | -122 t€ | -170 t€ | -68 t€ | -389 t€ |
| Löner och arvoden | 79 t€ | -75 t€ | -105 t€ | -98 t€ | -140 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 0 € | 19 t€ | 4 528 € | 26 t€ | 2 945 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 243 t€ | -72 t€ | 0 € | – | – |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 192 € | -105 € | -17 € | -274 € | -11 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 32 € | 56 € | 4 € | 8 € | 19 € |
| Övriga lönebikostnader | 12 t€ | -11 t€ | -11 t€ | -11 t€ | -13 t€ |
| Materiella tillgångar | 30 t€ | 39 t€ | 2 408 € | 3 211 € | 48 t€ |
| Immateriella tillgångar | 17 t€ | 6 528 € | 8 704 € | 0 € | – |
| Övriga omsättningstillgångar | 363 € | 93 t€ | 0 € | – | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 37 t€ | 39 t€ | 14 t€ | 17 t€ | 13 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 17 t€ | 29 t€ | 18 t€ | 34 t€ | 50 t€ |
| Pensionskostnader | 27 t€ | -25 t€ | -25 t€ | -28 t€ | -56 t€ |
| Maskiner och inventarier | 30 t€ | 39 t€ | 2 408 € | 3 211 € | 48 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 183 € | 0 € | 717 € | 0 € | – |
| Övriga immateriella tillgångar | 17 t€ | 6 528 € | 8 704 € | 0 € | – |
| Kortfristiga resultatregleringar | 16 t€ | 8 784 € | 13 t€ | 7 560 € | 45 t€ |
| Passiva | 291 t€ | 311 t€ | 216 t€ | 165 t€ | 165 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Team Penttilä Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig tillverkning av byggnads- och inredningssnickerier som inte klassificerats på annat håll (137 företag med beskattningsbar inkomst; median 30 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.