Porin Silmälääkärikeskus Oy är ett aktiebolag med hemort i Björneborg, registrerat år 2000. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 401 t€ och rörelseresultatet -5 766 €; soliditet 69,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 3 925 € och inkomstskatterna 785 €.
Björneborg: 17 nya företag på 30 dagar
- Firmus Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Casa Valo OyElokuvien, videoiden ja televisio-ohjelmien tuotanto
- Porin Aurinkosähkö OySähköasennus
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 401 t€ | 429 t€ | 377 t€ | 363 t€ | 315 t€ |
| Förändring i omsättning | -6,6 % | 14,0 % | 3,7 % | 15,2 % | – |
| Rörelsebidrag | -6 061 € | 4 070 € | 8 956 € | 15 t€ | 15 t€ |
| Rörelsebidrag % | -1,5 % | 0,9 % | 2,4 % | 4,2 % | 4,7 % |
| Rörelseresultat | -5 766 € | 3 836 € | 8 645 € | 15 t€ | 14 t€ |
| Rörelsemarginal | -1,4 % | 0,9 % | 2,3 % | 4,1 % | 4,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -5 596 € | 2 914 € | 6 888 € | 12 t€ | 14 t€ |
| Personalkostnader | -367 t€ | 390 t€ | 328 t€ | 308 t€ | 261 t€ |
| Soliditet | 69,5 % | 79,6 % | 83,3 % | 76,0 % | 79,3 % |
| Kassalikviditet | 3,14 | 4,87 | 5,90 | 4,11 | 4,72 |
| Current ratio | 3,14 | 4,87 | 5,90 | 4,11 | 4,72 |
| Relativ skuldsättning | 6,0 % | 3,9 % | 3,6 % | 5,7 % | 4,8 % |
| Avkastning på eget kapital | -10,3 % | 4,4 % | 10,1 % | 18,0 % | 23,5 % |
| Balansomslutning | 79 t€ | 82 t€ | 82 t€ | 86 t€ | 73 t€ |
| Eget kapital | 55 t€ | 66 t€ | 68 t€ | 66 t€ | 58 t€ |
| Kassa och bank | 64 t€ | 75 t€ | 77 t€ | 85 t€ | 71 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 401 t€ | 429 t€ | 377 t€ | 363 t€ | 315 t€ |
| Material och tjänster | 25 t€ | -22 t€ | -21 t€ | -321 € | -136 € |
| Personalkostnader | 367 t€ | -390 t€ | -328 t€ | -308 t€ | -261 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 295 € | -234 € | -312 € | -416 € | -554 € |
| Övriga rörelsekostnader | 15 t€ | -13 t€ | -19 t€ | -40 t€ | -39 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -5 766 € | 3 836 € | 8 645 € | 15 t€ | 14 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -30 € | 1 € | -35 € | -38 € | 6 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -5 736 € | 3 836 € | 8 609 € | 15 t€ | 14 t€ |
| Inkomstskatt | -140 € | -923 € | -1 722 € | -2 955 € | -768 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -5 596 € | 2 914 € | 6 888 € | 12 t€ | 14 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 3 406 € | 702 € | 935 € | 1 247 € | 1 663 € |
| Fordringar | 11 t€ | 6 874 € | 3 469 € | 16 € | 493 € |
| Kassa och bank | 64 t€ | 75 t€ | 77 t€ | 85 t€ | 71 t€ |
| Rörliga aktiva | 75 t€ | 82 t€ | 81 t€ | 85 t€ | 71 t€ |
| Aktiva | 79 t€ | 82 t€ | 82 t€ | 86 t€ | 73 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 55 t€ | 66 t€ | 68 t€ | 66 t€ | 58 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 24 t€ | 17 t€ | 14 t€ | 21 t€ | 15 t€ |
| Främmande kapital | 24 t€ | 17 t€ | 14 t€ | 21 t€ | 15 t€ |
Alla poster i bokslutet (40)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 401 t€ | 429 t€ | 377 t€ | 363 t€ | 315 t€ |
| Material och tjänster | 25 t€ | -22 t€ | -21 t€ | -321 € | -136 € |
| Personalkostnader | 367 t€ | -390 t€ | -328 t€ | -308 t€ | -261 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 295 € | -234 € | -312 € | -416 € | -554 € |
| Övriga rörelsekostnader | 15 t€ | -13 t€ | -19 t€ | -40 t€ | -39 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -5 766 € | 3 836 € | 8 645 € | 15 t€ | 14 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -30 € | 1 € | -35 € | -38 € | 6 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -5 736 € | 3 836 € | 8 609 € | 15 t€ | 14 t€ |
| Inkomstskatt | -140 € | -923 € | -1 722 € | -2 955 € | -768 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -5 596 € | 2 914 € | 6 888 € | 12 t€ | 14 t€ |
| Bestående aktiva | 3 406 € | 702 € | 935 € | 1 247 € | 1 663 € |
| Fordringar | 11 t€ | 6 874 € | 3 469 € | 16 € | 493 € |
| Kassa och bank | 64 t€ | 75 t€ | 77 t€ | 85 t€ | 71 t€ |
| Rörliga aktiva | 75 t€ | 82 t€ | 81 t€ | 85 t€ | 71 t€ |
| Aktiva | 79 t€ | 82 t€ | 82 t€ | 86 t€ | 73 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 55 t€ | 66 t€ | 68 t€ | 66 t€ | 58 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 24 t€ | 17 t€ | 14 t€ | 21 t€ | 15 t€ |
| Främmande kapital | 24 t€ | 17 t€ | 14 t€ | 21 t€ | 15 t€ |
| Immateriella tillgångar | 2 880 € | 0 € | – | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -5 596 € | 2 914 € | 6 888 € | 12 t€ | 14 t€ |
| Maskiner och inventarier | 526 € | 702 € | 935 € | 1 247 € | 1 663 € |
| Pensionskostnader | 43 t€ | -44 t€ | -31 t€ | -28 t€ | -20 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 6 086 € | 2 443 € | 2 914 € | 8 221 € | 5 274 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 733 € | 2 029 € | 1 158 € | 0 € | 493 € |
| Passiva | 79 t€ | 82 t€ | 82 t€ | 86 t€ | 73 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 30 € | 1 € | 20 € | 2 € | 6 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | – | 0 € | -55 € | -40 € | 0 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 9 025 € | 4 845 € | 2 311 € | 0 € | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 7 834 € | 4 018 € | 2 465 € | 0 € | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 10 t€ | 10 t€ | 8 284 € | 13 t€ | 9 806 € |
| Kortfristiga fordringar | 11 t€ | 6 874 € | 3 469 € | 16 € | 493 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 33 € | 0 € | 0 € | 16 € | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 50 t€ | 53 t€ | 51 t€ | 44 t€ | 34 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 295 € | -234 € | -312 € | -416 € | -554 € |
| Materiella tillgångar | 526 € | 702 € | 935 € | 1 247 € | 1 663 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 25 t€ | -22 t€ | -21 t€ | -321 € | -136 € |
| Övriga lönebikostnader | 8 278 € | -8 959 € | -15 t€ | -15 t€ | -14 t€ |
| Löner och arvoden | 315 t€ | -337 t€ | -281 t€ | -265 t€ | -227 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 2 880 € | 0 € | – | – | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Porin Silmälääkärikeskus Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen specialistläkarverksamhet (2077 företag med beskattningsbar inkomst; median 81 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.