Suomen Country Hotellit Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Hämeenlinna, rekisteröity vuonna 1999. Tilikaudella, joka päättyi 31.1.2026, liikevoitto 8 596 €; omavaraisuusaste 81,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 1 259 € ja tuloverot 252 €. Sillä on 1 alkoholilupaa.
Talous
| Tunnusluvut | 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | 11,3 % | 34,8 % | -23,4 % | -40,9 % | -2,0 % | – |
| Bruttotulos | 18 t€ | 16 t€ | 12 t€ | 16 t€ | 26 t€ | 27 t€ |
| Käyttökate | 6 046 € | 12 t€ | 5 935 € | 7 189 € | 18 t€ | 13 t€ |
| Liikevoitto | 8 596 € | 8 984 € | 2 716 € | 3 531 € | 15 t€ | 10 t€ |
| Tilikauden tulos | 6 635 € | 6 673 € | 993 € | 2 552 € | 12 t€ | -15 t€ |
| Omavaraisuusaste | 81,5 % | 70,1 % | 69,2 % | 67,4 % | 65,1 % | 55,0 % |
| Quick ratio | 0,81 | 0,94 | 1,78 | 3,49 | 4,57 | 2,74 |
| Current ratio | 0,81 | 0,94 | 1,78 | 3,49 | 4,57 | 2,74 |
| Oman pääoman tuotto | 18,2 % | 17,8 % | 2,7 % | 5,9 % | 23,8 % | -30,3 % |
| Taseen loppusumma | 45 t€ | 53 t€ | 53 t€ | 64 t€ | 78 t€ | 88 t€ |
| Oma pääoma | 36 t€ | 38 t€ | 37 t€ | 43 t€ | 51 t€ | 48 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 5 010 € | 5 655 € | 4 444 € | 15 t€ | 9 043 € | 13 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 18 t€ | 16 t€ | 12 t€ | 16 t€ | 26 t€ | 27 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 550 € | -2 854 € | -3 219 € | -3 658 € | -2 977 € | -3 239 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 6 734 € | -4 232 € | -5 984 € | -8 371 € | -7 906 € | -13 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 8 596 € | 8 984 € | 2 716 € | 3 531 € | 15 t€ | 10 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 201 € | -645 € | -1 472 € | -339 € | -320 € | -23 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 8 395 € | 8 340 € | 1 244 € | 3 192 € | 15 t€ | -13 t€ |
| Tuloverot | 1 759 € | -1 667 € | -252 € | -640 € | -3 026 € | -2 017 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 6 635 € | 6 673 € | 993 € | 2 552 € | 12 t€ | -15 t€ |
Tase
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 38 t€ | 41 t€ | 39 t€ | 42 t€ | 42 t€ | 45 t€ |
| Saamiset | 1 716 € | 7 220 € | 9 922 € | 6 912 € | 27 t€ | 30 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 5 010 € | 5 655 € | 4 444 € | 15 t€ | 9 043 € | 13 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 6 726 € | 13 t€ | 14 t€ | 22 t€ | 36 t€ | 43 t€ |
| Vastaavaa | 45 t€ | 53 t€ | 53 t€ | 64 t€ | 78 t€ | 88 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 36 t€ | 38 t€ | 37 t€ | 43 t€ | 51 t€ | 48 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 2 300 € | 8 300 € | 15 t€ | 19 t€ | 24 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 8 290 € | 14 t€ | 8 093 € | 6 399 € | 7 906 € | 16 t€ |
| Vieras pääoma | 8 290 € | 16 t€ | 16 t€ | 21 t€ | 27 t€ | 40 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (43)
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 18 t€ | 16 t€ | 12 t€ | 16 t€ | 26 t€ | 27 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 550 € | -2 854 € | -3 219 € | -3 658 € | -2 977 € | -3 239 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 6 734 € | -4 232 € | -5 984 € | -8 371 € | -7 906 € | -13 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 8 596 € | 8 984 € | 2 716 € | 3 531 € | 15 t€ | 10 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 201 € | -645 € | -1 472 € | -339 € | -320 € | -23 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 8 395 € | 8 340 € | 1 244 € | 3 192 € | 15 t€ | -13 t€ |
| Tuloverot | 1 759 € | -1 667 € | -252 € | -640 € | -3 026 € | -2 017 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 6 635 € | 6 673 € | 993 € | 2 552 € | 12 t€ | -15 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 38 t€ | 41 t€ | 39 t€ | 42 t€ | 42 t€ | 45 t€ |
| Saamiset | 1 716 € | 7 220 € | 9 922 € | 6 912 € | 27 t€ | 30 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 5 010 € | 5 655 € | 4 444 € | 15 t€ | 9 043 € | 13 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 6 726 € | 13 t€ | 14 t€ | 22 t€ | 36 t€ | 43 t€ |
| Vastaavaa | 45 t€ | 53 t€ | 53 t€ | 64 t€ | 78 t€ | 88 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 36 t€ | 38 t€ | 37 t€ | 43 t€ | 51 t€ | 48 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 2 300 € | 8 300 € | 15 t€ | 19 t€ | 24 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 8 290 € | 14 t€ | 8 093 € | 6 399 € | 7 906 € | 16 t€ |
| Vieras pääoma | 8 290 € | 16 t€ | 16 t€ | 21 t€ | 27 t€ | 40 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 21 t€ | 22 t€ | 27 t€ | 32 t€ | 30 t€ | 55 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 37 t€ | 40 t€ | 38 t€ | 41 t€ | 41 t€ | 44 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 6 000 € | 6 000 € | 4 800 € | 4 800 € | 12 t€ |
| Sijoitukset | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 1 650 € | 1 650 € | 1 650 € | 1 650 € | 22 t€ | 22 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | – | – | – | 0 € | 0 € |
| Pitkäaikaiset lainasaamiset | 1 650 € | 1 650 € | 1 650 € | 1 650 € | 22 t€ | 22 t€ |
| Vastattavaa | 45 t€ | 53 t€ | 53 t€ | 64 t€ | 78 t€ | 88 t€ |
| Koneet ja kalusto | 1 303 € | 2 957 € | 2 316 € | 3 088 € | 447 € | 596 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | – | – | – | 0 € | 620 € | 2 200 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 163 € | 378 € | 398 € | 422 € | 769 € | 200 € |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | – | – | – | – | 0 € | -22 t€ |
| Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | 1 220 € | 0 € | – | – | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 66 € | 5 570 € | 8 272 € | 5 262 € | 4 782 € | 6 047 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 885 € | 1 055 € | 701 € | 797 € | 1 514 € | 2 880 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 66 € | 5 570 € | 8 272 € | 5 262 € | 5 402 € | 8 248 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 28 t€ | 30 t€ | 33 t€ | 35 t€ | 38 t€ | 40 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 6 242 € | 6 240 € | 994 € | 380 € | 824 € | 654 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 6 635 € | 6 673 € | 993 € | 2 552 € | 12 t€ | -15 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 71 € | 66 € | 481 € | 873 € | 867 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 201 € | -716 € | -1 538 € | -820 € | -1 194 € | -1 243 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 6 406 € | 6 406 € | 3 027 € | 3 027 € | 3 027 € | 3 027 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 2 550 € | -2 854 € | -3 219 € | -3 658 € | -2 977 € | -3 239 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 2 300 € | 8 300 € | 15 t€ | 19 t€ | 24 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Suomen Country Hotellit Oy kuuluu toimialaluokassa hotellit ja vastaava majoitustoiminta pienempään puoliskoon (308 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 38 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Alkoholiluvat
- Paltamon sydängolftie 9Anniskelu
Ilmainen kuukausilista: Hämeenlinna
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta