Laikkari Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Lahti, rekisteröity vuonna 2000. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 86 t€ ja liikevoitto 56 t€; omavaraisuusaste 97,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 69 t€ ja tuloverot 14 t€.
Lahti: 15 uutta yritystä 30 päivässä
- Studio Syzana OyKampaamo- ja parturipalvelut
- JMMLab OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Fountain Audio OyMuu ohjelmistojen kustantaminen
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 86 t€ | 94 t€ | 96 t€ | 95 t€ | 69 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -8,5 % | -2,3 % | 0,4 % | 37,3 % | – |
| Käyttökate | 51 t€ | 71 t€ | 77 t€ | 73 t€ | 28 t€ |
| Käyttökate-% | 59,7 % | 75,9 % | 80,8 % | 76,7 % | 40,8 % |
| Liikevoitto | 56 t€ | 67 t€ | 73 t€ | 68 t€ | 25 t€ |
| Liikevoitto-% | 65,2 % | 71,6 % | 76,2 % | 71,5 % | 35,5 % |
| Tilikauden tulos | 45 t€ | 54 t€ | 58 t€ | 54 t€ | 20 t€ |
| Omavaraisuusaste | 97,3 % | 98,9 % | 95,4 % | 97,8 % | 97,2 % |
| Quick ratio | 23,17 | 55,07 | 12,21 | 23,25 | 16,87 |
| Current ratio | 23,17 | 55,07 | 12,21 | 23,25 | 16,87 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 14,6 % | 4,8 % | 18,4 % | 8,0 % | 13,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 10,1 % | 13,3 % | 15,8 % | 15,6 % | 6,0 % |
| Taseen loppusumma | 456 t€ | 413 t€ | 387 t€ | 353 t€ | 336 t€ |
| Oma pääoma | 443 t€ | 408 t€ | 369 t€ | 346 t€ | 327 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 206 t€ | 165 t€ | 135 t€ | 178 t€ | 158 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 86 t€ | 94 t€ | 96 t€ | 95 t€ | 69 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 104 € | 0 € | – | – |
| Poistot ja arvonalentumiset | 4 657 € | -4 028 € | -4 432 € | -4 932 € | -3 637 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 25 t€ | -23 t€ | -18 t€ | -22 t€ | -41 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 56 t€ | 67 t€ | 73 t€ | 68 t€ | 25 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 186 € | 1 160 € | -12 € | -41 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 56 t€ | 68 t€ | 73 t€ | 68 t€ | 25 t€ |
| Tuloverot | 11 t€ | -14 t€ | -15 t€ | -14 t€ | -5 093 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 45 t€ | 54 t€ | 58 t€ | 54 t€ | 20 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 166 t€ | 167 t€ | 171 t€ | 175 t€ | 178 t€ |
| Saamiset | 3 821 € | 1 058 € | 321 € | 317 € | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 206 t€ | 165 t€ | 135 t€ | 178 t€ | 158 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 289 t€ | 246 t€ | 216 t€ | 178 t€ | 158 t€ |
| Vastaavaa | 456 t€ | 413 t€ | 387 t€ | 353 t€ | 336 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 443 t€ | 408 t€ | 369 t€ | 346 t€ | 327 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 12 t€ | 4 466 € | 18 t€ | 7 650 € | 9 355 € |
| Vieras pääoma | 12 t€ | 4 466 € | 18 t€ | 7 650 € | 9 355 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (38)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 86 t€ | 94 t€ | 96 t€ | 95 t€ | 69 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 104 € | 0 € | – | – |
| Poistot ja arvonalentumiset | 4 657 € | -4 028 € | -4 432 € | -4 932 € | -3 637 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 25 t€ | -23 t€ | -18 t€ | -22 t€ | -41 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 56 t€ | 67 t€ | 73 t€ | 68 t€ | 25 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 186 € | 1 160 € | -12 € | -41 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 56 t€ | 68 t€ | 73 t€ | 68 t€ | 25 t€ |
| Tuloverot | 11 t€ | -14 t€ | -15 t€ | -14 t€ | -5 093 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 45 t€ | 54 t€ | 58 t€ | 54 t€ | 20 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 166 t€ | 167 t€ | 171 t€ | 175 t€ | 178 t€ |
| Saamiset | 3 821 € | 1 058 € | 321 € | 317 € | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 206 t€ | 165 t€ | 135 t€ | 178 t€ | 158 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 289 t€ | 246 t€ | 216 t€ | 178 t€ | 158 t€ |
| Vastaavaa | 456 t€ | 413 t€ | 387 t€ | 353 t€ | 336 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 443 t€ | 408 t€ | 369 t€ | 346 t€ | 327 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 12 t€ | 4 466 € | 18 t€ | 7 650 € | 9 355 € |
| Vieras pääoma | 12 t€ | 4 466 € | 18 t€ | 7 650 € | 9 355 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 74 t€ | 77 t€ | 80 t€ | 84 t€ | 87 t€ |
| Sijoitukset | – | – | – | 0 € | 3 800 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 10 t€ | 1 941 € | 4 512 € | 4 396 € | 3 876 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 390 t€ | 346 t€ | 302 t€ | 283 t€ | 299 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 3 821 € | 1 058 € | 221 € | 217 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 2 281 € | 2 320 € | 2 293 € | 2 459 € | 132 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 45 t€ | 54 t€ | 58 t€ | 54 t€ | 20 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 3 821 € | 1 058 € | 321 € | 317 € | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 186 € | -531 € | -12 € | -42 € | 0 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 166 t€ | 167 t€ | 171 t€ | 175 t€ | 175 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 206 € | 11 t€ | 795 € | 5 347 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | – | 0 € | 100 € | 100 € | 0 € |
| Vastattavaa | 456 t€ | 413 t€ | 387 t€ | 353 t€ | 336 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 1 691 € | 0 € | 1 € | 0 € |
| Koneet ja kalusto | 4 705 € | 2 431 € | 3 241 € | 4 322 € | 0 € |
| Muut arvopaperit | 80 t€ | 80 t€ | 80 t€ | 0 € | – |
| Rahoitusarvopaperit | 80 t€ | 80 t€ | 80 t€ | 0 € | – |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 4 657 € | -4 028 € | -4 432 € | -4 932 € | -3 637 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 87 t€ | 87 t€ | 87 t€ | 87 t€ | 87 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | – | – | – | 0 € | 3 800 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Laikkari Oy kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta ylimpään neljännekseen (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€, 3,2-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.