Suomen Country Hotellit Oy är ett aktiebolag med hemort i Tavastehus, registrerat år 1999. Under räkenskapsperioden som slutade 31.1.2026 rörelseresultatet 8 596 €; soliditet 81,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 1 259 € och inkomstskatterna 252 €. Det har 1 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | 11,3 % | 34,8 % | -23,4 % | -40,9 % | -2,0 % | – |
| Bruttoresultat | 18 t€ | 16 t€ | 12 t€ | 16 t€ | 26 t€ | 27 t€ |
| Rörelsebidrag | 6 046 € | 12 t€ | 5 935 € | 7 189 € | 18 t€ | 13 t€ |
| Rörelseresultat | 8 596 € | 8 984 € | 2 716 € | 3 531 € | 15 t€ | 10 t€ |
| Räkenskapsperiodens resultat | 6 635 € | 6 673 € | 993 € | 2 552 € | 12 t€ | -15 t€ |
| Soliditet | 81,5 % | 70,1 % | 69,2 % | 67,4 % | 65,1 % | 55,0 % |
| Kassalikviditet | 0,81 | 0,94 | 1,78 | 3,49 | 4,57 | 2,74 |
| Current ratio | 0,81 | 0,94 | 1,78 | 3,49 | 4,57 | 2,74 |
| Avkastning på eget kapital | 18,2 % | 17,8 % | 2,7 % | 5,9 % | 23,8 % | -30,3 % |
| Balansomslutning | 45 t€ | 53 t€ | 53 t€ | 64 t€ | 78 t€ | 88 t€ |
| Eget kapital | 36 t€ | 38 t€ | 37 t€ | 43 t€ | 51 t€ | 48 t€ |
| Kassa och bank | 5 010 € | 5 655 € | 4 444 € | 15 t€ | 9 043 € | 13 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 18 t€ | 16 t€ | 12 t€ | 16 t€ | 26 t€ | 27 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 550 € | -2 854 € | -3 219 € | -3 658 € | -2 977 € | -3 239 € |
| Övriga rörelsekostnader | 6 734 € | -4 232 € | -5 984 € | -8 371 € | -7 906 € | -13 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 8 596 € | 8 984 € | 2 716 € | 3 531 € | 15 t€ | 10 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 201 € | -645 € | -1 472 € | -339 € | -320 € | -23 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 8 395 € | 8 340 € | 1 244 € | 3 192 € | 15 t€ | -13 t€ |
| Inkomstskatt | 1 759 € | -1 667 € | -252 € | -640 € | -3 026 € | -2 017 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 6 635 € | 6 673 € | 993 € | 2 552 € | 12 t€ | -15 t€ |
Balansräkning
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 38 t€ | 41 t€ | 39 t€ | 42 t€ | 42 t€ | 45 t€ |
| Fordringar | 1 716 € | 7 220 € | 9 922 € | 6 912 € | 27 t€ | 30 t€ |
| Kassa och bank | 5 010 € | 5 655 € | 4 444 € | 15 t€ | 9 043 € | 13 t€ |
| Rörliga aktiva | 6 726 € | 13 t€ | 14 t€ | 22 t€ | 36 t€ | 43 t€ |
| Aktiva | 45 t€ | 53 t€ | 53 t€ | 64 t€ | 78 t€ | 88 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 36 t€ | 38 t€ | 37 t€ | 43 t€ | 51 t€ | 48 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 2 300 € | 8 300 € | 15 t€ | 19 t€ | 24 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 8 290 € | 14 t€ | 8 093 € | 6 399 € | 7 906 € | 16 t€ |
| Främmande kapital | 8 290 € | 16 t€ | 16 t€ | 21 t€ | 27 t€ | 40 t€ |
Alla poster i bokslutet (43)
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 18 t€ | 16 t€ | 12 t€ | 16 t€ | 26 t€ | 27 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 550 € | -2 854 € | -3 219 € | -3 658 € | -2 977 € | -3 239 € |
| Övriga rörelsekostnader | 6 734 € | -4 232 € | -5 984 € | -8 371 € | -7 906 € | -13 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 8 596 € | 8 984 € | 2 716 € | 3 531 € | 15 t€ | 10 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 201 € | -645 € | -1 472 € | -339 € | -320 € | -23 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 8 395 € | 8 340 € | 1 244 € | 3 192 € | 15 t€ | -13 t€ |
| Inkomstskatt | 1 759 € | -1 667 € | -252 € | -640 € | -3 026 € | -2 017 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 6 635 € | 6 673 € | 993 € | 2 552 € | 12 t€ | -15 t€ |
| Bestående aktiva | 38 t€ | 41 t€ | 39 t€ | 42 t€ | 42 t€ | 45 t€ |
| Fordringar | 1 716 € | 7 220 € | 9 922 € | 6 912 € | 27 t€ | 30 t€ |
| Kassa och bank | 5 010 € | 5 655 € | 4 444 € | 15 t€ | 9 043 € | 13 t€ |
| Rörliga aktiva | 6 726 € | 13 t€ | 14 t€ | 22 t€ | 36 t€ | 43 t€ |
| Aktiva | 45 t€ | 53 t€ | 53 t€ | 64 t€ | 78 t€ | 88 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 36 t€ | 38 t€ | 37 t€ | 43 t€ | 51 t€ | 48 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 2 300 € | 8 300 € | 15 t€ | 19 t€ | 24 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 8 290 € | 14 t€ | 8 093 € | 6 399 € | 7 906 € | 16 t€ |
| Främmande kapital | 8 290 € | 16 t€ | 16 t€ | 21 t€ | 27 t€ | 40 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 2 300 € | 8 300 € | 15 t€ | 19 t€ | 24 t€ |
| Långfristiga lånefordringar | 1 650 € | 1 650 € | 1 650 € | 1 650 € | 22 t€ | 22 t€ |
| Placeringar | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € |
| Avskrivningar enligt plan | 2 550 € | -2 854 € | -3 219 € | -3 658 € | -2 977 € | -3 239 € |
| Kortfristiga kundfordringar | – | – | – | 0 € | 620 € | 2 200 € |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | – | – | – | – | 0 € | -22 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 6 635 € | 6 673 € | 993 € | 2 552 € | 12 t€ | -15 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 201 € | -716 € | -1 538 € | -820 € | -1 194 € | -1 243 € |
| Långfristiga fordringar | 1 650 € | 1 650 € | 1 650 € | 1 650 € | 22 t€ | 22 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 6 000 € | 6 000 € | 4 800 € | 4 800 € | 12 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € |
| Kortfristiga fordringar | 66 € | 5 570 € | 8 272 € | 5 262 € | 5 402 € | 8 248 € |
| Passiva | 45 t€ | 53 t€ | 53 t€ | 64 t€ | 78 t€ | 88 t€ |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | 1 220 € | 0 € | – | – | – | – |
| Materiella tillgångar | 37 t€ | 40 t€ | 38 t€ | 41 t€ | 41 t€ | 44 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 163 € | 378 € | 398 € | 422 € | 769 € | 200 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 1 885 € | 1 055 € | 701 € | 797 € | 1 514 € | 2 880 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | – | – | – | 0 € | 0 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 71 € | 66 € | 481 € | 873 € | 867 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 6 242 € | 6 240 € | 994 € | 380 € | 824 € | 654 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 66 € | 5 570 € | 8 272 € | 5 262 € | 4 782 € | 6 047 € |
| Maskiner och inventarier | 1 303 € | 2 957 € | 2 316 € | 3 088 € | 447 € | 596 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 28 t€ | 30 t€ | 33 t€ | 35 t€ | 38 t€ | 40 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 21 t€ | 22 t€ | 27 t€ | 32 t€ | 30 t€ | 55 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 6 406 € | 6 406 € | 3 027 € | 3 027 € | 3 027 € | 3 027 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Suomen Country Hotellit Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen hotellverksamhet (308 företag med beskattningsbar inkomst; median 38 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Alkoholtillstånd
- Paltamon sydängolftie 9Anniskelu
Gratis månadslista: Tavastehus
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis