Mainostoimisto Synergia Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Forssa, rekisteröity vuonna 1999. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 226 t€ ja liikevoitto 2 117 €; omavaraisuusaste 33,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 757 € ja tuloverot 151 €. Julkiset ostajat ostivat siltä 25 t€ vuosina 2022–2025; suurin ostaja on Keskushallinto (Forssa).
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 226 t€ | 223 t€ | 230 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 1,0 % | -3,0 % | – |
| Käyttökate | -1 262 € | 6 141 € | 12 t€ |
| Käyttökate-% | -0,6 % | 2,8 % | 5,2 % |
| Liikevoitto | 2 117 € | 2 638 € | 7 908 € |
| Liikevoitto-% | 0,9 % | 1,2 % | 3,4 % |
| Tilikauden tulos | 15 € | 8 € | 6 361 € |
| Henkilöstökulut | -120 t€ | 122 t€ | 116 t€ |
| Omavaraisuusaste | 33,4 % | 33,2 % | 32,1 % |
| Quick ratio | 0,39 | 0,38 | 0,47 |
| Current ratio | 0,71 | 0,68 | 0,68 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 23,7 % | 24,2 % | 24,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 0,1 % | 0,0 % | 23,7 % |
| Taseen loppusumma | 80 t€ | 81 t€ | 84 t€ |
| Oma pääoma | 27 t€ | 27 t€ | 27 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 572 € | 3 932 € | 4 708 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 226 t€ | 223 t€ | 230 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 8 € |
| Materiaalit ja palvelut | 51 t€ | -49 t€ | -63 t€ |
| Henkilöstökulut | 120 t€ | -122 t€ | -116 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 379 € | -3 503 € | -4 122 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 49 t€ | -46 t€ | -40 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 2 117 € | 2 638 € | 7 908 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 2 000 € | -2 479 € | -2 648 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 117 € | 160 € | 5 260 € |
| Tuloverot | 102 € | -151 € | 1 101 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 15 € | 8 € | 6 361 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 42 t€ | 44 t€ | 48 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 17 t€ | 16 t€ | 11 t€ |
| Saamiset | 17 t€ | 17 t€ | 20 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 572 € | 3 932 € | 4 708 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 38 t€ | 37 t€ | 36 t€ |
| Vastaavaa | 80 t€ | 81 t€ | 84 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ |
| Oma pääoma | 27 t€ | 27 t€ | 27 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | 0 € | 3 889 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 53 t€ | 54 t€ | 53 t€ |
| Vieras pääoma | 53 t€ | 54 t€ | 57 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (53)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 226 t€ | 223 t€ | 230 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 8 € |
| Materiaalit ja palvelut | 51 t€ | -49 t€ | -63 t€ |
| Henkilöstökulut | 120 t€ | -122 t€ | -116 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 379 € | -3 503 € | -4 122 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 49 t€ | -46 t€ | -40 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 2 117 € | 2 638 € | 7 908 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 2 000 € | -2 479 € | -2 648 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 117 € | 160 € | 5 260 € |
| Tuloverot | 102 € | -151 € | 1 101 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 15 € | 8 € | 6 361 € |
| Pysyvät vastaavat | 42 t€ | 44 t€ | 48 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 17 t€ | 16 t€ | 11 t€ |
| Saamiset | 17 t€ | 17 t€ | 20 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 572 € | 3 932 € | 4 708 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 38 t€ | 37 t€ | 36 t€ |
| Vastaavaa | 80 t€ | 81 t€ | 84 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ |
| Oma pääoma | 27 t€ | 27 t€ | 27 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | 0 € | 3 889 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 53 t€ | 54 t€ | 53 t€ |
| Vieras pääoma | 53 t€ | 54 t€ | 57 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 2 600 € | 2 600 € | 2 600 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | 0 € | 3 889 € |
| Sijoitukset | 2 200 € | 2 200 € | 2 200 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 3 379 € | -3 503 € | -4 122 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 14 t€ | 14 t€ | 17 t€ |
| Eläkekulut | 24 t€ | -27 t€ | -20 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 15 € | 8 € | 6 361 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 2 002 € | -2 479 € | -2 689 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 27 t€ | 28 t€ | 25 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 2 200 € | 2 200 € | 2 200 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 17 t€ | 17 t€ | 20 t€ |
| Vastattavaa | 80 t€ | 81 t€ | 84 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -940 € | 5 172 € | -498 € |
| Palkat ja palkkiot | 88 t€ | -87 t€ | -85 t€ |
| Palvelujen ostot | 30 t€ | -29 t€ | -31 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 7 137 € | -7 737 € | -10 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 40 t€ | 42 t€ | 45 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 9 743 € | 10 t€ | 7 607 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 8 127 € | 8 343 € | 8 140 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 24 € | 882 € | 843 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 2 € | 0 € | 40 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 8 417 € | 7 742 € | 12 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 17 t€ | 16 t€ | 11 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 22 t€ | -25 t€ | -31 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 436 € | 655 € | 0 € |
| Koneet ja kalusto | 1 840 € | 976 € | 1 302 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 29 t€ | 31 t€ | 35 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 13 t€ | 13 t€ | 6 872 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 1 511 € | 1 020 € | 2 359 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 6 998 € | 6 998 € | 6 998 € |
| Muut erittelemättömät rahastot | 982 € | 982 € | 982 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Mainostoimisto Synergia Oy kuuluu toimialaluokassa muu mainostoimistojen toiminta pienempään puoliskoon (994 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 11 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Forssa
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta