Aluevahti Kokeile maksutta

Porin Silmälääkärikeskus Oy

Osakeyhtiö. Lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut.

Porin Silmälääkärikeskus Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Pori, rekisteröity vuonna 2000. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 401 t€ ja liikevoitto -5 766 €; omavaraisuusaste 69,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 3 925 € ja tuloverot 785 €.

Liikevaihto 2025401 t€-7 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto-5 766 €-1,4 % liikevaihdosta
Tilikauden tulos-5 596 €käyttökate -6 061 €
Omavaraisuusaste69,5 %quick ratio 3,14
Verotettava tulo 20243 925 € toimialan pienempään puoliskoon
Tuloverot 2024785 €6 242 € vuosina 2020–2024
Toiminut26 vrekisteröity 11.1.2000

Pori: 17 uutta yritystä 30 päivässä

Kokeile maksutta Saat alueesi uudet yritykset sähköpostiisi joka aamu. 14 päivää, ei maksukorttia.

Talous

315 t€363 t€377 t€429 t€401 t€401 t€14 t€15 t€8 645 €3 836 €-5 766 €14 t€12 t€6 888 €2 914 €-5 596 €20212022202320242025
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
Tunnusluvut31.12.202531.12.202431.12.202331.12.202231.12.2021
Liikevaihto401 t€429 t€377 t€363 t€315 t€
Liikevaihdon muutos-6,6 %14,0 %3,7 %15,2 %–
Käyttökate-6 061 €4 070 €8 956 €15 t€15 t€
Käyttökate-%-1,5 %0,9 %2,4 %4,2 %4,7 %
Liikevoitto-5 766 €3 836 €8 645 €15 t€14 t€
Liikevoitto-%-1,4 %0,9 %2,3 %4,1 %4,6 %
Tilikauden tulos-5 596 €2 914 €6 888 €12 t€14 t€
Henkilöstökulut-367 t€390 t€328 t€308 t€261 t€
Omavaraisuusaste69,5 %79,6 %83,3 %76,0 %79,3 %
Quick ratio3,144,875,904,114,72
Current ratio3,144,875,904,114,72
Suhteellinen velkaantuneisuus6,0 %3,9 %3,6 %5,7 %4,8 %
Oman pääoman tuotto-10,3 %4,4 %10,1 %18,0 %23,5 %
Taseen loppusumma79 t€82 t€82 t€86 t€73 t€
Oma pääoma55 t€66 t€68 t€66 t€58 t€
Rahat ja pankkisaamiset64 t€75 t€77 t€85 t€71 t€

Tase

73 t€86 t€82 t€82 t€79 t€79 t€58 t€66 t€68 t€66 t€55 t€71 t€85 t€77 t€75 t€64 t€20212022202320242025
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase

Tuloslaskelma

31.12.202531.12.202431.12.202331.12.202231.12.2021
Liikevaihto401 t€429 t€377 t€363 t€315 t€
Materiaalit ja palvelut25 t€-22 t€-21 t€-321 €-136 €
Henkilöstökulut367 t€-390 t€-328 t€-308 t€-261 t€
Poistot ja arvonalentumiset295 €-234 €-312 €-416 €-554 €
Liiketoiminnan muut kulut15 t€-13 t€-19 t€-40 t€-39 t€
Liikevoitto (-tappio)-5 766 €3 836 €8 645 €15 t€14 t€
Rahoitustuotot ja -kulut + (-)-30 €1 €-35 €-38 €6 €
Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja-5 736 €3 836 €8 609 €15 t€14 t€
Tuloverot-140 €-923 €-1 722 €-2 955 €-768 €
Tilikauden voitto (tappio)-5 596 €2 914 €6 888 €12 t€14 t€

Tase

31.12.202531.12.202431.12.202331.12.202231.12.2021
Pysyvät vastaavat3 406 €702 €935 €1 247 €1 663 €
Saamiset11 t€6 874 €3 469 €16 €493 €
Rahat ja pankkisaamiset64 t€75 t€77 t€85 t€71 t€
Vaihtuvat vastaavat75 t€82 t€81 t€85 t€71 t€
Vastaavaa79 t€82 t€82 t€86 t€73 t€
Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma10 t€10 t€10 t€10 t€10 t€
Oma pääoma55 t€66 t€68 t€66 t€58 t€
Lyhytaikainen vieras pääoma24 t€17 t€14 t€21 t€15 t€
Vieras pääoma24 t€17 t€14 t€21 t€15 t€
Kaikki tilinpäätöksen erät (40)
31.12.202531.12.202431.12.202331.12.202231.12.2021
Liikevaihto401 t€429 t€377 t€363 t€315 t€
Materiaalit ja palvelut25 t€-22 t€-21 t€-321 €-136 €
Henkilöstökulut367 t€-390 t€-328 t€-308 t€-261 t€
Poistot ja arvonalentumiset295 €-234 €-312 €-416 €-554 €
Liiketoiminnan muut kulut15 t€-13 t€-19 t€-40 t€-39 t€
Liikevoitto (-tappio)-5 766 €3 836 €8 645 €15 t€14 t€
Rahoitustuotot ja -kulut + (-)-30 €1 €-35 €-38 €6 €
Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja-5 736 €3 836 €8 609 €15 t€14 t€
Tuloverot-140 €-923 €-1 722 €-2 955 €-768 €
Tilikauden voitto (tappio)-5 596 €2 914 €6 888 €12 t€14 t€
Pysyvät vastaavat3 406 €702 €935 €1 247 €1 663 €
Saamiset11 t€6 874 €3 469 €16 €493 €
Rahat ja pankkisaamiset64 t€75 t€77 t€85 t€71 t€
Vaihtuvat vastaavat75 t€82 t€81 t€85 t€71 t€
Vastaavaa79 t€82 t€82 t€86 t€73 t€
Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma10 t€10 t€10 t€10 t€10 t€
Oma pääoma55 t€66 t€68 t€66 t€58 t€
Lyhytaikainen vieras pääoma24 t€17 t€14 t€21 t€15 t€
Vieras pääoma24 t€17 t€14 t€21 t€15 t€
Lyhytaikaiset muut saamiset33 €0 €0 €16 €0 €
Lyhytaikaiset muut velat10 t€10 t€8 284 €13 t€9 806 €
Muut aineettomat hyödykkeet2 880 €0 €–––
Edellisten tilikausien voitto (tappio)50 t€53 t€51 t€44 t€34 t€
Lyhytaikaiset siirtosaamiset1 733 €2 029 €1 158 €0 €493 €
Lyhytaikaiset ostovelat6 086 €2 443 €2 914 €8 221 €5 274 €
Lyhytaikaiset myyntisaamiset9 025 €4 845 €2 311 €0 €–
Ostot tilikauden aikana25 t€-22 t€-21 t€-321 €-136 €
Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma-5 596 €2 914 €6 888 €12 t€14 t€
Lyhytaikaiset saamiset11 t€6 874 €3 469 €16 €493 €
Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille–0 €-55 €-40 €0 €
Aineelliset hyödykkeet526 €702 €935 €1 247 €1 663 €
Palkat ja palkkiot315 t€-337 t€-281 t€-265 t€-227 t€
Lyhytaikaiset siirtovelat7 834 €4 018 €2 465 €0 €–
Aineettomat hyödykkeet2 880 €0 €–––
Vastattavaa79 t€82 t€82 t€86 t€73 t€
Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä30 €1 €20 €2 €6 €
Muut henkilösivukulut8 278 €-8 959 €-15 t€-15 t€-14 t€
Koneet ja kalusto526 €702 €935 €1 247 €1 663 €
Suunnitelman mukaiset poistot295 €-234 €-312 €-416 €-554 €
Eläkekulut43 t€-44 t€-31 t€-28 t€-20 t€

Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).

Verotus

0 €3 842 €15 t€8 667 €3 925 €3 925 €20202021202220232024

Verotettavalla tulolla mitattuna Porin Silmälääkärikeskus Oy kuuluu toimialaluokassa lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut pienempään puoliskoon (2077 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 81 t€).

Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.

Kokeile maksutta14 päivää, ei maksukorttia