Pellilän Autotyö Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Forssa, rekisteröity vuonna 1998. Tilikaudella, joka päättyi 31.1.2026, liikevaihto oli 28 t€ ja liikevoitto 7 432 €; omavaraisuusaste 78,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 6 306 € ja tuloverot 1 261 €.
Forssa: 4 uutta yritystä 30 päivässä
- V. Raita Group OyVakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
- DuoTalent OyTyövoiman vuokraus ja muu henkilöstön hankintapalvelutoiminta
- Kauppinen Kiinteistöt OyMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
Talous
| Tunnusluvut | 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 28 t€ | 42 t€ | 50 t€ | 51 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -33,8 % | -16,6 % | -0,9 % | – |
| Käyttökate | 6 204 € | 7 222 € | 12 t€ | 7 432 € |
| Käyttökate-% | 22,4 % | 17,2 % | 24,6 % | 14,7 % |
| Liikevoitto | 7 432 € | 5 717 € | 10 t€ | 4 862 € |
| Liikevoitto-% | 26,8 % | 13,7 % | 20,8 % | 9,6 % |
| Tilikauden tulos | 5 823 € | 4 456 € | 14 t€ | 7 120 € |
| Henkilöstökulut | -6 998 € | 22 t€ | 23 t€ | 28 t€ |
| Omavaraisuusaste | 78,4 % | 75,6 % | 76,1 % | 75,9 % |
| Quick ratio | 4,42 | 3,89 | 3,90 | 3,60 |
| Current ratio | 4,42 | 3,89 | 3,90 | 3,60 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 68,3 % | 52,7 % | 43,4 % | 41,0 % |
| Oman pääoman tuotto | 8,5 % | 6,5 % | 20,0 % | 10,9 % |
| Taseen loppusumma | 88 t€ | 90 t€ | 91 t€ | 86 t€ |
| Oma pääoma | 69 t€ | 68 t€ | 69 t€ | 66 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 82 t€ | 78 t€ | 81 t€ | 73 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 28 t€ | 42 t€ | 50 t€ | 51 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 2 068 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 1 842 € | -1 002 € | -5 575 € | -2 955 € |
| Henkilöstökulut | 6 998 € | -22 t€ | -23 t€ | -28 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 229 € | -1 505 € | -1 928 € | -2 570 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 10 t€ | -12 t€ | -12 t€ | -13 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 7 432 € | 5 717 € | 10 t€ | 4 862 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -34 € | -147 € | 4 739 € | -151 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 7 466 € | 5 570 € | 15 t€ | 4 711 € |
| Tuloverot | 1 643 € | -1 114 € | -1 261 € | 2 409 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 5 823 € | 4 456 € | 14 t€ | 7 120 € |
Tase
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 4 089 € | 4 681 € | 6 186 € | 12 t€ |
| Saamiset | 1 911 € | 7 343 € | 3 991 € | 2 006 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 82 t€ | 78 t€ | 81 t€ | 73 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 84 t€ | 86 t€ | 85 t€ | 75 t€ |
| Vastaavaa | 88 t€ | 90 t€ | 91 t€ | 86 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Oma pääoma | 69 t€ | 68 t€ | 69 t€ | 66 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 19 t€ | 22 t€ | 22 t€ | 21 t€ |
| Vieras pääoma | 19 t€ | 22 t€ | 22 t€ | 21 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (44)
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 28 t€ | 42 t€ | 50 t€ | 51 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 2 068 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 1 842 € | -1 002 € | -5 575 € | -2 955 € |
| Henkilöstökulut | 6 998 € | -22 t€ | -23 t€ | -28 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 229 € | -1 505 € | -1 928 € | -2 570 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 10 t€ | -12 t€ | -12 t€ | -13 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 7 432 € | 5 717 € | 10 t€ | 4 862 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -34 € | -147 € | 4 739 € | -151 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 7 466 € | 5 570 € | 15 t€ | 4 711 € |
| Tuloverot | 1 643 € | -1 114 € | -1 261 € | 2 409 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 5 823 € | 4 456 € | 14 t€ | 7 120 € |
| Pysyvät vastaavat | 4 089 € | 4 681 € | 6 186 € | 12 t€ |
| Saamiset | 1 911 € | 7 343 € | 3 991 € | 2 006 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 82 t€ | 78 t€ | 81 t€ | 73 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 84 t€ | 86 t€ | 85 t€ | 75 t€ |
| Vastaavaa | 88 t€ | 90 t€ | 91 t€ | 86 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Oma pääoma | 69 t€ | 68 t€ | 69 t€ | 66 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 19 t€ | 22 t€ | 22 t€ | 21 t€ |
| Vieras pääoma | 19 t€ | 22 t€ | 22 t€ | 21 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 5 823 € | 4 456 € | 14 t€ | 7 120 € |
| Koneet ja kalusto | 3 686 € | 4 278 € | 5 783 € | 7 710 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 404 € | 404 € | 404 € | 404 € |
| Eläkekulut | – | – | 0 € | -2 502 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 799 € | 17 € | 0 € | 303 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 550 € | 0 € | 0 € | 177 € |
| Vastattavaa | 88 t€ | 90 t€ | 91 t€ | 86 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 171 € | 1 261 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 0 € | 7 343 € | 3 991 € | 1 830 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 20 € | -201 € | -240 € | -205 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | – | 0 € | 3 948 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 18 t€ | 22 t€ | 21 t€ | 17 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 1 911 € | 7 343 € | 3 991 € | 2 006 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 361 € | 0 € | 0 € | 0 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 54 € | 54 € | 54 € | 54 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 51 t€ | 52 t€ | 44 t€ | 47 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | – | – | 0 € | 3 432 € |
| Sijoitukset | 404 € | 404 € | 404 € | 404 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 1 229 € | -1 505 € | -1 928 € | -2 570 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 3 686 € | 4 278 € | 5 783 € | 11 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 1 842 € | -1 002 € | -5 575 € | -2 955 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 0 € | 4 925 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 998 € | -1 956 € | -4 679 € | -4 239 € |
| Palkat ja palkkiot | 5 000 € | -20 t€ | -18 t€ | -21 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Pellilän Autotyö Oy kuuluu toimialaluokassa muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus pienempään puoliskoon (1945 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.