Mainostoimisto Synergia Oy är ett aktiebolag med hemort i Forssa, registrerat år 1999. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 226 t€ och rörelseresultatet 2 117 €; soliditet 33,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 757 € och inkomstskatterna 151 €. Offentliga köpare köpte för 25 t€ av företaget åren 2022–2025; den största köparen är Keskushallinto (Forssa).
Forssa: 4 nya företag på 30 dagar
- V. Raita Group OyVakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
- DuoTalent OyTyövoiman vuokraus ja muu henkilöstön hankintapalvelutoiminta
- Kauppinen Kiinteistöt OyMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 226 t€ | 223 t€ | 230 t€ |
| Förändring i omsättning | 1,0 % | -3,0 % | – |
| Rörelsebidrag | -1 262 € | 6 141 € | 12 t€ |
| Rörelsebidrag % | -0,6 % | 2,8 % | 5,2 % |
| Rörelseresultat | 2 117 € | 2 638 € | 7 908 € |
| Rörelsemarginal | 0,9 % | 1,2 % | 3,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 15 € | 8 € | 6 361 € |
| Personalkostnader | -120 t€ | 122 t€ | 116 t€ |
| Soliditet | 33,4 % | 33,2 % | 32,1 % |
| Kassalikviditet | 0,39 | 0,38 | 0,47 |
| Current ratio | 0,71 | 0,68 | 0,68 |
| Relativ skuldsättning | 23,7 % | 24,2 % | 24,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 % | 0,0 % | 23,7 % |
| Balansomslutning | 80 t€ | 81 t€ | 84 t€ |
| Eget kapital | 27 t€ | 27 t€ | 27 t€ |
| Kassa och bank | 4 572 € | 3 932 € | 4 708 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 226 t€ | 223 t€ | 230 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 8 € |
| Material och tjänster | 51 t€ | -49 t€ | -63 t€ |
| Personalkostnader | 120 t€ | -122 t€ | -116 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 379 € | -3 503 € | -4 122 € |
| Övriga rörelsekostnader | 49 t€ | -46 t€ | -40 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 2 117 € | 2 638 € | 7 908 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 000 € | -2 479 € | -2 648 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 117 € | 160 € | 5 260 € |
| Inkomstskatt | 102 € | -151 € | 1 101 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 15 € | 8 € | 6 361 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 42 t€ | 44 t€ | 48 t€ |
| Omsättningstillgångar | 17 t€ | 16 t€ | 11 t€ |
| Fordringar | 17 t€ | 17 t€ | 20 t€ |
| Kassa och bank | 4 572 € | 3 932 € | 4 708 € |
| Rörliga aktiva | 38 t€ | 37 t€ | 36 t€ |
| Aktiva | 80 t€ | 81 t€ | 84 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ |
| Eget kapital | 27 t€ | 27 t€ | 27 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | 0 € | 3 889 € |
| Korfristigt främmande kapital | 53 t€ | 54 t€ | 53 t€ |
| Främmande kapital | 53 t€ | 54 t€ | 57 t€ |
Alla poster i bokslutet (53)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 226 t€ | 223 t€ | 230 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 8 € |
| Material och tjänster | 51 t€ | -49 t€ | -63 t€ |
| Personalkostnader | 120 t€ | -122 t€ | -116 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 379 € | -3 503 € | -4 122 € |
| Övriga rörelsekostnader | 49 t€ | -46 t€ | -40 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 2 117 € | 2 638 € | 7 908 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 000 € | -2 479 € | -2 648 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 117 € | 160 € | 5 260 € |
| Inkomstskatt | 102 € | -151 € | 1 101 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 15 € | 8 € | 6 361 € |
| Bestående aktiva | 42 t€ | 44 t€ | 48 t€ |
| Omsättningstillgångar | 17 t€ | 16 t€ | 11 t€ |
| Fordringar | 17 t€ | 17 t€ | 20 t€ |
| Kassa och bank | 4 572 € | 3 932 € | 4 708 € |
| Rörliga aktiva | 38 t€ | 37 t€ | 36 t€ |
| Aktiva | 80 t€ | 81 t€ | 84 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ |
| Eget kapital | 27 t€ | 27 t€ | 27 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | 0 € | 3 889 € |
| Korfristigt främmande kapital | 53 t€ | 54 t€ | 53 t€ |
| Främmande kapital | 53 t€ | 54 t€ | 57 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 9 743 € | 10 t€ | 7 607 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 436 € | 655 € | 0 € |
| Avskrivningar enligt plan | 3 379 € | -3 503 € | -4 122 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 27 t€ | 28 t€ | 25 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 6 998 € | 6 998 € | 6 998 € |
| Övriga materiella tillgångar | 2 600 € | 2 600 € | 2 600 € |
| Placeringar | 2 200 € | 2 200 € | 2 200 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 13 t€ | 13 t€ | 6 872 € |
| Passiva | 80 t€ | 81 t€ | 84 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 2 € | 0 € | 40 € |
| Kortfristiga fordringar | 17 t€ | 17 t€ | 20 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 8 127 € | 8 343 € | 8 140 € |
| Kortfristiga lånefordringar | 1 511 € | 1 020 € | 2 359 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 22 t€ | -25 t€ | -31 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 14 t€ | 14 t€ | 17 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -940 € | 5 172 € | -498 € |
| Pensionskostnader | 24 t€ | -27 t€ | -20 t€ |
| Köp av tjänster | 30 t€ | -29 t€ | -31 t€ |
| Maskiner och inventarier | 1 840 € | 976 € | 1 302 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | 0 € | 3 889 € |
| Övriga fonder | 982 € | 982 € | 982 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 8 417 € | 7 742 € | 12 t€ |
| Materiella tillgångar | 40 t€ | 42 t€ | 45 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 7 137 € | -7 737 € | -10 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 29 t€ | 31 t€ | 35 t€ |
| Löner och arvoden | 88 t€ | -87 t€ | -85 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 24 € | 882 € | 843 € |
| Övriga aktier och andelar | 2 200 € | 2 200 € | 2 200 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 15 € | 8 € | 6 361 € |
| Material och förnödenheter | 17 t€ | 16 t€ | 11 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 2 002 € | -2 479 € | -2 689 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Mainostoimisto Synergia Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig verksamhet vid reklambyråer (994 företag med beskattningsbar inkomst; median 11 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.